WZRUSZAJĄCA POWIEŚĆ O KLANIE KOBIET, W KTÓREJ CAŁA GAMA UCZUĆ ROZCIĄGA SIĘ NA PRZESTRZENI LAT I KONTYNENTÓW

U stóp bogini to piękna i przepełniona magiczną siłą pokoleń książka bestsellerowej autorki, która doskonale wie jak nadać świeże tchnienie kobiecej literaturze. Ta niezwykła, egzotyczna saga przedstawia losy całego klanu Hindusek, które czerpią największą siłę z potęgi rodziny. Rodziny, która jest paradoksalnie zjednoczona i jednocześnie rozdarta próbami losu, bezkompromisowym dążeniem do celu i pragnieniem miłości.

Sabitri, córka niezamożnego piekarza, mieszkanka położonej w Indiach wsi, skrycie pragnie się kształcić na uczelni wyższej. Jednak studia nie wchodzą w grę - ciężka sytuacja rodzinna czyni dalszą edukację niemal niemożliwą. Pozornie szczęśliwym zrządzeniem losu, Lilamoji - wpływowa i bogata kobieta - bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Niestety okazuje się, że nie będzie ona usłana różami, bowiem jeden błąd, którego dopuszcza się młoda kobieta rujnuje ambitne plany. Lata później, demony przeszłości dopadną córkę Sabitri - Belę. Ścigana marzeniem, podobnie jak matka, udaje się ze swoim kochankiem za ocean w podróż do odległej Ameryki. Stany Zjednoczone jawią się jako kraina zupełnie inna niż znane jej Indie. Swoimi czynami i zachowaniem Bela nieświadomie odciska piętno na córce, która uczy się trudnej, acz niezapomnianej lekcji o wolności, złamanym sercu i lojalności.

Chitra Banerjee Divakaruni w niezwykły sposób oddaje złożoność relacji między kobietami w rodzinie - babcią, matką i córką. Pokazuje różne oblicza miłości, które narodziły się wraz z nowymi pokoleniami. U stóp bogini w ujmujący sposób opisuje wieloaspektowość i skomplikowane powiązania kilkupokoleniowej rodziny. Wszystko dzieje się na przełomie lat; obserwujemy znaczny przeskok z zapomnianej przez świat wioseczki położonej w Indiach do ruchliwych ulic Houston w Stanach Zjednoczonych. Udajemy się w egzotyczną podróż z niezapomnianą symfonią głosów paru pokoleń w tle.

W TEJ POWIEŚCI ZNAJDZIESZ WSZYSTKO CZYM HINDUSKIE BÓSTWA OBDAROWAŁY KAWAŁEK ŚWIATA ZWANY ORIENTEM - TROSKI I RADOSNE CHWILE TWORZĄ RAZEM NIEZWYKŁĄ KOMPOZYCJĘ

Informacje dodatkowe o U stóp bogini. Opowieść o klanie kobiet, w której cała gama uczuć rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2017-01-27
Tytuł oryginału: Before we visit the Goddess

Kup książkę U stóp bogini. Opowieść o klanie kobiet, w której cała gama uczuć rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów

Cierpienie sprawia, się wariujemy. Pragniemy tylko odrzucić płonący węgiel jak najdalej nas, nie licząc się z tym, że kogoś może skrzywdzić.

Ludzie uzależnieniaja się od miłości. Albo przynajmniej od obecności drugiego człowieka.

U stóp bogini. Opowieść o klanie kobiet, w której cała gama uczuć rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów - opinie o książce

Avatar użytkownika - ksiazkanonstop
ksiazkanonstop
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Egzemplarze recenzenckie,
Każda powieść jest inna. Jedna wniesie do życia czytelnika słońce, druga sprawi, że nie będzie on mógł pozbierać roztrzaskanego serca a jeszcze inna spowoduje, iż przez długi czas nie znajdzie w sobie ochoty rozpocząć nową książkę, ponieważ będzie trwał w świecie, z którego właśnie wyszedł. Bywa różnie. "U stóp bogini" to bez wątpienia publikacja, o której trudno zapomnieć. Dobrze napisana, chwytliwym, łatwym do przyswojenia stylem. Sabitri to Hinduska, jest córką ubogiego piekarza. Skrycie marzy o zdobywaniu wiedzy. Nie wie, czy będzie mogła ją posiąść ponieważ w domu wciąż brakuje funduszy na najpilniejsze potrzeby. Jednak my czytelnicy szybko możemy się przekonać, że nad dziewczyną czuwa dobra, szczęśliwa gwiazda, która zsyła jej pewną wpływową kobietę. To dzięki niej Sabitri stanie przed szansą spełnienia swoich pragnień. Czy ją odpowiednio wykorzysta i doceni? Mijają lata. Bela jest córką Sabitri i postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Na miłość. Wyrusza w ślad za ukochanym za ocean, do Ameryki sądząc, iż właśnie tam czeka ją szczęśliwe życie. Za pewien czas Beli przyjdzie zmierzyć się z trudami, jakie niesie za sobą macierzyństwo... Kolejna książka Wydawnictwa Kobiecego to dobra lektura dla wszystkich zakochanych w Indiach kobiet, które chcą przeczytać o losach zwykłych kobiet odważnie kroczących przez życie. "U stóp bogini" jest tytułem interesującym, intrygującym. Przeczytałam ją w trzy dni i... poczułam niedosyt. Najbardziej przypadł mi do gustu pomysł autorki, aby opisać trzy pokolenia kobiet. Przedstawić ich życie a dzięki temu my, czytelnicy, możemy zdecydować która postać odpowiada nam najbardziej. Nie jest to wybitna pozycja nie mniej jednak przyjemna i wciągająca, może też trochę kontrowersyjna.
Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2017-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Czym dla mnie charakteryzuje się dobra powieść? Dobrze wykreowanymi bohaterami, ciekawie rozwijającą się akcją, owianą nutką tajemniczości oraz ogromną dawką wszelakich emocji. Do tego wymieszajmy z tym zestawem wątek kultury wschodniej i mamy mieszankę doskonałą. To wszystko znalazłam w książce ,,U stóp bogini". Egzotyczna saga przedstawiająca losy całego klanu Hindusek, które czerpią największą siłę z potęgi rodziny. Rodziny, która jest paradoksalnie zjednoczona i jednocześnie rozdarta próbami losu oraz bezkompromisowym dążeniem do celu i pragnieniem miłości. Sabitri jest córką niezamożnego piekarza, mieszkającą w indyjskiej wsi, która skrycie pragnie kształcić się na uczelni wyższej. Ciężka sytuacja materialna sprawia, że jej dalsza edukacja jest niemal niemożliwa. Pozornie szczęśliwym zrządzeniem losu Kolbata - wpływowa i bogata kobieta - bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Wkrótce okazuje się, że nie będzie ona usłana różami, ponieważ jeden błąd młodej kobiety rujnuje jej ambitne plany. Wiele lat później demony przeszłości dopadną córkę Sabitri - Belę. Ścigana marzeniami udaje się ze swoim kochankiem za ocean w podróż do odległej Ameryki. Ziemia obiecana okazuje się zupełnie odmienna od jej wyobrażeń. Swoim zachowaniem Bela nieświadomie odciska piętno na własnej córce, która uczy się trudnej, acz niezapomnianej lekcji o wolności, złamanym sercu i lojalności. Są takie książki, po których przeczytaniu, jedyne co potrafisz powiedzieć, jest: 'Musisz to przeczytać". Myślę, że ,,U stóp bogini" jest właśnie jedną z takich książek. Jest to powieść o trzech kobietach, których życiowe błędy odbijają się na kolejnych pokoleniach. Są to trzy różne (ale jakże bardzo ze sobą powiązane) historie, każda odgrywająca się w innej przestrzeni czasowej - od lat 70. XX wieku do współczesności. Współczesne problemy, gama wszelakich uczuć, przeplatanych ze sobą wzajemnie, rodzinne tajemnice i zwykłe ludzkie niedopowiedzenia, rujnujące więzi rodzinne - to wszystko znajdziecie w tej powieści. Autorka umie bardzo dobrze grać na ludzkich emocjach - tej książki się nie czyta, ją się przeżywa, a wszelkie mądrości i doświadczenia życiowe zawarte w tej książce sprawiają, że na chwilę możemy przystanąć w tej pędzącej rzeczywistości i zastanowić się, czy zmierzamy we właściwym kierunku. Chitra Banerjee Divakaruni wykreowała trzy niesamowite postacie, które mimo tego iż żyją w innych czasach, są bardzo do siebie podobne. Są to trzy, niesamowicie dzielne kobiety, które chcą za wszelką cenę znaleźć swoje miejsce na ziemi. Dzięki świetnemu stylu pisania autorki, czytelnik przeżywa wraz z bohaterkami wszystkie, napotkane po drodze trudności i jest z nimi emocjonalnie związany. Dzięki tej powieści możemy odkryć wiele ciekawych rzeczy, dotyczących kultury wschodniej, w tym przypadku indyjskiej. Co to jest sari i dupatta? Z czego zrobione jest kulfi czy rasgulla? Zaintrygowanych odsyłam do książki. Podsumowując, ,,U stóp bogini" to piękna i wzruszająca powieść, mówiąca o tym, że mimo naszych ogromnych, życiowych błędów i następujących po nich konsekwencjach, nigdy nie powinniśmy się poddawać. Pomimo wszelkich strat i trudności, mamy przecież to, co najważniejsze - rodzinę. Gorąco polecam! Moja ocena: 9/10 kochajacaksiazki.blogspot.com
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Często krytycznie oceniam książki i często czuję rozczarowanie przeczytaną pozycją. Ta książka na pewno do takich nie należy! Jest świetna, wzrusza, bawi, denerwuje, porusza, skrusza, wzbudza złosć.. współodczuwałam z bohaterkami. To perypetie różnych kobiet, w różnym wieku , napisana z różnych perspektyw i przeplatana w czasie. To pierwsza moja książka autorki ale z przyjemnością sięgnę po więcej! Takich książek potrzebujemy, naprawdę warto ja przeczytać. To coś innego ale jakże pięknego! Pozostanie w mojej biblioteczce i z dumą będę ją polecać.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2022, Obyczajowe,
Mistrzyni przypraw
Chitra Banerjee Divakaruni0
Okładka ksiązki - Mistrzyni przypraw

Hinduska Tilo prowadzi etniczny sklep w kalifornijskim Oakland. Przyprawy, które sprzedaje, mają jednak niezwykłe właściwości. Tilo ma wielką magiczną...

Tłumaczka snów
Chitra Banerjee Divakaruni0
Okładka ksiązki - Tłumaczka snów

Rakhi, młoda malarka i matka sześcioletniej dziewczynki, z pochodzenia jest Hinduską, ale od urodzenia mieszka w Kalifornii. Wraz z przyjaciółką prowadzi...