Ukryta sieæ. Kimkolwiek jeste¶. Tom 2

Ocena: 5 (19 g³osów)

Druga czê¶æ bestsellerowej serii ,,Ukryta sieæ" Jakuba Szama³ka.

Kontynuacja thrillera Cokolwiek wybierzesz to pe³na emocji opowie¶æ o tym, co na co dzieñ trudno nam dostrzec. Listopad 2018. KandyKroosh, camgirl z Miñska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysiêcy internautów. S³ynna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje ¶ledztwo Emila Chorczyñskiego. W¶ród materia³ów, które od niego otrzyma³a, znajduje siê plik, który odstaje od reszty.

To artyku³ o ¶mierci camgirl opatrzony krótk± adnotacj±: ,,sprawd¼". Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi j± w zupe³nie niespodziewan± stronê - poza granice kraju, ku spiskom i manipulacjom politycznym, hakerskim zlotom oraz ¶miertelnemu niebezpieczeñstwu. Kimkolwiek jeste¶ Jakuba Szama³ka to opowie¶æ o cenie ambicji oraz determinacji granicz±cej z obsesj±. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywisto¶ci XXI wieku, rz±dzonego przez nowe technologie, sprawiaj±, ¿e po przeczytaniu powie¶ci trudno siê otrz±sn±æ.

Informacje dodatkowe o Ukryta sieæ. Kimkolwiek jeste¶. Tom 2:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ukryta sieæ. Kimkolwiek jeste¶. Tom 2

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ukryta sieæ. Kimkolwiek jeste¶. Tom 2 - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-07-04, Ocena: 6, Przeczyta³am,

'' Gdyby ludziom by³o wszystko jedno, toby dupami siê ca³owali ''

; Kimkolwiek jeste¶;

Jakub Szama³ek.

Wydawnictwo: WAB

Literatura: krymina³, sensacja, thriller.

Wracaj±c do tomu pierwszego ; Cokolwiek wybierzesz ; nasza bohaterka otrzyma³a dos³ownie wiadomo¶æ za grobu, nadawc± by³ Emil Chorczyñski, mózg hakerów, który prowadzi³ jednoosobow± krucjatê przeciw cz³onkom pedofilskiego forum pod nazw± '' Plac Zabaw ''. Poniek±d bezkarni, zaczêli gin±æ w niewyja¶nionych okoliczno¶ciach, pomimo pieniêdzy i uk³adów, w trakcie dializy , z powodu b³êdu maszyny, w kraksie, któr± to policja uzna³a  za nieszczê¶liwy wypadek, wpad³ bezczelnie w rêce Julity, najpierw  próbuj±c j± zniechêciæ, zniszczyæ, a kiedy to nie pomog³o u¿y³ fortelu - stara³ siê przeci±gn±æ na swoj± stronê. Kiedy na warszawskim Okêciu zabi³ kolejnego cz³onka szajki, otoczony przez antyterrorystów, odebra³ sobie ¿ycie, udostêpni³ jej dziesi±tki gigabajtów materia³ów na temat forum. By³y tam zapisy, zdjêcia. Wiedzia³ ¿e tylko ona zrobi wszystko by '' Plac Zabaw '' wysz³o na ¶wiat³o dzienne. Oczywi¶cie jej seria reporta¿y na temat ¶wiata pedofilskiego wstrz±snê³a Polsk±, wydaj±c przy tym bestseller podbi³a rynek wydawniczy. Mo¿na uznaæ za niby zamkniêty odcinek, ale jednak nie...

Drugi tom jest kontynuacj± prowadzonego ¶ledztwa przez Julitê Wójcick±, która pragnie dorwaæ nieuchwytnego administratora forum z pornografi± pedofilsk±.

Hanka Barañska dla forum w którym bra³a czynny udzia³ jako KandyKroosh, uprawia³a online nie tylko sex za który uczestnicy p³acili bitcoin'ami, ¿etonami które wymienia³a na z³otówki, zaprzyja¼ni³a siê z jednym u¿ytkownikiem o nazwie Alexxander12 z którym lubi³a nie tylko rozmawiaæ, ale wytworzy³a siê miêdzy nimi wiê¼. Którego¶ dnia zamaskowany typek wszed³ do pokoju czatu, link± stalow± na oczach uczestników dokona³ morderstwa. Dlaczego do tego dosz³o? Mo¿na siê domy¶leæ ¿e Alex McCabe który posiada Nick powy¿ej, wymy¶li³ jak zhakowaæ estoñskie wybory. Postanawia zaprezentowaæ je na Defconie które odbywaj± siê w Las Vegas, umiê¶nieni skórzani typki kradn± mu laptopa, gro¿±c mu, przy czym przepisuj± e-wybory, przepychaj±c tym samym przyjaznego Moskwie kandydata. Tym samym przeszczepili cudowny zwyczaj g³osowania przez internet, uznaj±c ¿e spróbuj± z Polsk±. W 2020 r. szykuje siê kampania wyborcza do parlamentu.

Aneta która szykuje programy wyborcze, jednym s³owem kie³basê przed a potem i pewnie wódeczkê powyborcz± poci siê i troi by pose³ Artur Warecki by³ zadowolony, jako by³y pi³karz ligi, prawie celebryta, ten którego¶ dnia przyprowadza cz³owieka z NET SOLUTIONS, o którym jak i reszce niby pracuj±cych w firmie nikt nie wie. Okazuje siê ¿e zdjêcia cz³onków firmy zosta³y przepuszczone przez filtry ¿eby ustaliæ reverse search. Kim s± ludzie podszywaj±cy siê niby z dobrym programem e-testów dla wyborców?

Oleg, Bia³orusin który znalaz³ pracê w Warszawie dok³adnie w content moderation, wy³apywa³ jako moderator wszelkie rasistowskie wypowiedzi ze stron spo³eczno¶ciowych , a¿ razu którego¶ doczyta³ za du¿o...

Czy Olega wczyt na¶wietli³ i po³±czy³ sprawê z Net Solutions? Do jakich wniosków dojdzie Julita Wójcicka? Czy odnajdzie nieuchwytnego administratora? Dlaczego zatem odesz³a od Leona?

Szczerze? Do tej pory o cyberprzemocy wiedzia³am tyle co nic, nara¿eni na ni± jeste¶my wszyscy. Nasze zdjêcia, wpisy na Facebooku, innych portalach spo³eczno¶ciowych, uwa¿aj bo ten kto ma nie czyste sumienie mo¿e u¿yæ Twojego konta na swój u¿ytek, nie koniecznie pozytywny. Co wiemy o e-testach? wyborach, g³osowaniach drog± online? ¿e dane s± wykradane, wykorzystywane do prania brudnych interesów mafii, pedofilii którzy potrafi± znaæ siê na wej¶ciach w ró¿ne programy, serwery, omijaæ to i tamto...a Ty nadal my¶lisz ¿e jeste¶ bezpieczny?

Nigdy bym nie pomy¶la³a ¿e drugi tom, tak mnie wstrz±¶nie, powie¶æ napisana z szybko¶ci± ¶wiat³a, tempo jak bym by³a na rollercoaster, akcja która toczy siê wielow±tkowo ³±czy siê by na koñcu ukazaæ niby koniec zagadki, tak naprawdê jestem ¶wiadoma ¿e muszê przeczytaæ tom trzeci, by dowiedzieæ siê co szykuje dla mnie Julita, z czym siê zmierzy, odpowiedzieæ sobie na pytanie, bêdzie z tym Jankiem czy nie...co z cyberprzemoc±? ma siê z pewno¶ci± dobrze. A ja Wam polecam, ten dobry krymina³ po którym bêdziecie czuæ niedosyt.

Po przeczytaniu pierwszej czê¶ci, czyli „Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieæ 1”, stwierdzi³am, ¿e przeczytam ca³± trylogiê, poniewa¿ pierwsza czê¶æ zrobi³a na mnie ogromne wra¿enie. My¶la³am, ¿e zakup ksi±¿ki „Kimkolwiek jeste¶. Ukryta sieæ 2” w moim przypadku bêdzie siê wi±za³ z d³ugimi zakupami przez Internet, do których ciê¿ko bêdzie mi siê zebraæ. Na szczê¶cie sprawy potoczy³y siê inaczej, poniewa¿ ksi±¿ka rzuci³a mi siê w oczy podczas zakupów spo¿ywczych w Biedronce. Kupi³am j± w ciemno i nie ¿a³ujê tego.

Jest rok 2018 kiedy to pewnego dnia zostaje zamordowana przez tajemniczego mê¿czyznê dziewczyna pracuj±ca jako camgirl. Nagranie zabójstwa trafia do sieci. Julita Wójcicka, czyli dziennikarka ¶ledcza, zajmuj±ca siê tematyk± cyberbezpieczeñstwa, kontynuuje ¶ledztwo w sprawie ustalenia to¿samo¶ci administratora forum, na którym zamieszczano posty dotycz±ce pornografii pedofilskiej. Mijaj± dwa lata, nagle Julita natrafia na udostêpniony jej plik zawieraj±cy artyku³ o zamordowanej sprzed lat camgirl. Dziennikarka próbuje ustaliæ jaki zwi±zek ma to zabójstwo z administratorem forum pornografii pedofilskiej. Do czego doprowadzi jej ¶ledztwo? Jakie tym razem grozi jej niebezpieczeñstwo?

W miêdzyczasie opisane s± w±tki dwóch nowych, kluczowych bohaterów ksi±¿ki. Pierwszy z nich, czyli Bia³orusin Oleg, napotyka w swojej pracy nietypowy problem, który, ze wzglêdu na jego karierê zawodow± lepiej przemilczeæ. W tym czasie zbli¿aj± siê wybory, w których uczestniczy nasz drugi bohater, czyli polityk Artur. w zwi±zku z tym prowadzona jest kampania reklamowa, miêdzy innymi za pomoc± cyberprzestrzeni. Co wspólnego maja ze sob± oba w±tki? Co z tym wszystkim ma wspólnego zabójstwo camgirl?

„Kimkolwiek jeste¶. Ukryta sieæ 2”, tak samo jak pierwsza czê¶æ, zosta³a napisana w lekkim i przyjemnym jêzykiem. Pomimo powa¿nych problemów poruszanych w ksi±¿ce jest wiele ¶miesznych dialogów i sytuacji. Uwielbiam czytaæ dialogi Janka i Julity, w których to rozgadana i sprytna dziennikarka próbuje nawi±zaæ przyjazny kontakt ze zdystansowanym Jankiem, który pocz±tkowo jest niechêtny wobec niej i chce z ni± rozmawiaæ tylko na tematy s³u¿bowe. W ksi±¿ce opisano wa¿ne programy komputerowe, o których nie mia³am wcze¶niej pojêcia, u¿ywane w celach ¶ledczych. Pewnie przez kilka kolejnych dni bêdê teraz zakrywa³a usta, podczas rozmowy w miejscach publicznych i to wcale nie ma zwi±zku z koronawirusem (Ci co przeczytali tê ksi±¿kê wiedz± o który program komputerowy mi chodzi). „Kimkolwiek jeste¶. Ukryta sieæ 2” uczy tego, ¿e trzeba uwa¿aæ na ka¿dy swój ruch w sieci. Pokazuje w jaki sposób mo¿emy byæ zmanipulowani przez ró¿ne mo¿liwo¶ci cyberprzestrzeni.

My¶lê, ¿e ka¿dy, kto przeczyta³ pierwsz± czê¶æ siêgnie te¿ po drug±. „Kimkolwiek jeste¶. Ukryta sieæ 2” jest ksi±¿k± pouczaj±c±, daj±c± do my¶lenia, a zarazem przyjemn± podczas czytania. Mimo 430 stron mo¿na ksi±¿kê poch³on±æ w dwa dni (a nawet w jeden je¶li czas i wzrok na to pozwoli). Jest tak ciekawa, ¿e podczas czytania strony same siê przewracaj±.

Charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje ¶ledztwo Emila Chorczyñskiego. Jest odwa¿na, ambitna i bezkompromisowa a nowoczesna technologia nie stanowi ju¿ dla niej zagadki. Wartka akcja, narastaj±ce napiêcie, bardzo wa¿ne tematy i ogrom emocji. Przera¿aj± mnie nadal mo¿liwo¶ci internetu, nowoczesnych technologi, które mog± wnikn±æ  w ka¿dy element i ka¿dy moment naszego ¿ycia. Bardzo dobry krymina³ i nied³ugo siêgnê po kolejn± czê¶æ. Polecam i czekam na kolejne ksi±¿ki polskiego autora.

Avatar u¿ytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-09-07, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2023,

Trochê lepiej, trochê ciekawiej ni¿ pierwszy tom. Ale có¿ tu wiêcej pisaæ o kryminale. Wa¿ne, ¿eby¶my wiedzieli, szczególnie przed wyborami, które nas czekaj±, jak jeste¶my manipulowani. My¶lmy samodzielnie i krytycznie. W miarê dobrze spêdzony czas.

Julita kontynuuje ¶ledztwo, sprawdza materia³y i poszlaki, które dosta³a od Emila. Jednym z tropów do sprawdzenia, jest zabójstwo camgirl. Julita dr±¿y temat i ponownie zwraca na siebie uwagê.... Tym razem jest m±drzejsza, ukrywa siê....

Bardzo dobra ksi±¿ka, trzyma w napiêciu, ¶wietnie siê czyta.

Avatar u¿ytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-05-22, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2021,

Cieszy³am siê na kolejne spotkanie z Julit± Wójcick±, dziennikark± i dziewczyn± szalon±, poznan± w pierwszej czê¶ci trylogii "Ukryta sieæ". Sta³o siê zatem zado¶æ i druga czê¶æ owego "trójpaku" za mn±. Czy jestem zadowolona ? I tak i nie. Jest w³a¶ciwie wszystko, co potrzebne by ksi±¿ka by³a ciekawa. Przynajmniej dla mnie. Akcja, pêdz±ca na ³eb na szyjê, nie daj±c czytelnikowi ani na chwilê odetchn±æ, napiêcie wci±¿ wy¶rubowane do zenitu i nieobliczalna Julita jako pieprzna postaæ g³ówna w tym ca³ym zamieszaniu. A ca³y proceder z wyborami i reklamami dobieranymi wed³ug algorytmów, przeprowadzony i opisany, bez zarzutu. Jest to na pewno ksi±¿ka, któr± ciê¿ko jest od³o¿yæ, bo ju¿ pó¼no i trzeba choæ trochê pospaæ, bo jutro musowo wstaæ do roboty i byæ w niej choæ trochê przytomnym. £atwo przy niej zerwaæ noc, bo czytelnik z ka¿d± kolejn± kartk± coraz bardziej chce wiedzieæ i co dalej i jak to siê skoñczy.

Tak, to wszystko jest i to jest fajne i tak jest oki. Jednak nie podoba mi siê to, co autor robi z Julit± na gruncie prywatnym. Ja rozumiem, ¿e ta postaæ powinna taka byæ, bezczelna, przebojowa i za nic maj±ca sobie wszystkich, którzy próbuj± jej przeszkodziæ, bo inaczej nie by³aby tak ciekawa i pewnie nie osi±gnê³aby zbyt wiele. Jednak w moim odczuciu owa dama nie potrafi rozgraniczyæ, ¿ycia prywatnego od swojej pasji pogoni za z³ymi lud¼mi. Równie przedmiotowo i bezczelnie traktuje obcych i wrogów, co swoich przyjació³ i rodzinê. Wyg³asza "m±dro¶ci", sama siê do nich nie stosuj±c, to mi siê w³a¶nie nie podoba w tej postaci. Jest jak taran, który rozwali wszystko na swojej drodze, siostrê, czy partnera, przyjaciela, czy wroga, bez wyj±tku. W tym miejscu zgodzê siê i podpiszê obydwoma rêkoma pod wywodem o alpinistach, który wyg³osi³a siostra Julity, Magda. Julita to 100% egoistka.

W czê¶ci tej równie¿ wszystko zosta³o urwane jakby w po³owie. Wiele niedokoñczonych w±tków i nieukaranych winnych ?. Tak wiêc druga czê¶æ zdecydowanie bardziej ni¿ pierwsza "wymusza" przeczytanie czê¶ci trzeciej. Oczywi¶cie je¶li chcemy siê dowiedzieæ, jak to wszystko siê zakoñczy, a ja chcê, wiêc za jaki¶ czas trzecia czê¶æ obowi±zkowo ?

Avatar u¿ytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-04-14, Ocena: 6, Przeczyta³em, Mam, 52 ksi±¿ki 2021,

„Kimkolwiek jeste¶” to kontynuacja thrillera „Cokolwiek wybierzesz” autorstwa Jakuba Szama³ka.

Ponownie spotykamy dziennikarkê ¶ledcz± Julitê Wójcick±, nadal prowadz±c± ¶ledztwo w sprawie internetowego forum dla pedofilii prowadzonego przez Xtraterrestia1, Janka Tracza, pracuj±cego teraz dla firmy consultinowej, jako spec od zabezpieczeñ sieci. W dokumentach otrzymanych od Emila, hakera, który mia³ osobiste porachunki z Xtraterrestia1, Julita odnajduje plik o zamordowaniu camgirl. W jaki sposób wi±¿e siê to zabójstwo z prowadz±cym ¶ledztwem? Dlaczego camgirl musia³a umrzeæ? Dok±d tym razem zaprowadzi j± i Janka ¶ledztwo? I czy uda siê odkryæ to¿samo¶æ nieuchwytnego Xtraterrestia1? Oprócz tego g³ównego w±tku pojawiaj± siê dwa równoleg³e w±tki poboczne – moderatora tre¶ci pewnego portalu spo³eczno¶ciowego, Olega, oraz Anety, kierowniczki kampanii internetowej nowej partii politycznej – Polska Jutro. Jak mo¿na siê spodziewaæ, w pewnym momencie wszystkie te w±tki splataj± siê ze sob±, tworz±c przera¿aj±cy obraz manipulacji, na jakie s± nara¿eni u¿ytkownicy mediów spo³eczno¶ciowych i nie tylko.

Do 2018 roku nikt nie wyobra¿a³ sobie, ¿e prezydenta USA mo¿e wybraæ korporacja, za pomoc± spersonalizowanych reklam wy¶wietlaj±cym siê na wallu u¿ytkownika Facebooka. To w³a¶nie w 2018 wybuch³a afera zwi±zana z Cambridge Analytica ujawniaj±ca, ¿e dane pozyskane za po¶rednictwem publikowanych w serwisie spo³eczno¶ciowym quizów by³y pó¼niej wykorzystywane bez zgody u¿ytkowników do tworzenia propagandowych reklam, tworzonych z my¶l± o potencjalnych wyborcach. Dzia³o siê to w 2016 roku, gdy w USA trwa³a prezydencka kampania wyborcza. Facebook zosta³ „skazany” na grzywnê 5 mld USD za handel danymi (i nadal to robi!).

Szama³ek ponownie umiejêtnie przeplata fikcjê literack± ze ¶wiatem nowych technologii, nie do koñca u¶wiadomionych przez u¿ytkowników internetu powi±zañ miêdzy podmiotami, u¿ywaj±cych mediów spo³eczno¶ciowych z du¿± niefrasobliwo¶ci±. Dla wielu z nas to „przypadek”, ¿e Google lub Facebook publikuje reklamê ekspresu do kawy (lub innego przedmiotu), o którym rozmawiali¶my kilka dni temu, bo przecie¿ nie sprawdzali¶my tego w sieci. To by³a tylko lu¼na rozmowa. Ale nasz telefon/telewizor/Alexa s³ucha³ i jego algorytm przekaza³ dalej, ¿e tak± reklamê ma wy¶wietliæ. Moja przyjació³ka ostatnio powiedzia³a m±dre zdanie „je¶li dostajesz produkt za darmo, to znaczy, ¿e to ty jeste¶ produktem”, warto o tym pamiêtaæ, surfuj±c po „darmowej” sieci, rozwi±zuj±c quizy i zadaj±c pytania Wujkowi Googla. Kto wie, do czego te dane zostan± wykorzystane.

Drugi tomu serii „Ukryta sieæ” trzyma poziom. Wci±ga tak samo jak pierwszy. Dostarcza nie tylko wra¿eñ, typowych dla thrillera, ale i refleksji dotycz±cych technologii informatycznych. Dziêki autorowi pozna³am kilka sztuczek, które na pewno przydadz± mi siê w pracy, ale nie bójcie siê, nadal bêdê „white hat”.

Polecam ca³± seriê!

Inne ksi±¿ki autora
Gdziekolwiek spojrzysz
Jakub Szama³ek0
Ok³adka ksi±zki -  Gdziekolwiek spojrzysz

Trzecia i najbardziej brawurowa czê¶æ bestsellerowej trylogii ,,Ukryta sieæ" Jakuba Szama³ka. 2020 rok. W ¯elaznej Górze dochodzi do katastrofalnego...

Czytanie z ko¶ci
Jakub Szama³ek0
Ok³adka ksi±zki - Czytanie z ko¶ci

Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje siê ostatniego zadania: ma odkryæ, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa