Tysiąc i jedna mrówka

W środku lasu, w otoczeniu drzew, stoi mrowisko przykryte igłami i piaskiem. To dom tysiąca mrówek! Przyjrzyj się, a zobaczysz, jak wiele dzieje się w środku!

Dokąd idą mrówki? Podążaj ich śladem, by odkryć sekrety lasu.

Pośród niezwykłych ilustracji poukrywane są ciekawostki przyrodnicze dotyczące życia w lesie.

Joanna Rzezak urodziła się w 1988 roku w Warszawie. Ilustratorka i projektantka. Absolwentka Wydziału Grafiki stołecznej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od kilku lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci, projektowaniem, architekturą. Autorka książki o architekturze dla dzieci ,,Kazik mieszka w mieście". Mieszka i pracuje w Paryżu.

Informacje dodatkowe o Tysiąc i jedna mrówka:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-03-20

Kup książkę Tysiąc i jedna mrówka

Tysiąc i jedna mrówka - opinie o książce

Jak nazywają się społeczności w których mieszkają mrówki ? Czy te owady wykonują również prace niebezpieczne ? Co robi gąsienica pazia królowej gdy ktoś jej dokuczy?

Zarówno na te i wiele innych pytań, znajdziemy odpowiedzi w autorskiej książce Joanny Rzezak „Tysiąc i jedna mrówka”. Autorka zaprasza młodego czytelnika na wędrówkę do lasu, przedstawia jego różnorodnych mieszkańców, skomplikowane ich relacje. Ukazana flora i fauna ma zachęcić młodego badacza przyrody do własnych obserwacji również w terenie. Niewątpliwym plusem tej publikacji są barwne, ciekawe i sympatyczne ilustracje, często wzbudzają uśmiech i zdecydowanie przyciągają oko. Młody czytelnik ma też możliwość ich współtworzenia, pozostawione czarno-białe kontury rysunków aż proszą się by je pokolorować, dzięki czemu w zależności od twórczej inwencji dziecka, mogą powstać bardzo ciekawe obrazy. Inną zaletą są zawarte ciekawostki z życia leśnych mieszkańców, ukazanie prostych łańcuchów pokarmowych czy pewnych zależności.

Minusem dla mnie jest pewien brak pewnej konsekwencji autorki, która teoretycznie ukazuje las w czasie kolejnych pór roku a na ilustracjach zdarzają się bohaterowie niekoniecznie do nich pasujący. Troszeczkę brakuje mi też konkretnego zakończenia, jakiegoś krótkiego podsumowania. Nie zmienia to jednak faktu, że książka pięknie prezentuje się, twarda oprawa pozwoli na długie jej użytkowanie, barwna okładka jest niebanalna i młody czytelnik na pewno zwróci na nią uwagę. Na pewno chętnie spędzi przy niej wiele czasu, wiadomości w niej zawarte są ciekawe, wzbudzają zainteresowanie jak i motywują do poszerzenia wiedzy. Wędrówka tytułowych mrówek to zarazem moc wiele rozwiązanych zagadek życia leśnych mieszkańców. Wciąga i dostarcza mnóstwa informacji. Zdecydowanie warto wyruszyć z nimi na spacer.

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Joanna Rzezak0
Okładka ksiązki - Razem. W stadzie, ławicy i chmarze

Pięknie ilustrowana i pełna fascynujących ciekawostek z życia dzikich zwierząt książka o mądrości Matki Natury - dla małych przyrodnicze i przyrodników...

Wielkie eksperymenty dla małych ludzi
Joanna Rzezak0
Okładka ksiązki - Wielkie eksperymenty dla małych ludzi

Dziennikarz naukowy i autor książek dla dzieci Wojciech Mikołuszko, biorąc się za pisanie książki "Wielkie eksperymenty dla małych ludzi",  nie miał...