Recenzja książki: Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Globalne zmiany klimatyczne nie mogą pozostać poza dyskursem, ponieważ środowisko jest wspólnym dobrem wszystkich ludzi. Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się publikacja Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy, w której autorka, kierując się troską o planetę, otwiera oczy czytelników na nie do końca uświadamianą wielkość problemu.

Rozważaniom zostały poddane cztery sfery życia (technologia, jedzenie, moda, paliwo). Swoim wątpliwościom i obawom autorka nadała kształt refleksji, opartej o wyniki badań, jakie na przestrzeni dziesiątków lat przeprowadzali specjaliści z poszczególnych dziedzin nauki. Przyglądając się technologiom informatycznym, Tatiana Schlossberg sięga wstecz, aż do wieku XIX (wgląd w historię pozwala czytelnikowi poznać stopniowy rozwój myśli technicznej, aż do powszechnie używanych urządzeń). Wskazuje na potrzebę zasilania Internetu w sposób zrównoważony (z energii odnawialnej). Podaje zatrważające dane związane z handlem elektronicznym, a także opowiada o wysypisku toksycznych śmieci, jakim jest Dolina Krzemowa oraz o e-śmieciach nierecyklingowanych.

Równie niepokojące są dane dotyczące tych dób konsumenckich, bez których nie da się żyć. Globalnej produkcji żywności autorka przyporządkowuje globalną emisję gazów cieplarnianych, ubolewa nad rozpowszechnionym na szeroką skalę marnotrawstwem, analizuje jakość żywności ekologicznej, śledzi kwestię transportu jedzenia, a także omawia komercyjne połowy ryb morskich. Odsłania kulisy branży modowej, ukazując jej negatywny wpływ na środowisko (uprawa bawełny, wytwarzanie dżinsu i jego recykling, produkcja ubrań z ropy naftowej przetworzonej w polimery, wytwarzany z drewna sztuczny jedwab, kaszmirowe kolekcje oraz szybko zmieniająca się moda). Zużycie paliwa w urządzeniach nim zasilanych i związaną z tym emisję dwutlenku węgla Tatiana Schlossberg zalicza do najbardziej naglących problemów.

Ukryta konsumpcja jest lekturą bezwzględnie potrzebną. Zawarte w niej informacje są prawdziwe (często nie do końca uświadamiane przez społeczeństwo), a ich waga stawia je w pierwszym rzędzie do wprowadzenia natychmiastowych zmian. Spostrzeżenia autorki poparte zostały wynikami badań ekologów, hydrologów, klimatologów, glacjologów, prawników, aktywistów i rzeczników, polityków, teleinformatyków oraz specjalistów z wielu innych dziedzin nauki oraz życia społecznego. Na wiarygodność przedstawionych faktów wskazują imiona i nazwiska, daty, nazwy firm oraz organizacji, dane techniczne, ustawy, przepisy, procedury. Pomocą służą podwójne przypisy (oznaczone* pod tekstem oraz końcowe przyporządkowane poszczególnym rozdziałom).

Ponieważ dostrzeżone przez Tatianę Schlossberg realne zagrożenia dotyczą wszystkich, publikacja Wydawnictwa Marginesy przeznaczona jest dla każdego. Stawia przed czytelnikiem wymagania, zebrane w jedenaście idei, a te, niczym przykazania dla zatroskanych o planetę, domagają się realizacji.

Tagi: Środowisko naturalne bóg

Kup książkę Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy

Zobacz opinie o książce Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy