Trzecia żona

Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 9788381952156
Tytuł oryginału: The Third Mrs Durst
Język oryginału: angielski

PROBLEM Z POTWORAMI TKWI W TYM, ŻE NIGDY NIE MAJĄ DOŚĆ, BO ICH GŁODU NIE MOŻNA ZASPOKOIĆ.

Marlena Durst żyje w cieniu męża. Kontroluje każdy jej ruch i podejmuje za nią decyzje - co ma na siebie włożyć, co zjeść, z kim się przyjaźnić. Jeżeli żona okaże się nieposłuszna, poniesie konsekwencje. To on trzyma całą władzę. Z zewnątrz wydaje się, że Marlenie nic lepszego w życiu nie mogło się trafić. Nikt się jednak nie zastanawia, czy po ślubie z idealnym mężczyzną jest szczęśliwa i spełniona. Marlena oddała wolność i bezpieczeństwo w zamian za złotą klatkę i życie w cieniu psychopatycznego męża. Jedyną ucieczką może okazać się śmierć. Tak jak w przypadku jego pierwszej żony. I drugiej. Chyba że role się odwrócą...

WYBRAŁAM DROGĘ, KTÓRA Z ODDALI WYDAWAŁA SIĘ NAJŁADNIEJSZA, ALE WÓWCZAS NIE WIEDZIAŁAM, ŻE CZASAMI HORYZONT JAŚNIEJE, BO STOI W OGNIU.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Trzecia żona

Opinie o książce - Trzecia żona

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Thriller małżeński to bez wątpienia mój ulubiony typ thrillera. Kiedyś nałogowo zaczytywałam się w powieściach, w których pierwsze skrzypce grali detektywi ścigający seryjnych morderców. Oczywiście nadal chętnie sięgam po podobne historie, ale coraz częściej wybieram te, których fabuła osnuta jest wokół pozornie idealnego pożycia małżeńskiego, które – jeśli mu się bliżej przyjrzeć – okazuje się skrywać mnóstwo mrocznych sekretów i kłamstw. Zdrady, manipulacje, tajemnice oraz niepewność, kto z małżeńskiej potyczki wyjdzie zwycięsko. Kiedy więc wśród wrześniowych nowości dostrzegłam „Trzecią żonę”, od razu wpisałam ją na listę lektur obowiązkowych. Czy było warto? Czy thriller autorstwa Ann Aguirre nie okazał się kolejnym powtarzającym po raz setny te same schematy fabularne dreszczowcem spod znaku nurtu domestic noir?

Nie będę oszukiwać i wmawiać Wam, że powieść Ann Aguirre porwała mnie od pierwszej strony. Było wręcz przeciwnie. Początek „Trzeciej żony” wydał mi się dość nużący, momentami lektura pierwszych rozdziałów mocno mi się dłużyła, zastanawiałam się, czy te wszystkie obszerne opisy dzieciństwa i nastoletniego życia Marleny naprawdę są istotne. Otóż są, więc warto się przemęczyć. Dzięki temu w większym stopniu będziecie w stanie zrozumieć motywy, które kierowały główną bohaterką. Jeśli początek nie przypadnie Wam do gustu, to zaciśnijcie zęby i książki nie porzucajcie, bo jak już przebrniecie przez to, co najnudniejsze, czytana historia wciągnie Was w wir szalonych wydarzeń, które sprawią, że z trudem będziecie się odrywać od czytania.

Wiem, że czytelnicy na temat „Trzeciej żony” zdania mają podzielone. Wielu zarzuca Aguirre sięganie po utarte schematy, część czytelników krytykuje naciągane zwroty akcji, przewidywalne zakończenie i słaby styl. I może nawet jest w tym trochę prawdy, ale jednego amerykańskiej pisarce odmówić nie można – talentu do budowania napięcia i niepokojącej, a jednocześnie bardzo intrygującej atmosfery. Podczas lektury z dużą łatwością jesteśmy w stanie wczuć się w sytuację Marleny, choć jest ona doprawdy trudna. To jeden z tych thrillerów, w których główny bohater, któremu w teorii powinniśmy kibicować, nie jest postacią kryształową. Nie mamy wątpliwości, kto w powieści Aguirre jest tym złym i – nie zdradzę Wam zbyt wiele – mówiąc, że tą osobą jest Michael. Bezlitosny brutal, który chełpi się swoim majątkiem, układami i władzą. Mężczyzna, który dla idealnego wizerunku jest gotów zamienić życie żony w prawdziwe piekło. To nasz czarny charakter, ale Marlena też ma swoje za uszami.

„Trzecia żona” to bardzo przyzwoity thriller psychologiczny z mocno rozwiniętą warstwą emocjonalną. Ann Aguirre stworzyła powieść, którą czyta się jednym tchem i – warto to podkreślić – z niesłabnącym zainteresowaniem. Do czytanej książki wracałam z przyjemnością i ogromną chęcią poznania dalszych losów bohaterów. Przedstawiona przez Aguirre historia wciąga bez reszty, porusza, wstrząsa brutalnością i brakiem empatii, a także skłania do przemyśleń odnośnie kondycji współczesnego małżeństwa oraz tego, jak zły potrafi być człowiek, jak wiele daje nam władza i co to znaczy być zdeterminowanym i za wszelką cenę dążyć do celu. Choćby ceną za jego osiągnięcie miała być śmierć. Polecam z czystym sumieniem!

zliteraturazapanbrat.wordpress.com

TRZECIA Z?ONA Ann Aguirre to thriller poła?czony z dramatem i romansem.I pomimo tego,z?e ta pozycja ma w sobie dos?c? ciekawa? fabułe?,to jednak jest ona sama w sobie zbyt przewidywalna.Historia Marleny,kobiety z trudna? przeszłos?cia? na pozo?r intryguje i nawet przez pewien moment s?ledzimy jej losy z zapartym tchem.Jednak,im szybciej zbliz?amy sie? do jej zakon?czenia tym staje sie? ona coraz bardziej nacia?gana a samo zakon?czenie niestety moz?e lekko rozczarowac?.
6/10?
Marlena jako uboga dziewczyna mieszkaja?ca w niewielkim miasteczku nie ma tu zbyt wielu perspektyw.Bieda i gło?d zmuszaja? ja? do podje?cia pewnych kroko?w.Dziewczyna pragnie wyrwac? sie? z tego koszmaru i wyrusza w poszukiwaniu lepszego z?ycia.W sumie to Marlena ma juz? uknuty plan,kto?ry stara sie? małymi kroczkami realizowac?.Kiedy zostaje z?ona? wpływowego biznesmena Marlena moz?e w kon?cu pławic? sie? w luksusach i wielu przywilejach.Z zewna?trz wygla?da na szcze?s?liwa? i idealna? z?one?.Nikt nie wie,z?e to tylko ban?ka przed okrutna? rzeczywistos?cia?.Oto?z? kobieta z?yje w cieniu psychopatycznego me?z?a.Me?z?a,kto?ry z doskonałego ksie?cia i wybawcy zmienił sie? w prawdziwego potwora.W sumie ona sama zdawała sobie z tego sprawe?.Wiedziała jaka? cene? moz?e za to zapłacic?.Ale czy takie pos?wie?cenie było tego wszystkiego warte?
TRZECIA Z?ONA to pozycja,kto?ra nie wywołała u mnie dreszczy emocji.Dodatkowo gło?wna bohaterka moz?e wzbudza z pewnos?cia? skrajne emocje.Z jednej strony jej ciepło kibicowałam,z drugiej zas? nie do kon?ca rozumiałam jej wszelkie motywy i pochopne działania.Ksia?z?ke? czyta sie? dobrze i szybko, a to za sprawa? lekkiego stylu jakim operuje autorka.Jednak nie dos?wiadczyłam tu napie?cia i zawiły zwroto?w akcji.Wszystko jest tu niby dopracowana a jednak troche? płytkie.To przyc?miewa ta? mroczna? zagadke? rozgrywaja?ca? sie? w tle.Co?z?,dla mnie ta lektura okazał sie? takim typowym s?redniaczkiem.Za to Wy przekonajcie sie? sami.
Dzie?kuje @filiamrocznastrona

Recenzja przedpremierowa!!! Premiera 2.09 Marlena pochodzi z biednej rodziny. Brakuje jedzenia, wody, a szczególnie opieki. Jej matka nie zajmuje się ani nią, ani jej przyrodnim rodzeństwem. Jeszcze nieletnia postanawia zniknąć, jak jej najstarsza siostra. Rozpoczyna od kariery w modelingu, a potem próbuje usidlić bogatego faceta, aż w końcu biorą ślub. On jednak wciąż ją kontroluje, a każde nieposłuszeństwo lub kłamstwo kończy się bolesną karą. Marlena trwa u jego boku i stara się zrobić wszystko, by mąż był z niej zadowolony. Boi się jednak o swoje życie i szuka sposobu na ucieczkę od brutalnego psychopatycznego mężczyzny.

Musicie przyznać sami, że temat książki jest bardzo intrygujący, ale to co znalazłam w niej w rzeczywistości jest porąbane. Na początku kibicowałam Marlenie i zastanawiałam się, jak zamierza ujarzmić brutalnego Michaela. Im dalej brnęłam, tym większe było moje zmieszanie. Nie wiem, jak to zrobić, żeby wam nic nie zdradzić, ale główna bohaterka totalnie mnie zaskoczyła. Przez nieuwagę nie zapamiętałam jednego ważnego szczegółu, który stał się motorem zachowań Marleny. Trafiłam w końcu na moment, w którym wszystko złożyło się w jedną całość. Zakończenie kompletnie mną wstrząsnęło. Nie spodziewałam się go, a pani Durst rozbroiła mnie i to w sposób negatywny. Na koniec już sama nie wiedziałam, który z bohaterów był bardziej chory na umyśle.

Autorka napisała naprawdę dobry thriller. Postać Marleny jest świetnie wykreowana, sam Michael już mniej. Jednak to ona była w tej książce najważniejsza, więc skupiamy się na jej życiu. Wchodzimy w jej umysł dzięki lekkiemu językowi i pierwszoosobowej narracji. Odkrywamy kawałek po kawałku kim jest jej mąż i ona sama. Jeśli chcecie się także tego dowiedzieć, to koniecznie przeczytajcie "Trzecia żona". Polecam.
Dziękuję @filiamrocznastrona za egzemplarz.

Kup książkę Trzecia żona

Patrol
Ann Aguirre0
Okładka ksiązki - Patrol

Dziewczyna urodzona w ciemności musiała uciekać z podziemnej enklawy – żeby przeżyć.Teraz przekona się, że na Powierzchni może stracić coś więcej...

Enklawa
Ann Aguirre0
Okładka ksiązki - Enklawa

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: dla młodzieży - wybór Jury   Jeden z najgłośniejszych tytułów dla młodzieży 2011 roku...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch