Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Duchowny, prałat, kanonik. Biznesmen, celebryta i bon vivant.

W grudniu 2018 roku runął pomnik prałata Henryka Jankowskiego, jednego z bardziej rozpoznawalnych kapelanów ,,Solidarności". Zmarły w 2010 roku ksiądz był postacią więcej niż kontrowersyjną. Ci, którzy ściągnęli go z piedestału, widzieli w nim ucieleśnienie głównych grzechów trawiących polski Kościół: pychy, chciwości, nieczystości, łakomstwa, zazdrości i gniewu. Ci, którzy niedługo potem modlili się ,,o zwycięstwo prawdy" w jego intencji, patrzyli na niego jak na bohatera i dobroczyńcę.

By odkryć prawdę, Monika Góra i Krzysztof Brożek sięgają do źródeł, docierają do świadków, współpracowników i rywali. Cofają się do jego przedwojennego dzieciństwa, lat szkolnych i tych spędzonych w seminarium. Sprawdzają, jak chłopiec nieradzący sobie z nauką stopniowo wyprzedzał lepszych od siebie. Jak otaczał się ludźmi, którzy mogli popchnąć go wyżej. Jak związał się ze służbami polskimi i niemieckimi, a potem przyłączył do ,,Solidarności". Jak w wolnej Polsce budował swoje imperium, powoli podupadając na zdrowiu.

W dziennikarskim śledztwie autorzy mierzą się również z najpoważniejszymi oskarżeniami wobec Jankowskiego - tymi, które dotyczą wykorzystywania dzieci i ministrantów z parafii św. Brygidy. Ilu młodych ludzi okaleczył prałat? Czy wszystkie oskarżenia są prawdziwe?

Upadek po raz kolejny dowodzi, że rzeczywistość nie jest czarno-biała, co nie czyni jej w żaden sposób mniej bolesną.

Kup książkę Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego

Opinie o książce - Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego

Avatar użytkownika - lily_rose
lily_rose
Przeczytane:2020-10-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Solidna pozycja 4/6

Prałat Jankowski był postacią kontrowersyjną. Narcyz, szowinista, pedofil (?). Megaloman, który rozdawał obrazki ze swoim zdjęciem (parsknęłam śmiechem, gdy o tym przeczytałam).

Autorzy wykonali kawał solidnej roboty. Dużo czasu poświęcili na zweryfikowanie oskarżeń. Niektóre zdawają się nie potwierdzać (jak historia Barbary Borawieckiej - ku mojemu ogromnemu zdziwieniu), inne brzmią całkiem poważnie (historia Sławka).

Niekiedy książka mnie nużyła w momentach, gdy opowiadała o czasach Solidarności. Jednak nie można odmówić jej szczegółowości.

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;