Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego

Odkryj, jak działa polski mindhunter.

Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze...

Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy podejrzanego? Czy istnieją jakiekolwiek prawidłowości w działaniu sprawców?

Jan Gołębiowski, najbardziej znany profiler kryminalny w Polsce pokazuje tajemnice swojej pracy. Główny bohater serialu dokumentalnego ,,Zawód: Profiler" (CBS Reality Polska) przez lata współpracował z policją, obecnie szkoli organy ścigania i jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Ktoś może powiedzieć, że książka jest potencjalnym podręcznikiem dla ewentualnych przestępców, pomagającym im umknąć przed wymiarem sprawiedliwości. Nie jest to prawda, chcę bowiem pokazać, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Każdego sprawcę można ująć (...).

Każdy przestępca jest do zidentyfikowania, ponieważ nawet najmniejsze jego działanie - a musi działać, żeby dokonać przestępstwa - zostawia ślad. Ten zaś może być użyty do jego identyfikacji. Mogą to być ślady fizyczne, takie jak odcisk linii papilarnych czy kropla śliny, lub ślady bardziej ukryte: ślady zachowania nazywane behawioralnymi, czyli właśnie dane, z jakich korzysta się przy budowaniu profilu kryminalnego.

Informacje dodatkowe o Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Literatura faktu bóg

Kup książkę Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego

Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Profilowanie to po części nauka, a po części również sztuka. Wiedza przeplata się z intuicją, umiejętność logicznego myślenia - ze zdolnością przełamywania schematów i kreatywnością."

Po lekturze książki autorstwa jednego z czołowych polskich specjalistów w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw, Jana Gołębiowskiego, w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Z książki dowiemy się jednak nie tylko, kim jest profiler i jaką powinien mieć wiedzę, umiejętności i cechy, ale wiele, wiele więcej. Mogę określić ją jako prawdziwą skarbnicę wiedzy dla osób zainteresowanych tematem.

W kolejnych rozdziałach autor przybliża wszelkie zagadnienia z tematem profilowania związane. Poznajemy jego genezę, rozwój na przestrzeni lat, współczesne podejście do tematu w różnych krajach. Dowiadujemy się przy jakich przestępstwach ma zastosowanie i jak wygląda budowanie profilu. Skupiamy się również na sprawcach, ich motywach i schematach według których działają.

Autor czerpie z literatury fachowej, statystyk i wielu własnych doświadczeń, co czyni wiedzę zawartą w książce niezwykle wartościową, ale jednocześnie pisząc w sposób przystępny i zajmujący kieruje opracowanie do dużo szerszego grona odbiorców, niż tylko specjaliści w tej dziedzinie.

Książka systematyzuje wiedzę z zakresu profilowania, odsłania jego tajniki, ale daje również zaprzeczenie mitom, które krążą wokół tematu. Bo budowanie profilu nieznanego sprawcy, to nie wróżenie z fusów i uprawianie jasnowidztwa, a ciężka praca oparta na wszechstronnej wiedzy, doświadczeniu, głębokiej znajomości ludzkiej psychiki i intuicji.

Z pewnością nie jest to literatura rozrywkowa, ale dla fanów dobrych kryminałów, będzie równie ciekawa jak najlepsza powieść.

„UMYSŁ PRZESTĘPCY. TAJNIKI KRYMINALNEGO PROFILOWANIA PSYCHOLOGICZNEGO.”

Jan Gołębiowski Wydawnictwo Mando

W moje ręce trafiła niesamowita książka Jana Gołębiowskiego „Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”. Dzięki niej dowiedziałam się więcej na temat pracy profilera kryminalnego. To z jego pomocą policja jest w stanie wytypować sprawcę przestępstwa: seryjnego mordercę, zamachowca, gwałciciela, stalkera, pedofila, podpalacza itd. Interesuje mnie praca profilera, ponieważ uwielbiam wnikać w umysły przestępców i odkrywać co nimi kierowało w momencie przestępstwa. Jaki mieli motyw? Jakie mieli dzieciństwo? Jakie pozostawili ślady na miejscu zbrodni? I kto miał na nich zły wpływ?
Często mordercy pozostawiają po sobie ślady przy zwłokach. Robią tak ze względu na roztrzepanie, albo chcą dać znać, że są seryjnymi mordercami i każde znalezione zwłoki oznaczone w dany sposób są ich ofiarami. Przez to często wpadają w ręce policji.
Autor odpowiada między innymi na pytanie kim jest seryjny morderca? Czym się może kierować wybierając ofiarę. Część z nich działa pod wpływem impulsu, chwili, jakiegoś nagłego olśnienia. Część z nich najpierw obserwuje, planuje, a potem morduje swoje ofiary.
Gołębiowski przytacza również z imienia i nazwiska najgłośniejszych seryjnych morderców z całego świata.
Podziwiam pracę autora. Jest on najbardziej znanym profilerem kryminalnym w Polsce.
Czytając tą książkę miałam wrażenie, że czytam podręcznik dla przyszłych profilerów. Bardzo mi się podobało. Ja jestem zachwycona. Autor idealnie podszedł do tematu i w szczegółach opisał swoją pracę.
„Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego.” przypadnie wam do gustu o ile tak jak ja lubicie ten temat. Uwielbiacie fikcyjne thrillery, horrory i książki o mordercach to na sto procent musicie przeczytać tą książkę.
Tak jak autor pisze – nie istnieje zbrodnia doskonała. Prędzej czy później sprawca zostanie wytropiony i odpowiednio osądzony.
Profiler kryminalny w znacznym stopniu przyczynia się do wytypowania przestępcy.
Z czystym sercem polecam najnowszą książkę Jana Gołębiowskiego.

Moja ocena 10/10

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 2023, Inne,
Jan Gołębiowski0
Okładka ksiązki - Profilowanie kryminalne. Wprowadzenie do sporządzania charakterystyki psychofizycznej nieznanych sprawców przestępstw

Pierwsza Polska monografia poświęcona profilowaniu kryminalnemu nieznanych sprawców przestępstw. Pozycja przeznaczona dla:- studentów psychologii, prawa...