Trzeci głos

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-01-12
Tytuł oryginału: Den tredje rösten

Börjlindowie wiedzą, jak wyszlifować diament. To świetnie napisana historia. Autorzy mają dobre wyczucie tempa i potrafią utrzymać napięcie aż do samego końca. ,,Tidningen Angermanland"

W podsztokholmskiej miejscowości nastolatka znajduje zwłoki ojca. Wszystko wskazuje na to, że Bengt Sahlmann, pracownik Urzędu Celnego, popełnił samobójstwo. Policja rozpoczyna śledztwo, podążając tym tropem, Olivia Rönning, absolwentka szkoły policyjnej i znajoma rodziny Sahlmannów, ma jednak wątpliwości, czy to dobry kierunek. Mimo że dziewczyna myśli o porzuceniu kariery w policji, decyduje się bliżej przyjrzeć sprawie wisielca.

W tym samym czasie Abbas el Fasi łączy siły z Tomem Stiltonem, byłym śledczym, by zbadać okoliczności morderstwa niewidomej kobiety, której poćwiartowane zwłoki znaleziono na terenach spacerowych pod Marsylią. Zamordowana marokańska piękność przed laty pracowała w cyrku jako żywa tarcza dla artysty rzucającego nożami. Wtedy właśnie poznał ją Abbas.

Co te dwie sprawy mają wspólnego ze śledztwem dotyczącym międzynarodowego handlu narkotykami i zaniedbaniami w domach opieki?

Drugi tom wciągającej serii kryminalnej uznanego duetu szwedzkich scenarzystów

z Olivią Rönning i Tomem Stiltonem w rolach głównych!

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Trzeci głos

Opinie o książce - Trzeci głos

Drugi tom doskonałego, szwedzkiego duetu Borjlindów z Olivią Ronning i Tomem Stiltionem w rolach głównych. "Trzeci głos" jest świeżym powiewem na rynku kryminałów skandynawskich, których już całkiem sporo przeczytałam w ciągu ostatnich kilku lat. Stilton wyrusza z Abbasem el Fassi do Marsylii, gdzie prowadzą własne śledztwo w sprawie dawnej przyjaciółki Abbasa, która dawniej pracowała jako target girl w cyrku podczas pokazu rzucania nożami, a obecnie występowała jako aktorka filmów pornograficznych i porno-online na życzenie. Kobieta została uduszona, poćwiartowana i zakopana. W tym samym czasie Ronning usiłuje odkryć przyczynę samobójstwa Bengta Sahlmanna, którego córką opiekowała się w przeszłości. Olivia wchodzi w drogę komisarz prowadzącej śledztwo, ale nieustępliwie podąża ścieżką prawdy o zabójstwie mężczyzny, pozorowanym na samobójstwo. Śledztwa łączą się ze sobą, odkrywając brudne sekrety zamordowanego mężczyzny, a Stilton i Ronning w końcu dochodzą do porozumienia i łączą siły. Wciągające dochodzenie, szybki rozwój wypadków, brak dennych dialogów i mroczny klimat sprawiają, że "Trzeci głos" jest doskonałym przykładem skandynawskiego kryminału. Mimo, że w życiu bohaterów zaszły olbrzymie zmiany to wciąż te same postacie, które tak polubiłam czytając "Przypływ".
,,Trzeci głos" to powieść bardzo kryminalna. Skupia się na jednym celu, na jednym torze i w konsekwencji mamy do czynienia z lekturą niemal doskonałą. Autorzy tej powieści skupili się na swoim celu i przedstawili historię w bardzo ciekawy sposób - z zaangażowaniem w kreowanie swoich bohaterów oraz ich niecodziennych przeżyć. Zagadka kryminalna to również dobra kreacja tej książki, bowiem zaciera wyznaczone wcześniej schematy i przewidywalność spada niemal do zera. Miło przeczytać książkę, gdzie wszystko idzie ku ciekawemu rozwiązaniu, o którym pojęcia nie mamy aż do ostatniej strony. Jeśli lubicie tego typu historie, ,,Trzeci głos" z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Polecam!
Czwórka wspaniałych. Czwórka przyjaciół, znajomych, współpracowników- Olivia, Mette, Tom i Abbas.  Olivia,absolwentka szkoły policyjnej staje na życiowym zakręcie. Dziewczyna, gdy odkrywa swoje prawdziwe pochodzenie, i prawdę o tragedii, która dotknęły jej biologicznych rodziców, to postanawia zmienić nazwisko, by bardziej utożsamić się ze swoją zamordowaną matką.  Kobieta na ostrzu noża także stawia swoją pracę zawodową, w policji. Rozważa studiowanie historii sztuki i zaczęcie nowego etapu, z dala od zabójstw, zdrad i notorycznego stresu. Jej decyzja może ulec zmianie, gdy zostaje zamordowany Bengt Shlman, ojciec nastolatki, która mieszka  w sąsiedztwie domu rodzinnego Olivii. Matka adopcyjna bohaterki była opiekunką zrozpaczonej dziewczyny. Początkowo wydaje się policji, że Bengt popełnił samobójstwo, poprzez powieszenie. Mette zleca sekcje. Wychodzi na jaw, że to było zabójstwo.  Mette zaczyna śledztwo, kto by chciał skrzywdzić denata. Poszlaki prowadzą do pracy denata i afery zaginięcia sporej dawki narkotyków, skonfiskowanej przez służby celne...   Natomiast w tym samym czasie Tom Stilton przestaje być bezdomnym i wynajmuje kajutę na barce. I już ma odpocząć, zastanowić się nad życiem, gdy przychodzi do niego  Abbas el Fassi i pyta się przyjaciela czy pojedzie z nim do Masylii. Oczywiście w typie pilnym. Mężczyźni udają się do Marsylii, by wyjaśnić brutalne zamordowanie kobiety, która pracowała kiedyś w cyrku i była "tarczą" dla rzucającego nożami....   Jak widzicie fabuła jest wielowątkowa. Czwórkę głównych bohaterów czytelnicy mogą już znać. Występują oni w pierwszej powieści, autorstwa małżeństwa Rolf i Cilli Börjlind- "Przypływ".   Jeśli nie znacie "Przypływu", to nie martwcie się, gdyż większość wątków zostało pozamykanych. W "Trzecim głosie" autorka za pomocą retrospekcji, licznych przemyśleń, refleksji bohaterów naświetla ich przeszłość.   Wielką zaletą tego kryminału są motywy, ale i sposób rozwiązania zagadkowych zbrodni. Jak zwykle, to bywa sprawy w zgrabny sposób  przeplatają się ze sobą. A tym samym tworzą skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i zależności.   Także charakterystyka, osobowość, przeszłość, ale i niesprecyzowane plany na przyszłość bohaterów zachwycają mnie jako czytelniczkę. Bardzo cenię różnorodność postaci. Nie lubię, gdy kontakty, które łączą bohaterów są nijakie i mdłe.    Autorzy oszczędzili mi nudy. Widać, że potrafią przenieść talent, ale i wieloletnie doświadczenie w  kreowaniu ciekawych fabuł (dawniej w postaci scenariuszy filmowych) na grunt literatury kryminalnej.  Za tym stwierdzeniem niech świadczy fakt, iż liczne dialogi, opisy są bardzo realistycznie przestawione i mogę sobie je wyobrazić w życiu realnym Także moją tezę poprę samą postawą Olivi, Mette, Toma oraz Abbasa.    "Trzeci głos" jest bardzo dobrym, skrojonym w detalach kryminałem. Liczę na  kolejną, fascynującą kontynuacje. Ciekawi mnie, cóż pisarze mogą wymyślić.
Książka w ogólnym rozrachunku ciekawa i dobra, jednak wciągnęła mnie dopiero w 2/3 długości - wcześniej wszystko się rozciągało, irytowało. Końcówka bardzo ciekawa, splatające się wątki zaskakujące, choć zawiodłam się na postaciach męskich. Generalnie - można przeczytać, ale moim zdaniem bywają lepsze kryminały szwedzkie. No i autorów jest dwóch - prócz Ralfa, jeszcze Cilla Börjlind.
Avatar użytkownika - edith
edith
Przeczytane:2019-04-24, Przeczytałam,
Śpijcie, kotki
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Śpijcie, kotki

Tom Stilton we współpracy z komisarz Mette Olsäter i Olivią Rönning bierze udział w dochodzeniu w sprawie morderstwa nastolatka, którego...

Czarny świt
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Czarny świt

Kolejny, po Przypływie i Trzecim głosie, tom bestsellerowej serii kryminalnej popularnego duetu szwedzkich scenarzystów. Olivia Rönning, po powrocie...