Umysł terrorysty

Co siedzi w głowie terrorysty?

Serwisy informacyjne regularnie donoszą o wybuchach bomb, zamachach samobójczych i ciężarówkach taranujących przechodniów na ulicach. Prezenterzy wyjaśniają, kto stoi za kolejnymi atakami, podając niewiele mówiące nazwy: Al-Kaida, Hamas, Boko Haram, ISIS… Kim są terroryści dokonujący kolejnych aktów barbarzyństwa? Czym się kierują? Skąd bierze się islamski ekstremizm?

Tass Saada wie z własnego doświadczenia, co prowadzi człowieka do tak drastycznych działań. Urodził się w Strefie Gazy, dorastał w Arabii Saudyjskiej i w Katarze. Już jako nastolatek został bojownikiem organizacji Fatah, a następnie snajperem- -zamachowcem na usługach Jasera Arafata.

Od pewnego momentu jego życie potoczyło się jednak w zupełnie innym kierunku. Po radykalnym zrewidowaniu poglądów założył organizację charytatywną Hope for Ishmael, zabiegającą o pojednanie między Arabami i Żydami. Prowadzi też fundację Seeds of Hope, której celem jest wychowanie palestyńskich i żydowskich dzieci w atmosferze pokoju i pojednania.

W swojej najnowszej książce Tass Saada dociera do korzeni islamskiego ekstremizmu i odsłania sposób myślenia terrorystów. A jednocześnie pokazuje, jak przeciwdziałać terroryzmowi, aby z jednej strony przemienić Bliski Wschód, a z drugiej – chronić nasze własne, coraz bardziej zróżnicowane etnicznie, otoczenie. Przesłanie tej książki doskonale ilustruje biblijne wezwanie do tego, by kochać nieprzyjaciół i nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło zwyciężać dobrem. W obliczu najgroźniejszego konfliktu kulturowego i cywilizacyjnego naszych czasów przynosi nadzieję na pojednanie przez kształtowanie alternatywnego sposobu myślenia – „umysłu człowieka pokoju”.

Informacje dodatkowe o Umysł terrorysty:

Wydawnictwo: Aetos
Data wydania: 2017-10-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Umysł terrorysty

Umysł terrorysty - opinie o książce

Po książkę sięgnęłam zaintrygowana tytułem. W końcu dzisiejszy świat pełen jest wariatów, którzy stanowią zagrożenie. Ciekawe byłoby poznać motywacje takich osób.Kim są autorzy?

Dean Merrill to były redaktor czasopism takich jak Campus Life, Leadership Journal czy Christian Herald, pracował też jako redaktor naczelny wydawnictw David C. Cook oraz Focus on the Family. Napisał siedem książek i był współautorem kolejnych dwudziestu. Dwukrotnie nagrodzony Złotym Medalem przez Stowarzyszenie Ewangelicznych Wydawców Chrześcijańskich.

Tass Saada (ur. 1951 r. W Strefie Gazy ) jest byłym członkiem OWP i założycielem Chrześcijańskiego Ministerstwa Nadziei dla Ismaela po tym, jak przeszedł na chrześcijaństwo . Był osobistym kierowcą Yasira Arafata . Przed swoim nawróceniem na chrześcijaństwo Tass Saada był zamachowcem na usługach Arafata. Jego dawne życie pozwala mu na wyjątkowe zrozumienie tematu. Gdy mówi o terrorze, wie z własnego doświadczenia, co prowadzi człowieka do tak drastycznych działań.

Obaj autorzy zagłębiają się rzeczywiście w motywacje kierujące terrorystami. W swoich poszukiwaniach przyczyn konfliktu między Wschodem a Zachodem docierają do czasów Abrahama. Tak, tego biblijnego Abrahama.

Książka jest dla mnie olbrzymim rozczarowaniem. Spodziewałam się opisu konkretnych działań zmierzających do zlikwidowania gniazd terroryzmu, zagłębienia się w działalność organizacji terrorystycznych. Dostałam religijne refleksje. To nie jest książka dla mnie, zdecydowanie. A szkoda. Rzadko się zdarza, żebym nie doczytała książki do końca. Przykro, nie dałam rady.