Ucieczka z Sobiboru

Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał koszmar, by uczestniczyć w jednych z największych w historii obozów wystąpień i zbiorowych ucieczek. Z blisko trzystu więźniów, którym udało się zbiec, tylko sześćdziesięciu doczekało końca wojny. Po wojnie, na emigracji w USA, Blatt zaczął dokumentować zbrodnie hitlerowskie. O wszystkim opowiada we wstrząsającej, fabularyzowanej książce, opisującej nieludzką codzienność obozu w Sobiborze. W 1987 roku na jej kanwie powstał nagrodzony Złotym Globem film ,,Ucieczka z Sobiboru".

"To ważna i głęboko poruszająca książka, napisana przez jednego z bohaterów legendarnej ucieczki z Sobiboru w 1943 roku. Pełna sił i pasji, oddaje część pamięci ofiar obozu. Trzeba ją przeczytać.", Neal M. Sher, Departament Sprawiedliwości USA

"Thomas Blatt pisze we wstępie do tej niezwykłej książki: "Bycie świadkiem ludobójstwa jest przytłaczające, pisanie o nim miażdży duszę". Czytelnik też nie wyjdzie bez szwanku po lekturze opisu nieludzkich zachowań ludzi wobec innych ludzi. Fakt zabójstwa 250 000 Żydów w obozie w Sobiborze staje się jeszcze bardziej dojmujący przez to, że autor jest jednym z nielicznych ocalałych. Przeczytanie tej książki niesie nie tylko poważne ryzyko uszczerbku na duszy, ale i postawienia w wątpliwość istnienia człowieczeństwa. Jedno jest pewne, nikt, kto ją czyta, nie zapomni ani Sobiboru, aniThomasa Blatta.", Marilyn J. Harran, profesor historii i religioznawstwa na Chapman University, dyrektor Rodgers Center for Holocaust Education

Informacje dodatkowe o Ucieczka z Sobiboru:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: From the Ashes of Sobibor
Tłumaczenie: Małgorzata Szubert

Tagi: 1. poł. XX wieku (ok. 1900-1950) bóg

Kup książkę Ucieczka z Sobiboru

Żydzi przyjeżdżali do Bełżca tysiącami, dzień po dniu - mężczyźni, kobiety i dzieci. Już teraz zamknięty obóz był przepełniony, mówiono, ale wciąż bez końca przyjeżdżają nowe transporty. Do tego nad całą okolicą unosi się smród rozkładających się ciał.

Rynek powoli zapełniał się dziwnymi tłumami ludzi - na jednym końcu były tylko dzieci, dalej sami starsi. Najżałośniejszy widok stanowiła duża grupa niemowląt leżących na kocach; opiekowało się nimi zaledwie kilka kobiet. Większość stanowiły jednak matki z dziećmi, choć nie zawsze własnymi. Mały rozumieli, co się z nimi stanie, w ich oczach wyraźnie widać było przerażenie.

Ucieczka z Sobiboru - opinie o książce

"Ucieczka z Sobiboru" Thomas Toivi Blatt - tak jak w tytule wstrząsająca relacja jednego z ocalonych. Thomas urodził się w Izbicy, jako kilkunastoletni chłopak wraz z rodziną został deportowany do obozu zagłady w Sobiborze. Rodzice i brat zginęli. Blatt cudem przeżył i brał udział w powstaniu w Sobiborze. Udało mu się uciec. Niejednokrotnie mógł zginąć. Musiał ciągle się ukrywać. Chyba dopisywało mu szczęście. Historia jego życia jest nieprawdopodobna, ale wszystko jest prawdą, najprawdziwszą prawdą, choć ciężko nam w to uwierzyć.

"Nagle serce przeszył mi strach. SOBIBÓR!!! Jestem w fabryce śmierci. To musi być sen."