Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788366671973
Tytuł oryginału: Inconspicuous Consumption: The Environmental Impact You Don't Know You Have

Z nudów oglądasz kolejny odcinek serialu na platformie streamingowej? Udało ci się ustrzelić na wyprzedaży kaszmirowy sweter za grosze, choć właśnie idzie wiosna? Trzymasz w chmurze robocze wersje swojej magisterki, bo nigdy nie wiadomo? Zostawiasz na serwerze wszystkie mejle, nawet potwierdzenia ze sklepu sprzed dekady? Niby nic takiego. A jednak właśnie powodujesz zatrucie wody po drugiej stronie globu, przyczyniasz się do pustynnienia Mongolii i rozbudowy kolejnej farmy serwerów. Każda aktywność ma wpływ na środowisko naturalne, a tym samym zmiana drobnych nawyków może okazać się zbawienna dla planety. I w tym tkwi nadzieja na jej ocalenie: wyjmij ładowarkę z kontaktu, jeśli w tej chwili jej nie używasz, wykasuj niepotrzebne dane, pomyśl, czy naprawdę musisz zamawiać tę poliestrową bluzkę, jeśli najpewniej ją oddasz. Każdy tego typu ruch pochłania energię i wymaga zużycia paliwa. Głosuj portfelem. Do globalnego kryzysu ekologicznego w dużej mierze przyczyniły się niecierpliwość, krótkowzroczność i przyzwyczajenie do wygody. Badając cztery duże zagadnienia - internet i technologię, modę, nawyki żywieniowe oraz paliwo - Tatiana Schlossberg pomaga lepiej zrozumieć, jak bardzo złożonym zjawiskiem są zmiany klimatyczne i dlaczego wszyscy bez wyjątku jesteśmy w nie uwikłani.

Tatiana Schlossberg (ur. 1990) - amerykańska dziennikarka i reporterka zajmująca się tematami związanymi z nauką i środowiskiem. Pisała między innymi do ,,The Washington Post", ,,The Atlantic", ,,Vanity Fair", ,,The Boston Globe", ,,Bloomberg" czy ,,Yale Environment 360". Jej debiut, Ukryta konsumpcja, został w 2020 roku nagrodzony Rachel Carson Environment Book Award. Schlossberg jest córką Caroline Kennedy, byłej ambasador USA w Japonii, i wnuczką prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Tagi: Środowisko naturalne

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy

Opinie o książce - Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło