Uprzywilejowani

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-06-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381166614
Liczba stron: 256

Ocena: 0 (0 głosów)

Wędrówka przez nowy, niepojęty świat

Najniższy świat to gleba, na której dorodnie pleni się przeróżnego rodzaju zielsko. Żałosna lichota, pełzająca przy samej ziemi. My, Uprzywilejowani, uprawiamy ją w sposób niezauważalny i taktowny. Pilnujemy, by pełzaki nie zniszczyli świata i nie ulegli samozagładzie, rujnując odwieczny porządek. Ramię w ramię z naszymi braćmi Stroicielami tworzymy im piekło, z którego nie ma ucieczki. Aby przetrwać, muszą w nim uczestniczyć na naszych zasadach. Dzięki temu pozostają zielskiem. Na wieki wieków amen.

Trzy światy połączone przez jeden pakt. Pakt, który miał chronić odwieczną równowagę między wyższym a niższym istnieniem, a skutki jego przeciążenia mogłyby być nieprzewidywalne dla wszystkich trzech światów - Nadrzędnych, Stroicieli i Uprzywilejowanych.

Inicjacja Kędziora na Pierwszego miała przeprowadzić go do świata Stroicieli i pomóc w odnalezieniu Asper. Tymczasem Kędzior miota się między pragnieniem odebrania im dziewczynki a ocaleniem Oriana. Wyrusza w podróż. Wbrew jego woli dołącza do niego Chloe, młoda skrzypaczka, by za pomocą śmiertelnej melodii uwolnić ludzi z mentalnej niewoli. Żadne z nich nie jest w stanie przewidzieć, co może oznaczać naruszenie odwiecznego porządku.

Tagi:

Kup książkę Uprzywilejowani

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Uprzywilejowani

Pierwszy tom trylogii Paktu Trójprzymierza bardzo mi się podobał. Ewa Kowalska stworzyła intrygujący świat, wielowymiarowy, rozbudowany i mroczny. Historia Asper i Kędziora w pierwszej części dopiero się rozkręcała, a chłopak poznawał zasady, które rządzą światem, a do tej pory nie były mu znane. Wiedziałam, że prawdziwa przygoda dopiero się zacznie. Po „Stroicieli” sięgnęłam z olbrzymią ciekawością, ale i lękiem, że nie wszystko mi się w tej książce spodoba.

 

Trzy światy połączył przed laty jeden pakt. Najniższa warstwa, zamieszkana przez nic nieświadome pełzaki, jest traktowana przez Uprzywilejowych, Stroicieli i Nadrzędnych jak bagno. Zerwanie porozumienia może zaszkodzić wszystkim.


Kędzior musi przejść inicjacje na Pierwszego i zająć miejsce Marynickiego w radzie. Chłopak nadal pragnie ocalić Asper, ale chcę też uratować Oriana przed ceremonią pojednania. Kędzior pokonuje kolejne przeszkody razem z Chole, pełzakiem, który chcę uwolnić ludzi z ich niewoli i dać im to, co najcenniejsze – wiedzę.


Gdybym powiedziała, że w „Stroicielach” dzieje się dużo, to tak, jakbym nie powiedziała Wam nic. Od razu uprzedzę, że tej części nie da się czytać bez znajomości tomu pierwszego, więc jeżeli chcecie ominąć sobie kolejność, to ciężko będzie wam się wczytać i cokolwiek zrozumieć. Jak wspomniałam, autorka stworzyła bardzo rozbudowany i mroczny świat, a w „Stroicielach” czytelnik poznaje go trochę bardziej. Jednak wciąż z tyłu głowy wisi myśl, że Ewa Kowalska nie zdradza wszystkiego. Jakby autorka uchylała tylko zasłonę, nie zdradzając czytelnikowi aspektów wykreowanego przez siebie świata. I dobrze. Rozbudzało to moją ciekawość. W „Stroicielach” nie brakuje rozlewu krwi, przemocy, brutalności. Jest to powieść bardzo mroczna, na pograniczu ciężkiej i lekkiej fantastyki. Nie potrafię jej jednoznacznie określić, ponieważ Uprzywilejowani. Stroiciele zawierają cechy tej i tej strony. Z początku ciężko wczytać się w książkę, ponieważ Ewa Kowalska ma charakterystyczny styl, ale wystarczy tylko zagłębić się  w opowiadaną przez nią historię, aby móc poznać wszystkie pozytywne aspekty tej powieści.

 


Jest jeszcze Kędzior. Chociaż akcja dwóch książek obejmuje dość krótki obszar czasu widać, jak bohater, pod wpływem bransolety i doświadczeń dorasta. Z nastolatka zmienia się w rozsądnego, myślącego Pierwszego, który nie chce być ślepo posłuszny radzie i przeciwstawia się bezpodstawnemu cierpieniu. Jego ból wywołany rozdarciem pomiędzy dwoma stronami wyraźnie czuć. Jego emocje zostają bardzo wyraźne zarysowane i nie sposób się od nich oddzielić. Jego relacja z Chole chociaż jest, to znika jako  drugie tło, ponieważ na pierwsze wysuwa się świat Uprzywilejowanych i wszystkie jego tajemnicę.


Jestem bardzo zaintrygowana tym, co autorka umieści w kolejnej części. Po lekturze tomu drugiego już wiem, że na pewno nie przewidzę zagrań pani Ewy Kowalskiej, która potrafi zakręcić losem bohaterów, ale utrzymując pewną realność, dzięki czemu jej książki nie wydają się sztampowe i przerysowane.

Link do opinii
Inne książki autora
Młyny czasu. Jan Boroń od Orzechówki do Starobielska
Ewa Kowalska0
Okładka ksiązki - Młyny czasu. Jan Boroń od Orzechówki do Starobielska

Pułkownik lekarz Jan Boroń jest jednym z wielu zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego. Poznajemy go w momencie, kiedy z samozaparciem...

Stroiciele
Ewa Kowalska0
Okładka ksiązki - Stroiciele

Czy odważysz się stawić czoło Stroicielom? Są ludzie doskonali. Tak rozwinięci, że słyszą każdą naszą myśl. Tak potężni, że nie potrzebują broni, by...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje