Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą

Wydawnictwo: KOS
Data wydania: 2013-07-10
ISBN: 978-83-7649-078-6
Dodał/a książkę: czytam

Niesamowita książka "Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą" przeniesie czytelnika w czarodziejski świat opowiadań Szeherezady...

Piękna Szeherezada stała się na własne życzenie nałożnicą kalifa, godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć. Jednak umiała sprawić, że po każdej nocy miłosnej darował jej życie jeszcze na kolejną noc... i tak zrodziły się te najsłynniejsze w dziejach arabskie opowieści, które po raz pierwszy ukazują się tu w postaci tak bliskiej prawdy, jak nigdy dotąd.

Do świadomości europejskiej dzieło to dotarło najpierw jako tzw. rękopis francuskiego orientalisty, dyplomaty i kolekcjonera Antoine’a Gallanda (1646–1715). Włączył on do swej wersji książkowej historie pochodzące z przekazów ustnych, nie brak jednak podejrzeń, że sam je wymyślił. Co więcej, w przekładzie swoim poważnie okaleczył arabski tekst, zwłaszcza przez to, że opuszczał wiele fragmentów erotycznych oraz pomijał lub przekładał na prozę prawie wszystkie nadzwyczaj ważne wstawki poetyckie. Idąc tropem Gallanda kolejni tłumacze i wydawcy tego dzieła w podobny sposób zniekształcali jego treść, przerabiając je nawet na bajki dla dzieci, co jest największym z możliwych zafałszowań.

Przełom nastąpił dopiero 300 lat po zaistnieniu rękopisu Gallanda, kiedy to arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował i wydał w 1983 roku najstarszą, nie cenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy. Na język niemiecki przełożyła ją arabistka Claudia Ott, zaś na podstawie jej tłumaczenia powstało niniejsze wydanie.

(na podstawie posłowia Roberta Stillera)

Przekładu dokonali Marian Leon Kalinowski oraz Robert Reuven Stiller, a całość konsultował Marek M. Dziekan.

Treść książki wzbogaca 16 unikalnych kolorowych wkładek, drukowanych na specjalnym kalkowym papierze.

To znakomite wydanie, w twardej oprawie, opatrzone posłowiem Roberta Stillera, na pewno stanie się nieodzowną pozycją w każdej domowej bibliotece.

Kup książkę Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Ocena: 6, Czytam,
Opowieści Szeherezady   Ach, siostro (…) jeśli nie śpisz, to zechciej nam opowiedzieć którąś z tych swoich pięknych historii, by uprzyjemniła naszą noc i abyś mogła z moich ust usłyszeć: Bywaj! Zanim nastanie nowy dzień. Nie wiem przecie, co cię jutro spotka – tymi słowami Dinarazada, młodsza córka wezyra, nakłoniła Szeherezadę do snucia wspaniałych historii, które uchroniły ją i państwo przed strasznym losem…   Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o okrutnym królu Szahrijarze, który poprzysiągł poślubiać kolejne niewiasty po to, by rankiem skazywać je na śmierć. Doświadczywszy zdrady, wraz z bratem – również posiadaczem wiarołomnej żony - wyruszyli w świat, aby odnaleźć człowieka, który doświadczył większego nieszczęścia niż to, którego ofiarą sami padli. Na swej drodze spotkali frita, złośliwego dżina, który swoją kobietę trzymał uwięzioną w szklanym kufrze, zabezpieczonym czterema zamkami, zatopionym w odmętach morza. Tym sposobem chciał on ustrzec niewiastę przed Wyrokiem Opatrzności i jej własną, niestałą naturą. Mimo tych zabezpieczeń, kobieta zdołała posiąść aż dziewięćdziesięciu ośmiu mężczyzn, zaś bracia zaokrąglili ten wynik do stu. Stało się to dowodem tego, że kiedy niewiasta czegoś pragnie, nikt nie zdoła się jej sprzeciwić i potwierdziło słowa Koranu mówiące o niewieściej przewrotności.   Paradoksalnie ...

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą to nowe wydanie częściowo tylko znanych pod naszą szerokością geograficzną popularnych opowieści. W potocznym obiegu krążą tylko wybrane, ocenzurowane historie, bardziej przeznaczone dla dzieci niż dla dorosłych. Tymczasem tak naprawdę opowieści Szeherezady to przepełnione pasją i erotyzmem historie, które stanowią niezwykle cenny fragment dziedzictwa kultury Wschodu. Wydawnictwo Kos zdecydowało się podjąć niezwykle trudnego monumentalnego wydania historii opowiedzianych przez Szeherezadę w wersji tak bliskiej pierwowzoru, jak to tylko możliwe.   Jak wiemy opowieści mają charakter ramowy. Mądra hinduska dziewczyna, dzięki potędze swej wyobraźni, ratuje siebie i ojca od pewnej śmierci z rąk znudzonego maharadży. By odwlec w czasie moment egzekucji, opowiada mu co noc kolejną historię, urywając wątek w kulminacyjnym momencie. Ciekawy ciągu dalszego władca musi czekać do kolejnej nocy na resztę historii. Chwyt wykorzystywany obecnie z powodzeniem przez tasiemcowe seriale telewizyjne. Wówczas telewizji nie było, nie można się więc dziwić, że pełne zdrad, morderstw, sprytnych forteli opowieści stanowiły całkiem niezłą rozrywkę. Szeherezada potrafi zaciekawić, a gdy kończy kolejną opowieść w pół zdania, pozostawiając wśród słuchaczy niedosyt, dodaje z błyskiem w oku: Nic ona nie znaczy wobec tego, co wam opowiem jutrzejszej nocy, jeśli będę jeszcze pośród żywych… ...

Opinie o książce - Tysiąc i Jedna Noc z Szeherezadą

Robert Stiller?! No to MUSZĘ przeczytać! Genialnie przełożył "Baśnie malajskie", równie genialnie przekładał poezję arabską. Dla mnie lektura z gatunku "must read". Jedyny problem - kiedy. (I drugi, mniejszy - do pokonania - jak zdobyć ;) Oraz trzeci - czy te książki muszą być takie drogie?! :( )
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka