Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-10-16

Druga część bestsellerowej serii ,,Ukryta sieć" Jakuba Szamałka.

Kontynuacja thrillera Cokolwiek wybierzesz to pełna emocji opowieść o tym, co na co dzień trudno nam dostrzec. Listopad 2018. KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. Słynna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty.

To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: ,,sprawdź". Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę - poza granice kraju, ku spiskom i manipulacjom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Kimkolwiek jesteś Jakuba Szamałka to opowieść o cenie ambicji oraz determinacji graniczącej z obsesją. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku, rządzonego przez nowe technologie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć.

Kup książkę Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Opinie o książce - Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś. Tom 2

Czekałam na tę książkę od lutego. Bardzo podobała mi się pierwsza część, dlatego przeczytanie kolejnej było rzeczą konieczną i niecierpiącą zwłoki. A część druga jest równie genialna jak i pierwsza. W tej książce wszystko mi odpowiada, począwszy od tematu, który jest mocno na czasie, klimatu, stylu pisarza, dawkowania emocji aż po lekkość czytania. Bo książka niesamowicie wciąga, zajęła mi dosłownie dwa wieczory, a mogła by trwać dłużej. I jak bardzo mi się podoba, tak bardzo mnie przeraża. Wydarzenia opisane przez pana Jakuba są realne i problem cyberprzestępstw może dotknąć każdego z nas. Nawet jestem gotowa rzec, że powieść ma charakter edukacyjny. Pokazuje jak wiele informacji, z pozoru tajnych i chronionych, można bez problemu wyszukać i wykorzystać.
Przy pierwszej książce z cyklu pisałam, że jest to nowoczesny kryminał, przy drugiej muszę się powtórzyć. Nie będzie wiader krwi, strzelanin czy przesłuchań. Będą niewygodni ludzie, którzy muszą zniknąć. Polityka, manipulacje, kłamstwa i boty, fałszywe konta i nierówna walka w sieci - wszystko tak bardzo dzieje się teraz i tak bardzo obok nas. Obie książki będą w mojej subiektywnej topce tego roku, a teraz pozostaje mi czekać na kolejny tom.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pan Jakub Szamałek po raz drugi pokazuje nam jak interesujący i jednocześnie niebezpieczny może być dla zwykłego użytkowników świat internetu. Znana z 1 części bohaterka ponownie wypada na trop wirtualnego przestępcy i nie cofnie się przed odkryciem prawdy. Czy jej bezpieczeństwo i życie będą mniej istotne niż chęć rozwiązania zagadki ? Przekonajcie się sami czytając "Kimkolwiek jesteś". To lektura, która uświadamia, że wszystko co robimy w sieci pozostawia po sobie ślad a nasze życie staje się widoczne dla setek osób nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. To także doskonały dowód na to jak łatwo jest manipulować ludźmi. Poprzez nieskomplikowaną analizę naszych internetowych działań i publikacji zwykły specjalista od e-marketingu jest w stanie wytypować reklamy czy wiadomości, które nas zainteresują. Każdy nasz wirtualny krok pozostawia ślad i jest okazją do oszustwa czy wyłudzenia. Autor nawiązuje również do bardzo aktualnego tematu polityki i wyborów ukazując, że manipulacje dotyczą nawet najwyższego szczebla państwowego. Połączenie z pozoru zupełnie różnych wątków tworzy ostatecznie bardzo spójną i trzymająca w napięciu całość, która zapada w pamięć. To książka, która przeraża swoją realnością i aktualnością w odniesieniu do otaczającego nas świata. I pamiętajcie - kimkolwiek jesteście nie czujcie się beztrosko bezpieczni w sieci.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Sieć. Czy nie bez powodu tak nazywamy Internet? Gdy już raz się w niej znajdziesz, jesteś jak mucha złapana przez pająka, która wpada w nią bardziej i bardziej... Nie ma ucieczki. Każda informacja, którą nieopatrznie tam zamieścisz, nie należy już do Ciebie. Każdy może ją znaleźć i wykorzystać.

To moje pierwsze spotkanie z autorem. Czy dobrze zrobiłam zaczynając od drugiej części? Niekoniecznie, bo obraz z pewnością byłby pełniejszy. Tym bardziej, że śledztwo prowadzone przez dziennikarkę Julitę Wójcicką jest kontynuacją tego rozpoczętego w „Cokolwiek wybierzesz”. Ale cóż, kolejny raz mi się to zdarzyło i będę nadrabiać.

A nadrabiać będę z wielką radością, bo książka ogromnie fascynuje, wciąga, trzyma w napięciu... i przeraża jednocześnie.

Zadowolenie z trafienia na tak świetną powieść konkuruje z zasianym ziarnem strachu. Nikt nie jest bezpieczny w Internecie. Nikt z nas nie podejmuje obiektywnych decyzji. Na każdym kroku jesteśmy manipulowani, nakłaniani do określonych zachowań. Jesteśmy ofiarami własnego pędu do zaistnienia w sieci i algorytmów, które nas definiują.

To powinna być lektura obowiązkowa dla pokolenia Internetu, by mieć świadomość zagrożeń i manipulacji, którym jesteśmy poddawani. By zastanowić się trzy razy zanim zamieścimy zdjęcie, czy komentarz w sieci. I myślę, że w przeciwieństwie do wielu lektur szkolnych, ta byłaby czytana z przyjemnością.

"Wystarczy kilka kliknięć, żeby o dowolnej osobie na świecie wiedzieć niemal wszystko lub w pewnością zdecydowanie za dużo"

„Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka mogło zostawić mnie tylko z jednym pragnieniem – jak najszybszego przeczytania kontynuacji! Książka otworzyła mi oczy na to, jakie zagrożenia czekają mnie w internetowym świecie, a do tego była trzymającym w napięciu thrillerem, który właściwie czytał się sam. Miałam bardzo duże oczekiwania do drugiej części cyklu „Ukrytej sieci” i moim zdaniem „Kimkolwiek jesteś” jest jeszcze lepsze!

Rok 2018. Camgirl o pseudonimie KandyKroosh zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. Dlaczego?
Rok 2020. Dziennikarka Julita Wójcicka jeszcze nie otrząsnęła się po tym, co ją spotkało. Te wydarzenia jednak nie wpłynęły na jej pracę, a pozostawione przez Emila Chorczyńskiego materiały nie dają o sobie zapomnieć. Wśród nich znajduje się plik, który nie pasuje do pozostałych i jest opatrzony tylko krótką adnotacją „sprawdź”. Kieruje on do artykułu z niewyjaśnioną sprawą camgirl z 2018 roku. Dziennikarka bez wahania podejmuje się rozwiązania tej sprawy, znajduje istotny trop, który zaprowadzi ją aż poza granicę kraju i związany będzie ze spiskiem politycznym i zlotem hakerskim. Wójcicka ponownie wpakuje się w kłopoty, jej życie będzie zagrożone. Dziennikarka jednak nie odpuści, dopóki nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Co tym razem odkryje Julita?

W „Cokolwiek wybierzesz” mieliśmy do czynienia ze światem darknetu i deepwebu. Tym razem przyjrzymy się światu socjal media. I o ile w pierwszej części nie miałam pojęcia o istniejącej ciemnej stronie Internetu, nie wiedziałabym jak się w nim poruszać i była to dla mnie zupełna nowość, to tutaj właściwie czułam się, że jestem na własnym podwórku. Opisywane działania i ślady, jakie codziennie zostawiamy siedząc na Facebooku, czy korzystając z aplikacji nie są mi obce, bo codziennie tak jak i bohaterka Aneta w różny sposób targetuję reklamy w social mediach na określoną grupę klientów po to, by kupili prezentowany przez moją firmę produkt. I choć znam ten świat, przedstawione informację nie były mi obce, to nie raz łapałam się za głowę! Wiedza, w jaki sposób ludzie mogą wykorzystać każdą naszą aktywność, polubienie profilu, skomentowanie zdjęcia, wypełnienie formularza czy ankiety bez uważnego przeczytania regulaminu może dla nas skończyć się tragicznie. Żyjemy w świece fake newsów, fali internetowego hejtu i internetowej przestępczości i codziennie się zastanawiam, dokąd zmierza ten świat. Najgorsze jest to, że internetowe działania można prowadzić także w celach politycznych i na każdym kroku każdy użytkownik social mediów jest w odpowiedni sposób manipulowany. Wątek polityczny, który występuje w książce, jest bardzo prawdziwy, „Kimkolwiek jesteś” skończyłam dwa dni przed tegorocznymi wyborami i mam nadzieję, że to, co tutaj zostało opisane, nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Tak jak i pierwszą część książkę czyta się błyskawicznie. Wciąga od samego początku, intryguje i wzmaga ciekawość. Julita, mimo tego, co przeszła, nie poddaje się w obliczu grożącego jej niebezpieczeństwa i choć odczuwa strach, musi doprowadzić zaczęte śledztwo do końca. Ponownie może liczyć na Janka i ich dialogi czytałam z uśmiechem na ustach. Autor pozostał przy manierze kończenia rozdziału przerzucaniem narracji na innego bohatera w najbardziej interesującym momencie, co tylko potęguje ciekawość i przyspiesza tempo czytania.

Jakub Szamałek w bardzo przystępny sposób drugi raz ostrzega przed internetowym niebezpieczeństwem i kolejny raz włos się po prostu jeży. Jak łatwo jest teraz manipulować drugim człowiekiem. Zakończenie sugeruje, że jeszcze to nie koniec historii Julity Wójcickiej i głęboko wierzę, że pojawi się część trzecia!

Kiedy Atena odwraca wzrok
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki - Kiedy Atena odwraca wzrok

Powieść kryminalna osadzona w antycznych Atenach? główny bohater musi zmierzyć się z groźną siatką szpiegowską i własnymi słabościami? Jakub Szamałek,...

Czytanie z kości
Jakub Szamałek0
Okładka ksiązki - Czytanie z kości

Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska