Utwory żebrane Powrót z dna

"Gdy tylko noc zamienia się w dzień na ulice miast wychodzą duchy. Ludzie cienie. Zbieracze butelek, puszek, petów i złomów. Dla większości niewidzialni. Jedno miasto, jedna ulica. (...) Nie widzimy ładnych elewacji, z perspektywy głodu wszystko jest szare. (...)

A tak niewiele trzeba, żeby to zmienić. Niektórym się udaje. Najczęściej na sznurku.

Zwykle tuż przed świtem.

(...) Myśl dojrzewa powoli, drenuje świadomość jak robak. Śmierć nędzarza to jedynie koniec udręki (...) Kilka godzin wahania, nerwowego palenia papierosów. Chodzenia z kąta w kąt. Aż pojawią się pierwsze promienie słońca. I już wiadomo że czas minął. Że dzisiaj jeszcze nie. Pewnego dnia jednak ten świt nie nadejdzie."

"- Ocknął się - usłyszałem czyjś znajomy głos. Rybak klęczał pochylony nade mną z butelką w dłoni - Co się stało? - zapytałem, usiłując podnieść głowę, lecz ból, (...) cofnął mnie z powrotem do poziomu."

"Nabieram sił. Wraz z wypijanym denaturatem świat nabiera barw. Nawet wrony za oknem wyglądają wesoło i kolorowo, jak...

Cholera, jak papugi? Chyba nieźle wali mi w beret - pomyślałem i wesoło się uśmiechnąłem.

Damian siadł z drugiej strony stołu, postawił swój kieliszek ( ... )

- Dobrze mieć towarzysza, nawet do chlania - skontastowałem głośno.

- Ta, zawsze ktoś ma więcej siły, by przytargać kolejną flaszkę fioletu - odpowiedział, również gapiąc się w okno."

"Co można sprzedać? Przy dobrej motywacji - prawie wszystko. Najlepszą motywacją jest oczywiście głód. (...) Z głodem alkoholowym i narkotykowym włącznie. Bo głód lepszego życia, to jest już fanaberia."

Informacje dodatkowe o Utwory żebrane Powrót z dna :

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Utwory żebrane Powrót z dna - opinie o książce

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Obecnie na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele przeróżnych bestsellerów cieszących się niemałym zainteresowaniem. Wiele z nich dzięki umiejętnej promocji i chwytom marketingowym udaje się pozyskać grono czytelników, lecz czy każdy bestseller zasługuje na uwagę? Czy każdy z nich potrafi wnieść do życia przeciętnego czytelnika wartościową treść?

"Utwory żebrane..." to zbiór felietonów autorstwa Piotra Jastrzębskiego, dziennikarza, publicysty i pisarza. Po tę pozycję sięgnęłam z zainteresowaniem i pewną obawą, czy aby na pewno jest to odpowiednia lektura. I, jak się okazało, nie mogłam trafić lepiej. "Utwory żebrane..." okazały się zbiorem niezwykle cennych i wartościowych felietonów dotyczących trudów życia codziennego, ciężkiej pracy, niepokoju o najbliższą przyszłość, mieszkania. Mimo iż nie jest to poczytny bestseller to przyciąga uwagę głównie przez samą treść i problematykę. Nie brakuje trudnych tematów takich jak alkoholizm, narkotyki, bezdomność czy nieustanna walka o przetrwanie. Autor tej pozycji ukazuje blaski i cienie swojego życia nie ubarwiając przy tym całej historii. Począwszy od życia na ulicy aż po leczenie i udział w terapiach autor powoli odnajduje siłę do życia i walki z codzienością.

Po uważnej lekturze Piotra Jastrzębskiego nachodzą pewne refleksje i przemyślenia. Czy zdarza nam się doceniać to co mamy? Czy jesteśmy wdzięczni za to, że mamy gdzie mieszkać i zrobić ciepłą herbatę? Być może. Autor w dokładny sposób ukazuje problem bezdomności i nędzy, głodu i alkoholizmu - czyli niezwykle trudne życie na ulicy. Na swojej drodze poznaje różnych ludzi i nawiązuje z nimi rozmaite relacje. W późniejszym czasie przychodzi mierzyć się z innymi wyzwaniami takimi jak opłata czynszu, utrzymanie pracy i inne obowiążki.

Czy praca za granicą oznacza wysokie zarobki i dostatnie życie? Niekoniecznie. Autor równie dokładnie opisuje jak wygląda życie za granicą oraz warunki pracy - w Anglii. Nieraz zdarzały się spóźnione wypłaty związane z niezbyt uczciwym pracodawcą. Często doskwierał brak pieniędzy. A wydawałoby się, że praca za granicą oznacza same plusy. Otóż nie.

"Utwory żebrane..." to zbiór wartościowych i interesujacych felietonów, które zasługują na uwagę. To, co przeciętnemu Kowalskiemu może wydawać się zwyczajne i rutynowe ( mieszkanie, praca ) to niekoniecznie  to samo może wydawać się nędzarzowi czy ubogiej osobie. Piotr Jastrzębski pokazuje też na swoim przykładzie, że można odbić się od samego dna i stanąć na nogi, jeżeli się tylko chce.

Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym twórczością Piotra Jastrzębskiego.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Z dna
Piotr Jastrzębski0
Okładka ksiązki - Z dna

Książka ta jest opisem upadku, społecznego wykluczenia, którego autor stał się ofiarą, nędzy ze wszystkimi konsekwencjami oraz nałogów, w...