Ulisses

Niemoralne arcydzieło w prestiżowej serii.

Gdy Ulisses mimo przeszkód wreszcie ukazał się drukiem w 1922 roku, okrzyknięto go dziełem nieudanym, nieprzyzwoitym, niemoralnym itd. Uchodził za powieść, której porządny człowiek nie powinien nawet brać do ręki. Dziś, prawie sto lat później, jest powszechnie uważany za arcydzieło, którego nie wypada nie znać.

O czym jest Ulisses? Można odpowiedzieć na dwa sposoby: o zwyczajnym dniu Stefana Dedalusa i Leopolda Blooma w Dublinie na początku XX wieku, albo: o wszystkim. Okazuje się bowiem, że zwykły dzień zwykłego człowieka - który chodzi, je, rozmawia czy załatwia różne sprawy, ale tez myśli, czuje, wspomina i marzy - to miniatura całego ludzkiego doświadczenia.

Czym jest Ulisses? Jak napisał w posłowiu tłumacz, Maciej Słomczyński, jest to „zapoczątkowanie nowego rodzaju sztuki i doprowadzenie go do doskonałości na przestrzeni jednego dzieła”.

Informacje dodatkowe o Ulisses:

Ulisses - opinie o książce

Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Któż tego nie czytał? Czyta się trudno ale warto zagłębić się w opowieść jednego dnia w takim zawiłym opisie.

Wyjątkowa i oryginalna lektura wymagająca czasu, skupienia, uwagi. Już wiem dlaczego wywołała kontrowersje i był problem z jej wydaniem. Uznana za niemoralną i bezwartościową, dziś uważana za arcydzieło.

Dublin, początek XX wieku. Jeden dzień z życia bohaterów, w którym zawarto dzieje całego świata. Nawiązania do historii, literatury, mitologii. Poruszane tematy bieżące. Kościół, religia, kobieta, antysemityzm, śmierć. Przeplatają się sceny erotyczne, przez które określano ją mianem nieprzyzwoitej.

Książka dla odważnych, cierpliwych.

Planuję za jakiś czas do niej wrócić.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022, E-booki, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Portret artysty w wieku młodzieńczym
James Joyce0
Okładka ksiązki - Portret artysty w wieku młodzieńczym

Portret artysty w wieku młodzieńczym Jamesa Joyce’a to historia dojrzewania młodego wrażliwego człowieka, który zmagać się musi z zaściankową...

James Joyce0
Okładka ksiązki - James Joyce:The Dubliners/Dublińczycy. Adaptacja klasyki literatury z ćwiczeniami

James Joyce to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. ,,Dublińczycy" to 15 opowiadań, w których zaprezentował świat ówczesnej Irlandii, przedstawił...