Ujście. Blog trzeci

W Blogu Trzecim na początku nie było słowo, jak powinno być. Na początku była katastrofa.

95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową "Ujściu" czyli ,,Blogu Trzecim", niestety - jak zapowiada - ostatnim.

Zapiski pisarza powstawały przez dwa i pół roku, od maja 2018 do stycznia 2021, w burzliwym czasie protestów społecznych i pandemii, lecz także w chwili, gdy przed oknem autora budowana jest "Inwestycja", która zdaniem mieszkańców jego domu zamknie ich w w "betonowej trumnie". Odnajdują się też zagubione utwory jego ojca i dzieje się mnóstwo rzeczy, stanowiących doskonały pretekst do arcyciekawych spostrzeżeń, rozważań i podsumowań.

Dlaczego dziś chorowita demokracja umiera, zastanawia się bloger, znawca antyku i twórca słynnych książek o starożytnym Rzymie. Jak pięćset plus zmienia się w pięćset pluralizm? Czym jest powszechne wkurzenie, komu i do czego potrzebna jest swojskość? Co dziś właściwie oznacza słowo "normalnie"? Jak to możliwe, że emocja upokorzyła rozum i co z tego może wyniknąć?

Osobnym bohaterem staje się też znany językoznawca, profesor Walery Pisarek, zmarły nagle w dniu, w którym miał wygłosić laudację na cześć autora. Porównując swoje losy z życiem profesora, Bocheński wraca do czasów, których jest świadkiem wyjątkowym.

I, by tradycji stało się zadość, pojawia się kolejna Justyna, bo każdy z blogów ma swoją. Kim jest? Co pozwala autorowi, a zatem także nam, uzmysłowić?

Mądrość nie jest racją. Jest zdolnością dostrzegania różnych widoków - przypomina Jacek Bocheński. Z tych widoków możemy złożyć intrygującą panoramę współczesności, która składa się zawsze nie tylko z tego, co właśnie jest, ale i co było.

Informacje dodatkowe o Ujście. Blog trzeci:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-11-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Ujście. Blog trzeci

Stan po zapaści.
Jacek Bocheński0
Okładka ksiązki - Stan po zapaści.

Koedycja z Oficyną Wydawniczą Volumen. Powieść o pierwszych miesiącach stanu wojennego oglądanych z perspektywy szpitalnego łóżka. Jest to książka o Polsce...

Boski Juliusz
Jacek Bocheński0
Okładka ksiązki - Boski Juliusz

Ukończona w 1961 roku, książka tylko z pozoru jest barwną biografią Juliusza Cezara. Dygresyjna opowieść o legendarnym wodzu jest bowiem tyleż subtelną...