Uczennica

„Poranki są takie, jak by to powiedzieć, bezczelne. Nie mogę znieść tego mnóstwa smutnych spraw, które mnie wtedy przytłaczają. Nie mogę! Nie mogę! Rano jestem najbrzydsza. Nogi mam ciężkie ze zmęczenia i już nic nie chce mi się robić. To pewnie dlatego, że nie śpię głęboko. „Kto rano wstaje...” – bzdura. Rano jest szaro. Zawsze, zawsze tak samo. Pustka. Kiedy rano leżę pod kołdrą, dopadają mnie czarne myśli. Nic mi się nie podoba. Same przeróżne, nieznośne rozczarowania, wszystkie na raz, wlewają się we mnie, doprowadzają do agonii.

Ranki są podłe”.

fragment utworu

Uczennica została napisana na samym początku literackiej kariery Osamu Dazai. Szybko jednak zyskała rozgłos – przede wszystkim dzięki mistrzowskiemu użyciu języka. Był to styl, który z powodzeniem mógłby znaleźć się w dzienniku nastoletniej dziewczyny, a jednocześnie – bardzo malowniczy i sugestywny. Dziś widzimy w tej opowieści ironiczny opis społeczeństwa i walkę jednostki o wolność. To tematy, które Dazai eksplorował nie tylko w swojej twórczości, ale które były też wiodącymi wątkami w jego krótkiej i burzliwej biografii.

Osamu Dazai (właśc. Shūji Tsushima; 1909–1948) to jedna z najważniejszych postaci w literaturze japońskiej. W czasie swojego burzliwego – bo naznaczonego uzależnieniami i licznymi próbami samobójczymi – życia zasłynął jako mistrz nowego stylu, świetnie władający językiem, potrafiący głośno wyrazić stany uczuciowe kolejnych pokoleń młodych Japończyków.

Młoda narratorka „Uczennicy” nadal jest na etapie odkrywania siebie, a stworzona przez Dazai kronika jej emocjonalnych przemian jest arcydziełem.
Thomas Rimer, University of Pittsburgh

Chociaż przedstawione w konkretnym czasie, miejscu i kulturze, przesłanie i przestroga od Dazai mają wydźwięk uniwersalny.

David Stahl, Binghamton University SUNY

Tłumaczenie: Iga Rutkowska

Tagi: literatura japońska

Kup książkę Uczennica

Uczennica - opinie o książce

Młoda dziewczyna poszukująca swojego miejsca. Opowiadanie nostalgiczne, smutne, pełne tęsknoty, wątpliwości, rozczarowań.

Bohaterka opowiada o swojej codzienności, wytykając ludzkie wady, głupie przyzwyczajenia.

Lektura wciąż aktualna. Polecam.

Niezwykle krótka, a jakże treściwa ta książka. Prozy Osamu Dazaia chyba nie trzeba nikomu reklamować. Wiadomo, że jest ona egzystencjalna, przepełniona emocjami targającymi bohaterem. Tak też jest w przypadku "Uczennicy". Tytułowa Uczennica szuka siebie, próbuje odnaleźć to, kim jest, zagląda w siebie jak w lustro. Autor prowadzi nas przez te poszukiwania piękną narracją, wyśmienitym stylem, z subtelnością typową dla literatury japońskiej. Gładkość tej prozy sprawia, że czyta się ją ledwie parę chwil, a głębia powoduje, że zostaje w nas na dłużej. Warto skusić się na refleksję po lekturze, bo Osamu Dazai ma talent do otwierania naszych wewnętrznych szufladek i opisywania stanów emocjonalnych. Bardzo polecam.

Zmierzch
Osamu Dazai0
Okładka ksiązki - Zmierzch

Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką zmuszone są sprzedać swój dom rodzinny w zniszczonym podczas wojny Tokio i przeprowadzają się na wieś...

Owoce wiśni
Osamu Dazai0
Okładka ksiązki - Owoce wiśni

"Owoce wiśni" tworzy szesnaście opowiadań, wybranych spośród najpoczytniejszych w twórczości Osamu Dazaia. Pisarz nie wychwala w nich takich skarbów „japońskości”...