Trzecia lokatorka

Tom 35 cyklu Herkules Poirot

Pewnego dnia w mieszkaniu Herkulesa Poirot zjawia się młoda dziewczyna z prośbą o poradę "w sprawie morderstwa, które prawdopodobnie popełniła", ale po krótkiej rozmowie ze słynnym detektywem rezygnuje z jego pomocy, gdyż, według niej, jest on za stary. Myli się jednak. Szare komórki małego Belga nadal są niezawodne. Śledztwo ujawnia potworną intrygę, uknutą przez ludzi, którzy są ucieleśnieniem Zła.

Informacje dodatkowe o Trzecia lokatorka:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009-10-09
ISBN: 83-7384-346-9
Tytuł oryginału: Third Girl

Kup książkę Trzecia lokatorka

Trzecia lokatorka - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Hercules Poirot spędza kolejny typowy dzień. Nagle zjawia się u niego dziewczyna, która szuka pomocy. Jak sama twierdzi, prawdopodobnie popełniła morderstwo. Co ciekawe, uznaje detektywa za zbyt starego, aby ją zrozumiał i ulatnia się. Zaintrygowany całą sytuacją i obudzony nazwaniem go "starym", Poirot postanawia odnaleźć dziewczynę i wyjaśnić całą sytuację. Niespodziewanie z pomocą przyjdzie mu pisarka kryminałów, Ariadna Oliver. Wraz z rozwojem śledztwa na jaw wychodzi, że dziewczyna mieszka z dwiema lokatorkami w Londynie, a większość ludzi ma ją za "obłąkaną". Takie przynajmniej sprawia wrażenie... Sprawa coraz bardziej się komplikuje.

W książkach Christie przeważnie najpierw dostajemy morderstwo, następnie śledztwo i zbieranie informacji, na koniec rozwiązanie sprawy. Tutaj zaczynamy od natłoku informacji, które w żaden sposób nie przyczyniają się do rozwiązania zagadki. Nie wiemy nawet, czy morderstwo zostało popełnione. Nie ma ciała, nie ma świadków.

Christie wprowadza trochę dynamizmu. Dostajemy pościg oraz różnorodne lokacje, w których będzie toczyć się śledztwo. W książkach Christie przeważnie cała akcja toczy się w jednym miejscu, gdzie do akcji wkraczają "szare komórki".

Autorka nie byłaby sobą, gdyby pod koniec książki nas nie zaskoczyła. Wodzi czytelnika za nos, a na końcu wywraca wszystko do góry nogami. Jest to książka, po którą z pewnością warto sięgnąć. Jest zaskakująca, pełna zwrotów akcji i trudnych do wyjaśnienia zagadek.

Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nie mając dawno w łapkach żadnego kryminału i korzystając z dostanego zaległego kieszonkowego zaopatrzyłam się w trzy książki A. Christie. Zaczęłam od "Trzeciej lokatorki". Trzeba na wstępie powiedzieć, że to jeden z najbardziej specyficznych kryminałów z jakiem maiłam do czynienia. Jeżeli chodzi o fabułę, wygląda ona tak: do Herkulesa Poirot zgłasza się młoda dziewczyna i mówi, że chyba popełniła morderstwo. Tutaj idealnie pasuje "cytat" zaczerpnięty z krótkiego opisu na końcu książki: " Zazwyczaj zmartwieniem Herkulesa Poirot jest tożsamość mordercy, znacznie rzadziej ofiary. A co zrobić, gdy sam fakt popełnienia zbrodni jest wątpliwy?". Jeżeli mam być szczera, to do tej pory za bardzo nie wiem co o tej książce myśleć. Zdecydowanie była to najmniej schematyczne książka tejże autorki. W końcu sam detektyw, już bardzo zrozpaczony wykrzykuje: "Schemat! Królestwo za schemat!".
Avatar użytkownika - Mateusztokarz
Mateusztokarz
Przeczytane:2012-07-30, Ocena: 4, Przeczytałem,
To pierwsza książka pani Christie, którą przeczytałem kilka lat temu. Zagadka jest trudna do odkrycia, nie wskazałem poprawnie ani sprawców zbrodni, ani też motywów jej popełnienia. Bardzo prosty, przystępny język i objętość sprawiają, że można przeczytać w przeciągu jednego dnia.

W domu Poirota pojawia się młoda dziewczyna informująca go, że prawdopodobnie popełniła morderstwo. Rezygnuje jednak z usług detektywa, gdyż uważa go za „zbyt starego”. Nie zmienia to faktu, że intryguje ona Herkulesa i postanawia on rozwikłać zagadkę.

Najpierw, oczywiście, trzeba znaleźć… morderstwo. Norma przyznaje się do niego, ale… brak jest trupa. Przez większość książki Pioirot, wraz z panią Oliver, próbują znaleźć morderstwo. Kiedy w końcu im się to udaje, sprawa nabiera tempa i kolorów. Finałem jest ujawnienie zaskakującej i szokującej intrygi ludzi, którzy są żywym przykładem, że zło w czystej postaci istnieje i czai się nawet w najbliższych.

Muszę przyznać, że początkowo książka była dla mnie trochę nudna, ale z czasem zaczęła się rozkręcać. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Christie poprowadziła całą akcję i jaką intrygę wymyśliła na koniec. Spodziewałabym się wielu rzeczy, ale na pewno nie tego. Może i zaczynam dopiero przygodę z Agathą Christie („Trzecia lokatorka” jest moim 7 spotkaniem z tą autoką), ale już wiem, że będzie mnie zaskakiwać na każdym kroku.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2018-01-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 2018 - 52 książki ,

Dawno nie czytałam tej autorki, bo zarówno Hercules Poirot jak i panna Marple są dla mnie bardzo staroświeccy. Ta książka mi się jednak podobała i nie udało mi się nawet podejrzewać właściwej osoby, a to duży plus dla kryminału. Rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło, ale okazało się jak najbardziej realne i wiarygodne. Chyba odświeżę sobie znajomość z Agathą Christie. :-)

Przeznaczenie
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Przeznaczenie

Panna Marple otrzymuje list od starego przyjaciela, pana Rafiela. Mężczyzna, będąc na łożu śmierci, zwraca się do słynnej pani detektyw z prośbą o wyjaśnienie...

Świadek oskarżenia
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Świadek oskarżenia

Wydała stłumiony okrzyk, który zamarł na jej ustach. W przyćmionym świetle uchylonych drzwi dostrzegła znajomą postać z kasztanową brodą i bokobrodami...