Recenzja książki: Ulubieńcy bogów umierają młodo

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Biografie ludzi sławnych kryją w sobie mnóstwo tajemnic. O tym, jak wyglądało życie postaci funkcjonujących w specyficznych warunkach okresu PRL-u, opowiada książka Ulubieńcy bogów umierają młodo, pokazując równocześnie, jaką cenę musieli oni zapłacić za sławę.

recenzja Ulubieńcy bogów umierają młodo

Słynący z dociekliwości Sławomir Koper i tym razem stanął na wysokości zadania. Uzupełniając swoją poprzednią publikację (Stracone pokolenie PRL-u) o nowe szczegóły, przedstawił czytelnikom nieznane do tej pory okoliczności i uwarunkowania życia omawianych bohaterów, stawiających ich w czołówce przedstawicieli „straconego pokolenia”. Koper przekazuje informacje oparte na faktach, a te – przeplatane gdzieniegdzie mitami czy przypuszczeniami – jeszcze szerzej ukazują czytelnikom kulisy życia prezentowanych postaci (ich intensywne życie weryfikuje pokutujące do dnia dzisiejszego mity, jakie narosły wokół biografii bohaterów).

Na kartach Ulubieńców bogów omówionych zostało dziewięć postaci. Każdej z nich Sławomir Koper poświęcił jeden rozdział. Początek każdego rozdziału zdobi czarno-biała grafika przedstawiająca twarz omawianego bohatera, charakteryzujący go tytuł oraz zamieszczony w ramce wycinek jego biogramu. Informacje o życiu prywatnym i dorobku zawodowym każdej z postaci, Koper oparł o wspomnienia historyków, ludzi kultury, nauki, sztuki i sportu, aktorów, polityków oraz wszystkich tych, którzy pozostając z omawianym bohaterem w bardziej lub mniej zażyłej relacji, pokazują, jak był on postrzegany przez jemu współczesnych: jakie były jego zamierzenia oraz plany, do czego dążył i czym się kierował w podejmowaniu działań, według jakich zasad postępował w życiu, z kim się spotykał, jakimi środkami osiągał cele i wreszcie – dokąd zaprowadziła go życiowa determinacja.

Treść publikacji Wydawnictwa Fronda bogata jest w szczegóły, a przegląd bohaterów ukazuje czytelnikowi postaci bardziej lub mniej znane. Są poeci i literaci (Andrzej Brycht, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Ryszard Milczewski-Bruno, Halina Poświatowska), ludzie wielkiej sceny (Anna German, Teresa Tuszyńska), a także rzeźbiarka Alina Szapocznikow oraz aktor Zbigniew Cybulski. Wszyscy oni – każdy w reprezentowanej przez siebie dziedzinie – bogaci w bagaż osobistych doświadczeń, pozwalają czytelnikowi całościowo spojrzeć na przeżyte przez nich życie i dokonane dzieło. Na końcu każdego rozdziału znalazły się przypisy bibliograficzne, na końcu książki natomiast – wybrana bibliografia (pozycje tradycyjne oraz internetowe). Tekst wzbogacają fragmenty utworów literackich.

Warto sięgnąć po Ulubieńców bogów i przekonać się, kim tak naprawdę byli znani przedstawiciele „straconego pokolenia" PRL-u.

Tagi: biografie wspomnienia

Kup książkę Ulubieńcy bogów umierają młodo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ulubieńcy bogów umierają młodo
Książka
Inne książki autora
Moniuszko
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Moniuszko

To nietypowa biografia Stanisława Moniuszki - człowieka, który był znakomitym kompozytorem i uczciwym Polakiem, choć może niekiedy w życiu błądził...

Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook

Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejach naszego kraju, a politycy tego okresu byli, jak wszyscy, ludźmi, którzy popełniali błędy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy