Quantcast

Ulubieńcy bogów umierają młodo

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-07-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

„Ulubieńcy bogów umierają młodo” – powtarzał na krótko przed śmiercią Zbyszek Cybulski i ten cytat z Fryderyka Nietzschego stał się idealnym tytułem tej książki.

Książka „Ulubieńcy bogów umierają młodo” jest poprawioną i rozszerzoną wersją książki „Stracone pokolenie PRL-u”.

Publikacja „Ulubieńcy bogów umierają młodo” przedstawia losy ludzi, którzy z różnych powodów nie zrobili karier, do jakich byli predysponowani. Artystów, którzy odeszli z tego świata przedwcześnie, często w tragicznych okolicznościach, by dopiero po śmierci stać się ikonami kultury masowej.

Większość bohaterów tej książki szybko dotarła na szczyt sławy.

Z Cybulskim identyfikowały się tysiące młodych ludzi, Teresę Tuszyńską okrzyknięto ideałem kobiecej urody, a Andrzeja Brychta postrzegano jako następcę Marka Hłaski. Edward Stachura stał się wieszczem dla niemal całego młodego pokolenia, natomiast Anna German była uznawana za największą indywidualność polskiej piosenki. I tylko Ryszard Milczewski-Bruno i Wiesław Dymny uchodzili za outsiderów, ale nawet oni nie mogli narzekać na brak uznania i nagród potwierdzających ich niepospolite talenty.

Zbyszek Cybulski. Czy aby buntownik i czy na pewno bez powodu?
Przypadek Andrzeja Brychta – Hłasko 2.0
Anioł polskiej estrady – Anna German
Demony i finanse Edwarda Stachury
Aktorka największych nadziei –Teresa Tuszyńska
Maski Wiesława Dymnego – autokreacja i samozniszczenie
Alina Szapocznikow – traktat erotyczno-tanatologiczny
Ryszard Milczewski-Bruno – liryk z pegeeru
Inna twarz Haliny Poświatowskiej. Romantyczka w peweksie.
Książka weryfikuje mity związane z jej bohaterami, bo w rzeczywistości Zbyszek Cybulski wcale nie był aktorem rozchwytywanym przez reżyserów, Stachura dość dobrze radził sobie pod względem finansowym, a Milczewski-Bruno nie popełnił samobójstwa.

Sławomir Koper udostępnia wiele nieznanych informacji na temat życia prywatnego swoich bohaterów. Niektóre z nich mogą być dużym zaskoczeniem dla Czytelników.

Tagi: biografie wspomnienia

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ulubieńcy bogów umierają młodo

Opinie o książce - Ulubieńcy bogów umierają młodo

Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945

W książce między innymi: - skandaliczna sprawa rozliczeń za rządy sanacji i klęskę wrześniową, - czy Sikorski był przed wrześniem 1939 roku agentem francuskim...

Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas...

Opowieść Północna
Szymon Krug