Ucieczka z Sobiboru

Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: From the Ashes of Sobibor
Tłumaczenie: Małgorzata Szubert

Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał koszmar, by uczestniczyć w jednych z największych w historii obozów wystąpień i zbiorowych ucieczek. Z blisko trzystu więźniów, którym udało się zbiec, tylko sześćdziesięciu doczekało końca wojny. Po wojnie, na emigracji w USA, Blatt zaczął dokumentować zbrodnie hitlerowskie. O wszystkim opowiada we wstrząsającej, fabularyzowanej książce, opisującej nieludzką codzienność obozu w Sobiborze. W 1987 roku na jej kanwie powstał nagrodzony Złotym Globem film ,,Ucieczka z Sobiboru".

"To ważna i głęboko poruszająca książka, napisana przez jednego z bohaterów legendarnej ucieczki z Sobiboru w 1943 roku. Pełna sił i pasji, oddaje część pamięci ofiar obozu. Trzeba ją przeczytać.", Neal M. Sher, Departament Sprawiedliwości USA

"Thomas Blatt pisze we wstępie do tej niezwykłej książki: "Bycie świadkiem ludobójstwa jest przytłaczające, pisanie o nim miażdży duszę". Czytelnik też nie wyjdzie bez szwanku po lekturze opisu nieludzkich zachowań ludzi wobec innych ludzi. Fakt zabójstwa 250 000 Żydów w obozie w Sobiborze staje się jeszcze bardziej dojmujący przez to, że autor jest jednym z nielicznych ocalałych. Przeczytanie tej książki niesie nie tylko poważne ryzyko uszczerbku na duszy, ale i postawienia w wątpliwość istnienia człowieczeństwa. Jedno jest pewne, nikt, kto ją czyta, nie zapomni ani Sobiboru, aniThomasa Blatta.", Marilyn J. Harran, profesor historii i religioznawstwa na Chapman University, dyrektor Rodgers Center for Holocaust Education

Tagi: 1. poł. XX wieku (ok. 1900-1950)

Kup książkę Ucieczka z Sobiboru

Opinie o książce - Ucieczka z Sobiboru

"Ucieczka z Sobiboru" Thomas Toivi Blatt - tak jak w tytule wstrząsająca relacja jednego z ocalonych. Thomas urodził się w Izbicy, jako kilkunastoletni chłopak wraz z rodziną został deportowany do obozu zagłady w Sobiborze. Rodzice i brat zginęli. Blatt cudem przeżył i brał udział w powstaniu w Sobiborze. Udało mu się uciec. Niejednokrotnie mógł zginąć. Musiał ciągle się ukrywać. Chyba dopisywało mu szczęście. Historia jego życia jest nieprawdopodobna, ale wszystko jest prawdą, najprawdziwszą prawdą, choć ciężko nam w to uwierzyć.

"Nagle serce przeszył mi strach. SOBIBÓR!!! Jestem w fabryce śmierci. To musi być sen."

Uświadomiłem sobie, jak trudno będzie przeżyć tak dużej grupie ludzi. Pod koniec 1943 roku Żydzi nie mieli już dokąd wracać. Żydowskie miasteczka i wsie, tętniące niegdyś życiem, opustoszały; wiele domów zrujnowali wandale szukający ukrytych skarbów. Uniknęliśmy co prawda zagłady w komorach gazowych, ale wciąż groziło nam niebezpieczeństwo - widmo śmierci nie zniknęło bezpowrotnie. Teraz powstał problem, gdzie pójść i co robić. Pod rządami nazistowskiego prawa pojawienie się Żyda w publicznym miejscu oznaczało pewną śmierć.

Więcej cytatów z tej książki
Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska