Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci

Rasa, choroba, inteligencja, płeć - na pozór proste słowa, za którymi kryje się skomplikowana rzeczywistość: nie tylko coraz nowsze ustalenia biologii i psychologii, ale także żywe konflikty społeczne i osobiste dramaty.

Czym jest rasa, a czym grupa etniczna? Czy powinniśmy się cieszyć, czy niepokoić, że lekarze co roku ogłaszają powstanie nowej jednostki chorobowej? Kim są właściwie ludzie o najwyższym IQ na świecie i czy wśród nich jest chociaż jeden wybitny naukowiec, pisarz, lekarz czy filozof? Jak zdefiniować płeć i czy można ją zmienić?

Książka Łukasza Lamży to próba udzielenia uczciwej odpowiedzi na te i inne palące, choć często niewygodne pytania - w takim zakresie, w jakim ta odpowiedź jest w ogóle możliwa. Korzystając z warsztatu dziennikarza naukowego, Lamża przeprowadza czytelnika przez zagadnienia embriologii, genetyki, historię psychiatrii i neuronauki, aby móc spokojnie, ale i dogłębnie mówić, co znaczy ,,biały", ,,chory", ,,kobieta" czy ,,inteligentna". Okazuje się, że pod powierzchnią tych pojęć kryje się splątany ogrom znaczeń i emocji, a w publicznych dyskusjach na te tematy często rozmawia się o wartościach, zamiast o faktach. Czy uda się nam kiedykolwiek definitywnie odpowiedzieć na związane z tymi pojęciami pytania? Naprawdę trudno powiedzieć.

Informacje dodatkowe o Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-11-30
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381915885

Kup książkę Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci

Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2023, Popularnonaukowe,
Łukasz Lamża0
Okładka ksiązki - Przekrój przez wszechświat. Od galaktyk po cząstki elementarne, z krótkim przystankiem na oku mrówki

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki...

Granice kosmosu granice kosmologii
Łukasz Lamża0
Okładka ksiązki - Granice kosmosu  granice kosmologii

Czy da się racjonalnie opisać Wszechświat? Czy nauka może mówić o czymś, czego nie da się i nigdy nie  będzie dało zaobserwować? Jaki jest...