Tymczasowa

Praca w domu była świadomym wyborem Marty. Inteligentna, dowcipna i wrażliwa kobieta nigdy jednak nie była typową panią domu – zbyt ceniła sobie swoją niezależność, często podejmując się różnych zleceń – tłumaczeń, tworzenia skeczy i monologów kabaretowych... W końcu kultura była jej żywiołem, a okazało się, że można na niej całkiem nieźle zarobić.

Marta nie dała się zamknąć między sypialnią, kuchnią a pokojami dzieci, choć gorąco wspierała je na każdym kroku. Nie to, co Tomasz – weekendowy tatuś, jak się okazało, tak bardzo nieidealny, jak tylko mężczyzna być może.

Stopniowo Marta dochodzi do wniosku, że jej życie byłoby znacznie lepsze... bez niego. Kiedy dodatkowo ten mówi jej o Pannie Paulinie, postanawia odnaleźć dawną siebie i cieszyć się życiem, które – jak można było pomyśleć – utraciła

Informacje dodatkowe o Tymczasowa:

Tymczasowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Bardzo lekka i przyjemna książka. Idealna na wakacje. Po przeczytaniu mam wrażenie jakby tak w połowie była to książka o mnie i o moim życiu. Pokazuje w jakie role musi się wcielać współczesna kobieta. Porzucona przez męża analizuje całe swoje życie, relacje z rodzicami, z mężem, z dziećmi.
Avatar użytkownika - Agusiaaa15
Agusiaaa15
Przeczytane:2015-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka wspaniale opisuje rozterki kobiety, matki, żony, której świat nagle się zawalił. Depresja, odosobnienie, odejście męża do młodszej kochanki, rozwód, ciężka praca, by związać koniec z końcem. A jednak da się z tego wyjść na prostą. Nie jest to łatwa droga, ale świadomość, że istnieje podnosi na duchu. Bohaterka powoli układa sobie życie na nowo. I to jest sednem tej książki. Bo dopiero teraz uświadamia sobie, że przez ostatnie lata wcale nie była sobą
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Wbrew pozorom to nie jest lekka książka, mimo iż czyta się ją jednym tchem. Marta i Tomasz, małżeństwo w średnim wieku, zgodne, szczęśliwe - jak może się zdawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ona tak bardzo wchodzi w rolę zgodnej żony, że po kilkunastu latach w związku z Tomaszem właściwie nie ma swojego zdania i we wszystkim ulega swemu mężowi. Bez słowa skargi dźwiga domowe obowiązki, towarzyszy mężowi w trakcie spotkań z rodzinami jego znajomych, rezygnuje z etatowej pracy zawodowej /tylko dorywczo robi tłumaczenia i pisuje scenariusze do skeczy kabaretowych/ Ona dla domu i dzieci zrezygnowała ze wszystkiego, on - z niczego. Małżeństwo zupełnie typowo się rozpada, bo Tomasz ma kochankę, sporo od niego młodszą... I to, co Marcie początkowo wydawało się końcem świata - rozwód - paradoksalnie okazało się początkiem jej prawdziwego życia. Autorka książki jest doskonałą obserwatorką. Niby wszyscy wiemy i czujemy, że w ostatnich latach otaczająca nas rzeczywistość zupełnie się zmieniła, ale autorka książki błyskotliwie to opisała, chociażby w porównaniu dawnych i obecnych zabaw dzieci. Fabuła wciąga tym bardziej, że poznajemy rodzinne tajemnice, również te mroczne, takie, których nikt się nie spodziewał. Sama Marta jest zdumiona tym, czego się dowiedziała o bliskiej sobie osobie. Całość napisana świetnie, z humorem i ironicznym zakończeniem - Tomasz, który porzucił rodzinę, bo życie rodzinne go nudziło, trafił z deszczu pod rynnę;) Paulina, jego nowa partnerka, szybciutko zaszła w ciążę i urodziła dziecko. I zaprzęgła Tomasza do opieki nad dzieckiem:)
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2012-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012, Autografy/Dedykacje, Wygrane :),
Opowieść napisana poetycką prozą... Autorka poprzez postać głównej bohaterki o imieniu Marta ukazuje jak rozpad wieloletniego małżeństwa, który zdaje się być swego rodzaju "końcem świata" tak naprawdę okazuje się ostatecznie drogą powrotu do samej siebie... Marta wychodząc za mąż była młodą dziewczyną spodziewającą się dziecka... Małżonkowie byli w sobie zakochani, a związek, który zawarli miał być dla nich życiowym spełnieniem i trwać całe życie... Tak się jednak nie stało... Gdy po kilkunastu latach wspólnego życia Tomasz odchodzi do innej kobiety, by stworzyć z nią nową rodzinę, a dzieci z małych szkrabów stały się nastolatkami, nasza bohaterka uświadamia sobie jak bardzo dała się pochłonąć wyłącznie byciu żoną i matką oraz zaspokajaniu różnorakich potrzeb domowników... Z każdym dniem coraz bardziej dociera do jej świadomości fakt, iż stała się do tego stopnia uległa, że zupełnie zrezygnowała z własnych nawet najmniejszych przyjemności i pragnień... Książka ta jest pewnego rodzaju studium nie tylko kobiecej psychiki lecz także zawiłych niekiedy relacji rodzinnych... "Tymczasową" czyta się szybko, a przy tym na stronach książki znajdujemy wiele okazji do refleksji nad postawami nas samych oraz ludzi z naszego otoczenia w wielu codziennych sytuacjach...
Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Sekretne życie Roberty
Małgorzata Hayles0
Okładka ksiązki -  Sekretne życie Roberty

Roberta jest wysoka, sporo waży. Od dziecka była przyzwyczajana do wypierania swojej kobiecości. Prowadzi spokojne życie, opiekuje się matką, pracuje w...

Kobiety nieidealne. Magda
Małgorzata Hayles0
Okładka ksiązki - Kobiety nieidealne. Magda

To nie jest polska Bridget Jones ani polski Seks w wielkim mieście. To jest nasze własne, kobiece, babskie, pisane tu i teraz, żywym językiem, wypełnione...