reklama

Trzeci etap

Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej
Data wydania: 2020-05-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376727974
Liczba stron: 216

Ocena: 6 (1 głosów)

Zuzanna, przez rodzinę postrzegana jako ,,ta, której się nie udało", posiada skarb, na który mają chrapkę wszyscy kuzyni - stary dom w Beskidzie Wyspowym.

Jest sama, na emeryturze - mogłaby pomóc przy wnukach... Tak kombinują.

Tymczasem Zuzanna czuje, że właśnie nadszedł nowy, trzeci etap jej życia, w którym wreszcie pomyśli o sobie.

Zadowolona przyciąga do siebie coraz więcej przyjaznych sobie ludzi, freaków, trochę odmieńców, którzy tak jak ona chcą żyć w zgodzie ze sobą.

W tej loterii trafia się Zuzannie nawet mały romans.

W rodzinie i w zatęchłym L. nie wszystkim się to podoba.

Zuzanna zaczyna czuć na swojej szyi coraz ciaśniejszą pętlę niechęci. Czy powinna zacząć się bać?

Tagi:

Kup książkę Trzeci etap

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2020-05-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2020 roku, Obyczajowe,
Co to znaczy „być kobietą"? Kiedy jest się nią tak naprawdę, a kiedy – nie do końca? Co zrobić z upływającymi latami? Z samotnością? Ze zmarszczkami? Czy można cieszyć się życiem, gdy tego życia nie pozostało już zbyt wiele? Trzeci etap Katarzyny Ryrych to znakomita odpowiedź na te, ale i na zdecydowanie więcej pytań, które wciąż zadaje sobie Zuzanna, główna bohaterka powieści. Zuzanna to kobieta po sześćdziesiątce. Gdy przechodzi na emeryturę, postanawia opuścić duże miasto, w którym dotychczas żyła. Wynajmuje mieszkanie parze gejów (co powiedziałaby na to moja ciotka? - przechodzi jej przez myśl i zaraz się do tej myśli szczerze uśmiecha) i przeprowadza się do urokliwego, drewnianego Domu położonego w Beskidzie Wyspowym, jaki przypadł jej w spadku po rodzinie. Zuzanna jest samotna. Ale do swojej samotności zdążyła się już przyzwyczaić. Mąż odszedł od niej kilka lat po ślubie, a syn od dawna żyje z rodziną w Szwecji. Przeprowadzka do L. (czyżby Limanowa?) ma przynieść Zuzannie spokój, wytchnienie, ciszę po dotychczasowym miejskim zgiełku, ale też pozwolić na pierwszy od wielu lat oddech pełną piersią. Gdy na skutek niespodziewanego zbiegu okoliczności na ganku jej Domu pojawia się Wiking, Szwed, którego poznała podczas jednej z wizyt u syna, w ciele i umyśle Zuzanny rodzi się coś na kształt pozytywnego niepokoju. Książka Katarzyny Ryrych opowiada o trzech miesiącach ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Trzeci etap

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:,

Jak to jest – zakochać się po sześćdziesiątce?

Jakie szanse na udany związek ma rozwódka z mocnym przeświadczeniem, że większość swojego życia poświęciła „dla dobra syna”?

Czy samotna starsza pani może żyć po swojemu – wbrew sugestiom rodziny i dominującym w małej miejscowości zwyczajom?

Jak poradzi sobie w starciu z nieprzewidywalnym, groźnym sąsiadem?

Zuzanna, bohaterka Trzeciego etapu Katarzyny Ryrych, w pewnym sensie dopiero odkrywa świat. Kiedy rozpoczyna życie jako emerytka i przeprowadza się na wieś, zmienia swój rytm dnia, zwyczaje, towarzystwo. I... jest jej z tym dobrze. Zwłaszcza od czasu, gdy w drzwiach domu staje poznany przed laty Wiking. Zuzanna czuje się kobietą w pełnym znaczeniu tego słowa – i to nie „na nowo”, ale właściwie po raz pierwszy.

Przeprowadzka z dużego miasta do małej miejscowości, zmiana stylu życia, nowy związek to dość typowe elementy polskiej literatury kobiecej. W Trzecim etapie mamy jednak do czynienia z bohaterką starszą od większości jej literackich odpowiedniczek. Pojawia się też dość konkretny element zagrożenia, strachu. Do tego wspomnienia z dzieciństwa i leciwe przedmioty, przypominające historię nieobecnych już najbliższych. Mocną stroną książki są również dialogi – zwłaszcza te z Wikingiem: maksymalnie uproszczone, krótkie, wręcz hasłowe (Zuzanna słabo zna angielski). Dzięki nim postać Szweda staje się jeszcze bardziej charakterystyczna, wyjątkowa.

Szkoda tylko, że w samej Zuzannie tak wiele jest żalu, niechęci – zwłaszcza wobec członków dalszej rodziny. Tak jakby to inni, choćby przez raniące słowa czy nadawane ludziom etykietki, sterowali jej dawnym życiem. Może jednak właśnie ten rozpoczynający się właśnie trzeci etap zwiększy jej poczucie podmiotowości, przyniesie spokój, bezpieczeństwo i zaowocuje bardziej pozytywnym odbiorem świata?

Link do opinii
Inne książki autora
Zyg-zyg marchewka
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Zyg-zyg marchewka

Zyga , aktualnie szczęśliwy posiadacz aż kilku par dżinsów, należy do tych, którzy nie mają lekko. Życie bez przerwy gra mu na nosie, fundując...

O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych

Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje