reklama

Trzy sekundy

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-07-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8125-506-6
Liczba stron: 560
Tytuł oryginału: Three seconds
Tłumaczenie: Wojciech Łyga

Ocena: 5.75 (4 głosów)
Inne wydania:

Thriller uznany przez Szwedzką Akademię Literatury za Najlepszą Powieść Roku.

Nominowany do Nagrody Srebrnego Klucza.

Pitbul na usługach polskiej mafii. Ale także tajny współpracownik sztokholmskiej policji. Właśnie nadarza się okazja, by przeniknął jeszcze głębiej w struktury organizacji przestępczej. Polscy zleceniodawcy oczekują, że zorganizuje sieć sprzedaży narkotyków w miejscu, które przynosi największe zyski – w szwedzkich więzieniach. Jeśli mu się powiedzie, wykończy konkurencję i zdusi proceder w zarodku. W przeciwnym razie może tylko mieć nadzieję, że śmierć będzie szybka.
Bo poza nim i oficerem prowadzącym tylko trzy osoby wiedzą o akcji w murach więzienia dla najgroźniejszych przestępców i jeśli coś pójdzie nie tak, jeśli zostanie zdekonspirowany, umyją od tego ręce. Zostanie kompletnie sam. I o tym, czy przeżyje, zadecydują trzy sekundy.

Tagi: thriller

Kup książkę Trzy sekundy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Trzy sekundy

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Kłamstwo nigdy nie ma końca. Zmienia się tylko treść i forma, które dopasowują się do konkretnej rzeczywistości, co z kolei pociąga za sobą kolejne kłamstwo, żeby to poprzednie można było zatuszować."

Bardzo po drodze było mi z książką, rewelacyjnie się przy niej odprężyłam, dostałam wszystko to, co oczekuję po sensacji intensywnie zabarwionej elementami thrillera. Mimo, że drobna czcionka i sporo stron, to jednak czytało się wyśmienicie. Natychmiast wkręciłam się w fabułę wypełnioną dynamiczną akcją, ale zwracającą konieczną uwagę na detale i realizm scen. Powieść napisana z rozmachem, ale dzięki temu gładko wchodzimy w przedstawiony świat, który wcale tak bardzo nie odbiega od realnego. Oczywiście, musiał pojawić się super bohater, obdarzony wyjątkowymi umiejętnościami, zdolny przeżyć nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach mrocznej strony ludzkiej osobowości, a do tego były skazaniec. I właśnie na taką postać czekałam, mistrzowsko sportretowaną i frapująco poprowadzoną. Dzięki jej osobowości, niecodziennym okolicznościom, warunkom niesprzyjającym wykonaniu trudnej misji, a przy tym możliwości śledzenia każdego jej kroku, czujemy, że mocno wnikamy w życie Pauli, działającego pod tajną przykrywką, infiltrującego świat przestępców i zbrodniarzy, a przy tym zderzającego się z korupcją w agencji, dla której pracuje. Kibicujemy mu, przeżywamy jego klęski i zwycięstwa, a co najważniejsze, mamy chęć na więcej odsłon jego przygód.

W pierwszym tomie pojawia się silny polski akcent, mafia zajmująca się handlem narkotykami. Jest jednym ze zleceniodawców Pauli, zaś przeciwną stroną wyjątkowo dyskretny urzędnik sztokholmskiej policji, perfekcyjny w każdym calu oficer prowadzący. Trzeba przeniknąć do szwedzkiego więzienia, zakładu karnego o zaostrzonym rygorze, z najbardziej okrutnymi oprawcami, zlikwidować dotychczasową sieć sprzedaży narkotyków i wprowadzić na ten rynek własny towar. Jednak mimo podjętych nadzwyczajnych środków ostrożności, coś bezspornie poszło nie tak jak powinno, a kluczowej postaci powieści grozi dekonspiracja, mogąca zakończyć się jedynie wyrokiem śmierci. Trzeba przyznać, że autorzy przygotowali dla czytelnika mnóstwo niespodzianek, zwrotów akcji, spektakularnych operacji, momentów zawieszenia i kulminacji. A do tego coś, czego nie mogło zabraknąć w skandynawskiej sensacji, wiele wnosząca do kolorytu historii obyczajowa otoczka, fantastycznie się w niej odnalazłam, żałuję nawet, że nie została ona jeszcze mocniej rozbudowana, gdyż prowadzona była z wyczuciem i wrażliwością. Zdecydowanie jeden z ulubionych klimatów czytelniczych, właśnie tak zgrabnie przemyślanych i wyraziście zaprezentowanych mocnych nut w intrygującym świecie sensacji z niecierpliwością wypatruję.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Fachowiec od brudnej roboty, „3 sekundy” i „3 minuty”, Anders Roslund, Börge Hellström, tłumaczenie Wojciech Łygaś

Niektórym z nas wydaje się, że praca agenta do zadań specjalnych to wielka przygoda, posługiwanie się nowoczesnymi technologiami do walki ze złem, a na końcu gloria i chwała. Nie znam tej branży, ale życie Pieta Hoffmanna całkowicie zaprzecza tej definicji. Piet jest tajnym współpracownikiem sztokholmskiej policji. W ramach nowej operacji trafia do więzienia z dobrze spreparowanym życiorysem. I chociaż wydaje się, że dobrze się zabezpieczył, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, to jednak sprawy przyjmują fatalny dla niego obrót. Zdradzony przez swoich przełożonych, otoczony przestępcami, którzy marzą o jego śmierci. A pięknie spreparowany życiorys staje się dla władz pretekstem do wydania na niego usprawiedliwionego wyroku śmierci. Jak to jest, kiedy znikąd nie ma ratunku? Czy można się jakoś uchronić przed tym, co nieuniknione? Ewert Grenis to jeden z tych policjantów, którzy nigdy nie odpuszczają. I bardzo nie lubi, kiedy ktoś próbuje nim manipulować. Po czyjej stanie stronie w walce między władzą a Pietem? Czy Hoffmannowi uda się przechytrzyć system, czy już przez całe życie będzie tylko uciekał przed tymi, którym się naraził? Polecam lekturę tej książki z całego serca, bo dawno nie przeczytałam nic tak dobrego! Razem z bohaterem przeszłam przez złość, poczucie beznadziejności oraz żądzę zemsty.  

Równie mocno zachęcam do lektury drugiego tomu „3 minuty”. Akcja równie mocno trzyma w napięciu. A brudne rozgrywki władz okazują się być tak samo brudne na całym świecie.

Za udostępnienie egzemplarzy obu książek dziękuję Wydawnictwu Albatros :)

Link do opinii

Trzy sekundy. To długi czy krótki okres czasu? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co w takim czasie można zrobić? Pytanie niby błahe, ale większość z nas nigdy głębiej się nie pochylała nad nim. Po lekturze tej powieści okazuje się, że trzy sekundy to bardzo długo. To czas, w którym można zarówno stracić życie, jak i uniknąć śmierci. Niebywałe, ale prawdziwe …

Piet Hoffman, były przestępca, jest policyjnym informatorem czy też wtyką, zależy kto jakiego określenia woli używać. Podejmuje się zadania rozbicia międzynarodowej siatki handlarzy narkotyków. Korzenie mafii narkotykowej sięgają aż do naszego kraju. Bohater ma podwójną tożsamość. Pracuje dla wrogich sobie stron. Z jednej strony pracuje dla policji, a z drugiej stara się zdobyć przychylność szefów mafii i organizować handel narkotykami w szwedzkich więzieniach. Zadanie trudne, można śmiało stwierdzić, że na pograniczu życia i śmierci, jeden mały błąd może go kosztować życie. Jednak on podejmuje się tego zadania, to dla niego sprawa honoru. W celu realizacji zadania trafia do szwedzkiego więzienia o zaostrzonym rygorze jako więzień niebezpieczny. Świetnie się maskuje i skrupulatnie wykonuje swoje zadanie. Czy jednak uda mu się ukryć swoją tożsamość? Czy inni więźniowie go rozpoznają jako policyjną wtykę? To oznaczałoby dla niego wyrok śmierci. Czy jednak spryt i przestępcze umiejętności okażą się pomocne i uratują mu życie? Ale trzeba też pamiętać, że kilku policjantów i urzędnicy państwowi chronią go i ukrywają pewne jego występki. A czy w chwili zagrożenia jego życia będą chcieli mu pomóc? Kiedyś stanowczo stwierdzili, że jeżeli pojawią się problemy, oni będą się zapierać, że go nie znają. Każdy gra na własną rękę, każdy dba tylko o swój interes. Brutalna prawda, gorzka rzeczywistość …

Trzy sekundy wstrząsnęły mną niesamowicie, czułam się jak podłączona do prądu, włosy najeżone, ciało naelektryzowane, para buchała z ucha, brzydkie słowa wydobywały się z ust … Byłam wściekła i rozdrażniona, zła na cały świat za niesprawiedliwości, jakie spotykały bohatera. Wiem, nie był on święty, swoje miał za uszami, ale potraktować go jak przynętę na duże ryby, to lekka przesada. Niby sam się zgodził na pewne działania, ale czy tak naprawdę miał wybór? Wybór, jaki mu prezentowano, to brak wyboru … Zaryzykował, postawił na szalę swoje życie i bezpieczeństwo swojej rodziny, i jak na tym wyszedł?

Autorzy to mistrzowie mrocznych i zabójczych thrillerów, od pierwszych stron osaczają nas niebywałą atmosferą, która z każdą stroną gęstnieje, spowita jest tajemniczością i nieprzewidywalnością. Dostajemy tak wiele różnorodnych emocji, że wydaję się, że nic nowego nie może nas już spotkać. Ależ w jakim wielkim jesteśmy błędzie. To dopiero namiastka emocji. Z każdą sekundą, a zostało nam jeszcze trzy, wznosimy się na wyżyny przeżyć i grozy, nasz umysł pracuje na najwyższych obrotach, nawet nie ma chwili wytchnienia. Szalejące tempo przenosi nas z miejsca na miejsce, nieprzewidywalne zamysły autorów co do rozwiązania sprawy, miotają nami raz w prawo, raz w lewo, już sami nie wiemy, co jest prawdą, a co fikcją. A może to sen …

Pomysł na wątek główny sprawdził się w każdym calu i przysporzył czytelnikowi ogromny wachlarz przeżyć. Nie sposób ich wszystkich opisać, tak różnorodne to były wędrówki po zakamarkach umysłów nietuzinkowych bohaterów. Powieść jest perfekcyjnie napisana, przemyślana w każdym detalu, bardzo szczegółowa i wnikliwa, rarytas i smaczek dla wytrawnego czytelnika. Dynamizm akcji, mnogość wątków, powiązań i uzależnień między nimi, skłania czytelnika do dogłębnej i wnikliwej lektury, zastanowienia się i przemyślenia pewnych kwestii. Ta powieść zasieje ziarnko niepokoju w każdym, skłoni do refleksji nad niesprawiedliwością i okrutnością tego świata.

Można metaforycznie stwierdzić, że Trzy sekundy to obraz poświęcenia jednostki dla dobra ogółu, poświęcenia i walki ze złem i brutalnością tego świata. Są ludzie, dla których nie liczy się własne dobro, ale próba zaryzykowania i podjęcia walki w słusznej sprawie daje satysfakcję i spełnienie życiowe. To powieść o odwadze i męstwie, wielkiej odpowiedzialności i upartości w dążeniu do realizacji zamierzeń.

Powieść Andersa Roslunda i Börge Hellströma to prawdziwy majstersztyk, największa błyskawica rozjaśniająca zachmurzone niebo tego gorącego lata. Jak nas dopadnie, unieruchamia na najbliższe trzy sekundy. Śpiesz się przed burzą. Trzymaj mocno i nie pozwól sobie wytrącić z ręki.

Link do opinii

Chociaz napisana przez duet Skandynawow,to bardziej podobna do ksiazek autorow amerykanskich. Nie jest wiec przegadana-co mi odpowiada. Warto ja przeczytac rowniez dlatego,ze polski slad odgrywa tutaj bardzo istotna role

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2018-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Trzy sekundy
Anders Roslund, Borge Hellstrom0
Okładka ksiązki - Trzy sekundy

Piet Hoffmann jest najlepszym tajnym współpracownikiem szwedzkiej policji, ale tylko jeden człowiek wie o jego istnieniu - oficer prowadzący, Erik Wilson...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje