Tylko jeden wieczór

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2018-11-14

Czasem kusząca bajka okazuje się pułapką, a zwyczajne życie może stać się bajką.

Zanurz się w świecie świątecznych emocji.

Znana aktorka Amelia Diamond, a w prywatnie Sylwia Nowak, zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. W internecie cieszy się ogromną popularnością.

Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanego gościa. Z powodu nagłej śmierci siostry musi przyjąć jej córkę.

To tylko jeden wieczór - powtarza sobie. - Jakże prosta sprawa.

Ale to nieprawda. Sylwia ma bowiem tylko jedną, za to wielką tajemnicę. W zwykłe dni łatwo ją ukrywa, nikt się nie domyśla, ale w święta może się to okazać nie lada wyzwaniem.

Czy życie zbudowane na kłamstwie może się udać?

Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei.

Kup książkę Tylko jeden wieczór

Opinie o książce - Tylko jeden wieczór

Okładka tej książki jest przesiąknięta aurą zimy i świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie jest pełno gwiazdek, widzimy prezent, nasi bohaterowie są grubo ubrani. Jak wiecie nie jestem zwolenniczką tych świąt więc na mnie ta okładka nie działa kompletnie, ale jestem pewna, że ci, którzy lubią ten piękny okres na pewno zachwycą się okładką powieści.
Niestety nie posiada skrzydełek, które stanowiłyby dodatkową ochronę okładki, która jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Strony są kremowe, a czcionka duża dzięki czemu szybko i wygodnie się czyta.
Odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane, a literówek w tekście nie zauważyłam. Raz zabrakło jednego myślnika, ale tak, to jest w porządku.

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, dlatego sięgnęłam po tę powieść będąc przekonana, że raczej mi się spodoba. Że pozwoli mi się wyluzować i odetchnąć od pracy, szkoły, przebytych egzaminów czy praktyk i problemów. Po prostu wyzeruje myśli i na spokojnie będę interesować się treścią. Autorka posługuje się lekkim, przyjemnym piórem, które w mig zabiera czytelnika do swojego świata, do świata bohaterów i nakazuje nam żyć wraz z nimi. Z jedne strony ciesze się z tego powodu, ponieważ moje problemy odeszły w cień, a pojawiły się inne, które już maja napisane zakończenie, a poza tym chyba tak źle by być nie mogło, przecież święta to czas wybaczania, prawda?
Styl pisarki jest niezwykle plastyczny, więc nie mamy jakichkolwiek problemów z wizualizacją tego, co czytamy. Podoba mi się to, że podczas lektury nie napotkałam jakichkolwiek barier i mogłam z żywym zainteresowaniem obserwować losy Amelii Diamond, która jest słynna autorką.
Myślę, że śmiało mogę Wam polecić pióro pisarki, raczej Was nie zawiedzie. Czyta się doprawdy szybko i przyjemnie, więc jeśli potrzebujecie tego typu literatury - zachęcam jak najbardziej.

Nasza Amelia to taka kobieta, której nie sposób jest lubić. Przynajmniej ja tak uważam. Jest bohaterką, która irytowała mnie swoim zachowaniem do granic możliwości. Było mi przykro jej całej rodziny i najchętniej wykopałabym ją z ich życia. Nie wiem, czy nie zdawała sobie sprawy z tego, jak wiele zaprzepaściła stając się kompletnie inną osobą. Jednak jak to bywa w życiu, doceniamy wszystko dopiero po stracie. I tak właśnie było w jej przypadku. Możecie powiedzieć, że jestem bez serca, ale naprawdę nie było mi jej żal. Dostała karę za swoje zachowanie i moim zdaniem powinna długo pokutować, prosić o wybaczenie... Nie polubiłam jej, nic a nic.
Jej mąż... Do niego też mam wiele do zarzucenia, ale poniekąd go rozumiem. Co oznacza, że nie usprawiedliwiam go, bo jego zachowanie też nie jest takie jakie być powinno... Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale uważam, że ci bohaterowie powinni nauczyć się doceniać małe rzeczy, korzystać z krótkich chwil, które nie powrócą i być sobą, a nie kimś innym.

Niestety nie doświadczyłam tutaj ogromnych emocji. Nie przeżywałam wszystkiego tak mocno jak bohaterowie, co z mojej strony jest lekkim minusem. Owszem czytało się lekko, przyjemnie, szybko, ale emocji, które mogłabym poczuć ja, czytelnik - niestety zabrakło. Dzieje się wiele w życiu naszej głównej bohaterki, jej rodziny, czy innych postaci, jednak nie zadziałało to na mnie w tak wielkim stopniu. Nie stwierdzam jednakże, że przez to książka była kiepska, bo nie jest.

Podoba mi się to, że pisarka chciała za pomocą bohaterów, ich losów ukazać nam, co tak naprawdę jest ważne w życiu każdego człowieka. Między innymi to, że prawda, budowanie życia i relacji na wzajemnym zaufaniu i szczerości to jedne z fundamentów, bez których nic nie da się osiągnąć i zawsze należy o tym pamiętać. Nasi bohaterowie nieco pogubili się w swoim życiu, pomieszali priorytety i postawili za swój cel coś, co tak naprawdę powinno być na ostatnim miejscu.

Reasumując uważam, że lektura jest idealna na świąteczny prezent, ale i nie tylko. Pisarka przedstawiła nam w napisanej historii wartość unikatową i zawsze na czasie, o której nie wolno nikomu zapominać. Myślę, że śmiało mogę polecić ją Wam wszystkim. Jeśli potrzebujecie chwili relaksu i odpoczynku od codzienności, jest to dobra lektura. Jeśli powieść obyczajowa nie odrzuca Was na kilometr - zapraszam również, ponieważ wątków miłosnych jest trochę, ale nie ma przesytu.
Jeśli po prostu jesteście ciekawi - też polecam.
Mi się podobało, szkoda jedynie, że nie poczułam emocji bohaterów, ale to tylko jeden minus, całość jest naprawdę bardzo dobra i autorka nie zawiodła mnie, po raz kolejny z czego niezmiernie się cieszę bo to oznacza, że jeszcze powrócę do jej pióra nie raz.

Oglądając programy telewizyjne lub czytając prasę kolorową trafiamy na uśmiechnięte, piękne i zgrabne postacie celebryckiego światka. Często zazdrościmy im domu, samochodu, kreacji a przede wszystkim szczęśliwej i kochającej rodziny pozującej przed fleszami. Zadajmy sobie jednak pytanie czy to co widzimy jest prawdą czy może ułudą stworzoną przez sztab specjalistów, by właśnie taki obraz widział 'szary człowiek'. Pytanie tylko co stanie się takimi gwiazdami w chwili, gdy bańka pryśnie pozostawiając na ich idealnym życiu smugi...

Główną bohaterką powieści jest Sylwia Nowak, aktorka znana pod pseudonimem Amelia Diamond. Chwytliwe, prawda? Jej wizerunek tworzą zatrudnieni pracownicy, mąż żyje pod pantoflem i kiedy tylko jest potrzebny na bankiecie czy sesji zdjęciowej pojawia się przy boku żony. Do rodzinnych ujęć ustawiają się również nastoletnie dzieci: Sara i Kacper. Jednak to tylko udawanie kochającej rodzinki, reżyserowanie wywiadów... Tak naprawdę od dawna nie mieli prawdziwych świąt, nikt nie używał świetnie wyposażonej kuchni... Sylwia wreszcie żyje na wysokim poziomie, więc wystarczy że zrobi zamówienie w restauracji. Wspomina wtedy swoje dzieciństwo w biedzie oraz jak wiele pracy i wyrzeczeń kosztowało ją dotarcie do momentu, w którym jest teraz.

I nagle na kilka dni przed Wigilią Sylwia otrzymuje telefon, który całkowicie burzy jej dotychczasowe życie... Choć początkowo myśli, że uda się wszystko załatwić tak, by nie doszło do żadnych komplikacji... Ze swoją siostrą Martą była od dawna skonfliktowana, ale w obliczu jej śmierci musi zająć się siostrzenicą - trzynastoletnią Julką. Jak bardzo nastolatka skomplikuje życie celebrytki? Co wydarzy się w rodzinie Nowaków w czasie świąt? Czy przetrwają ten 'tylko jeden wieczór'? Nie zdradzę, ale będzie gorąco od emocji!

Na drugiej szalce wagi w tej powieści autorka umieściła panią Zosię, fenomenalną sprzątaczkę, która na rok przed emeryturą jest doradczynią wielu wysoko postawionych osób. Ot, tak wolą sami posprzątać, by czas staruszki wykorzystać na chwilę rozmowy. Pani Zosia jest szczera, zawsze mówi prawdę, zwraca uwagę na to, co ważne. Potrafi wskazać innym właściwe ścieżki i nie są dla niej ważne luksusy a chwile z mężem, dziećmi i wnukami. W jej rodzinie tuż przed Wigilią też pojawił się duży problem i atmosfera stoi pod znakiem zapytania... Czy uda się uratować rodzinny czas? Wszak to tylko jeden wieczór...

"Z tradycją trzeba ostrożnie, żeby nie zniszczyć tej delikatnej magii, bo już nic nie zostanie." *

Krystyna Mirek przyzwyczaiła mnie do ciepłych, rodzinnych historii, które ukryła na kartach kolejnych powieści. Tak jest i tym razem - ogromny nacisk położony na rodzinę, jednak "Tylko jeden wieczór" jest również elementem prześmiewczym dla wymysłów i zachowań tych, którzy stawiają się ponad innymi. Autorka wielokrotnie utarła Sylwii nosa, udowadniając tym samym, że często ktoś zwykły, nie wyróżniający się potrafi zdziałać więcej. Że żyjąc w biegu zapominamy, co jest najważniejsze. Że czasami trzeba przebaczyć krzywdy z przeszłości, bo list przeczytany po śmierci nie wyjaśni nam wszystkiego. A kiedy wszystko się zawali są dwa możliwe rozwiązania - albo załamać się całkowicie, rozpić i stoczyć albo zebrać siły i walczyć. Wybór należy do każdego z nas, ale chyba jedna z opcji brzmi lepiej, prawda?

Powieść wyjątkowa, o bajkach, zwykłym życiu, pułapkach czających się w zacienionych kątach... Pokazująca, że warto mieć obok siebie bliską osobę, która udzieli rady i poda pomocną dłoń w kryzysowej chwili. Jestem zauroczona opisaną przez Krystynę Mirek historią.

"Powinniśmy sobie ustalać tygodniową dawkę rozmowy i pilnować jak ilości wypitej wody, połkniętych tabletek czy godzin snu. To tak samo ważne, a może nawet bardziej." **

Podsumowując - "Tylko jeden wieczór" to kolejna magiczna powieść z fabułą osadzoną w Boże Narodzenie, którą miałam okazję czytać w grudniu. Jest to historia z przeciwieństwami - biedą i bogactwem; prawdą i kłamstwem; żalem i wybaczeniem; miłością i odrzuceniem; rozpadem i reanimacją małżeństw. Dostrzegalne są też marketingowe chwyty, radość i chwile pełne wzruszeń, rozpacz, smutek oraz siła matczynej intuicji. Opowieść o wartości sławy, przewrotności życia, wierze we własne siły oraz o tym, że trzeba uważać o czym się marzy. Mądra, pełna emocji, wzruszeń oraz niespodzianek, taka jest książka Krystyny Mirek.

* K. Mirek, "Tylko jeden wieczór", Edipresse Książki, Warszawa 2018, s. 171
** Tamże, s. 276

recenzja pochodzi z mojego bloga:

Wiele złego o nie przeczytałam, ale nie był tak źle. Z drugiej strony też nie ma czym się ekscytować. Trochę płytka i nierealistyczna. Serio nikt nie dokopał się nic na temat przeszlości znanej osoby. Nie możliwe. Zresztą denerwowało mnie jak ona niby martwiła się o stosunki syna ze swoją kuzynką. I nic nie mówiła? I jak dla mie 14-latek nie wiadomo czy akurat będzie odpowiedzialny w przyszłośći i mu się nie odmieni. I niby jako możliwe, że nawet kuzynka adoptowana może być z kuzunem? Prawnie to niby możliwe?

Avatar użytkownika - beatrycze66
Przeczytane:2019-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 2019,
Avatar użytkownika - czytamdlaprzyjem
czytamdlaprzyjem
Przeczytane:2019-02-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019, obyczajowe,

(...)W pogoni za karierą, dobrobytem często zapominamy o tym co jest najważniejsze, a mianowicie rodzina i szczerość wobec siebie. Przedświąteczna pogoń za ułudą komercji, która karmi nas idealnym obrazem rodziny, gdzie idealne panie domu, matki i żony z uśmiechem przygotowują kolację wigilijną, a miłość i przyjaźń między członkami rodziny wylewa się z każdego kąta. Na reklamach zobaczymy szczęśliwe dzieci, rodziców i dziadków, którzy żyją ze sobą w przyjaźni. Bombardowanie idyllicznymi obrazkami ze wszystkich stron przeciętnej rodziny powoduje, że ludzie zaczynają odczuwać frustrację, że nie potrafią zbudować tak idealnej relacji z najbliższymi, a do tego czują się zmęczeni natłokiem obowiązków. Przykładem rodziny, która żyła w fikcyjnym świecie, na potrzeby publiczności i rosnących słupków oglądalności była rodzina Amelii Diamond vel Sylwia Nowak. Kobieta wspięła się na szczyty prestiżu społecznego, zapominając po drodze, że pieniądze i sława nie załatwią wszystkiego. Nie da się nawiązać pozytywnych relacji z mężem i dziećmi, jeżeli się z nimi nie rozmawia. Budowany wokół niej idealny wizerunek, to kolos na glinianych nogach, który łatwo zniszczyć. Kobieta nie dostrzega, że jej dążenie do bogactwa powoli zniszczyło jej najbliższych, którzy stopniowo oddalili się od niej.
Wszyscy traktujemy wieczór wigilijny jako bardzo wyjątkowy, mamy wiele oczekiwań co do przebiegu kolacji i tradycji z nią związanych. Warto pamiętać o zwyczajach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak jak to czyniła Zosia z mężem. Kobieta o dużej mądrości życiowej, potrafiła zjednoczyć wokół siebie najbliższych i pokazać im, że rodzina, szczerość i szacunek to dobra nadrzędne. Wspólne ubieranie choinki z dziećmi w wigilię ma magiczną moc, jednoczy wszystkich przy drzewku i pozwala cieszyć się magią świąt. Do tego należy dodać uroczystą kolację, łamanie się opłatkiem oraz udanie się na pasterkę uwypukla ukrytą istotę świąt. A tego zabrakło w domu Amelii, która potraktowała wigilię, w sposób bardzo komercyjny, idąc na łatwiznę i całą oprawę świąt zleciła odpowiednim firmom.
Nie będę ukrywać, że egoistyczna postawa Amelii zraziła mnie. Rozumiem, że nie chciała być biedna i zapewnić dzieciom godny byt, ale czy ceną tego blichtru miał być rozpad rodziny. Brak okazywania sobie uczuć, szczerej rozmowy i tylko dyktowanie warunków jak najbliżsi mają grać przed kamerą szczęśliwą rodzinę jest dla mnie niezrozumiałe. Jednak w obecnym świecie jest powszechne epatowanie na portalach społecznościowych swoim z pozoru szczęśliwym życiem, licytowaniem się stanem posiadania czy ilością odbytych podróży zagranicznych. Na zdjęciach są wszyscy szczęśliwi i piękni, ale prawdziwe życie rozgrywa się poza okiem aparatu fotograficznego. (...)

Avatar użytkownika - Anawinkar
Anawinkar
Przeczytane:2019-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Półka,
Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Większy kawałek nieba

"Optymistyczna opowieść o poplątanych uczuciach i o tym, co w miłości najważniejsze…" Janusz L. Wiśniewski Chwytaj promyki szczęścia i nie...

Podarunek
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Podarunek

Marta wysłała prośbę do losu. On podjął wyzwanie. Jednak odpowiedział zupełnie inaczej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Opowieść o samotności...

Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka