Układ

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Utwory ze zbioru opowiadań Układ są dowodem na to, że weird fiction w Polsce wchodzi na nowy poziom, a ich surrealistyczna kompozycja wywołuje w czytelniku autentyczne poczucie derealizacji. Największymi inspiracjami są dla autora tacy pisarze jak Philip K. Dick, Kurt Fawver i Damian Zdanowicz.

Wydanie zawiera przede wszystkim premierowy Cykl terrorystyczny, czyli trzy teksty o przekręcie polityczno-metafizycznym w miejscowości zwanej dla zabawy „Metropolią”. Pozostałe utwory dotyczą m.in. przewidywania przyszłości czy uzależnienia od zakładów bukmacherskich.

Dwa z ośmiu tekstów były wcześniej publikowane, sześć jest premierowych. Wszystkie łączy motyw szeroko pojmowanej degeneracji objawiającej się z różnym natężeniem w wielu obszarach istnienia. Niektóre wątki Układu można zakwalifikować jako humorystyczne, ale jest to humor bardzo osobliwy.

Informacje dodatkowe o Układ:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2021-12-31
Kategoria: Horror
ISBN: 9788392599451
Liczba stron: 168
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Układ

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Układ - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytajacamewa
czytajacamewa
Przeczytane:2022-02-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Współpraca,

Łukasz Krukowski to autor, który weird fiction wyniósł na nieznany mi wcześniej poziom. Tak pożądane przeze mnie poczucie derealizacji tym razem wiązało się bowiem z dużą dawką surrealizmu, jaki plącze zmysły. Dawką, która raz zahaczała o subtelne science-fiction (szczególnie w cyklu trzech opowiadań nazwanym cyklem terrorystycznym), innym razem o pomieszanie zmysłów. Światy, jakie autor stworzył, były brudne. Pełne niespełnionych marzeń, toksycznych relacji i uzależnień. Władze dopuszczały się przekrętów polityczno-metafizycznych, a ludzie mieli tendencje do destrukcujnych zachowań. Było to ciekawe i dobrze opisane, ale jednocześnie... Tym razem mało ,,moje". Ze względu na to zbiór potraktowałam jako coś, co czas umili, ale niestety nie zostanie ze mną na dłużej. Niewątpliwie tkwi w tym jednak potencjał.

 

,,Układ" nie ma nawet dwustru stron, a opowiadań znajdziemy tu jedynie osiem, z czego trzy połączone są w nieoczywiste jedno. I prawdopodobnie to ich niepokojący klimat podobał mi się najbardziej. Cykl terrorystyczny jest bowiem czymś, co niepokoi i wytrąca z równowagi. Co pozbawia poczucia bezpieczeństwa i intryguje. Mają one w sobie chaos oraz porządek jednocześnie i wydają się tak inne od tworów weirdowych, które dotychczas poznałam. Reszta opowiadań była przyjemną lekturą, ale jednocześnie zdawała się odstawać. Nie w negatywnym znaczeniu, ale wyczuwałam miedzy nimi granicę.

 

Może i Łukasz Krukowski nie okazał się być ,,moim" autorem, ale wciąż zbiór ten dał mi wszystko, co swoim opisem obiecywał. To natomiast cenię.

 

Psst, a dla osób, które nie wiedzą czym jest weird fiction -- to mieszanka horroru, fantastyki oraz science-fiction. Czyż nie brzmi to cudnie?!

Link do opinii

Ten zbiór opowiadań obejmuje: trzy utwory powiązane ze sobą, składające się na "Cykl terrorystyczny" oraz pięć odrębnych opowiadań. Wszystkie z nich cechuje surrealizm i specyficzny humor. Bohaterowie są zwyczajni, podobni do nas, ale wbrew tej zwyczajności przytrafiają im się niecodzienne zdarzenia.

W "Cyklu terrorystycznym" ni to na jawie ni we śnie, bohaterom, w zasięgu ich postrzegania wyrasta plugawa metropolia, wkraczając nagle, niejednokrotnie brutalnie i nieodwracalnie w ich życie.  Wiedzą, że choćby chcieli to nie obudzą się, a otaczająca ich rzeczywistość za pstryknięciem palców nie wróci do normy. Przyjmują te imaginacje jako odchył od rzeczywistości, który po prostu się zdarza, ot - losowy przypadek.

Ludzie zostają wciągnięci w dziwne układy polityczne i zdarzają im się wypadki całkowicie niezależne od nich, po prostu dlatego, że pojawili się w odpowiednim czasie i miejscu. Mamy trochę wrażenie, że taki stan rzeczywistości miał już miejsce w przeszłości, a zarazem jakby to się właśnie działo w tej chwili po raz pierwszy. Zmusza nas do zastanowienia się, w jakiej rzeczywistości tak naprawdę żyjemy. 
Czy to, co uznajemy za świat realny jest prawdziwe, a może nam się tylko tak wydaje? Niczym matrix, niczym sen na jawie. Realność sytuacyjna niczym u Kafki. Rozglądałam się wokół i czułam dreszcze.
Ludzie mają marzenia, pragną uśmiechu od losu, ale czasem przeistacza się to w obsesję, która ciągnie na samo dno przepaści. Do degeneracji człowieka tak niewiele trzeba.

Myślę, że każdy te historie odbierze na swój sposób, ujrzy tu co innego, jego myśli pobiegną zupełnie w innym kierunku.
Okładka jest niesamowicie piękna!
Polecam! Idealna rzecz dla fanów weird fiction.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy