Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa

Któregoś ranka spotkały się na gałęzi jaskółka z wroną. Jaskółka zmierzyła wronę wzrokiem i rzekła: - Natura obdarzyła mnie urodą, której tobie poskąpiła. Wrona, szykując się do odlotu, odparła: - Może i jesteś ładniejsza, ja za to lepiej znoszę zimowe chłody. Bajki Ezopa, żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego niewolnika, należą do najsłynniejszych w historii literatury światowej. Tym razem klasyczni bohaterowie bajkopisarza - tacy jak konik polny i mrówka, żółw i zając, orzeł i kruk - powracają do nas w wersji opowiedzianej przez Cristóbala Joannona, znanego chilijskiego poetę. Niektóre historyjki są wiernym odbiciem Ezopowych oryginałów, inne nieco się od nich różnią, a wszystkie z ogromnym humorem i wdziękiem skomentowała obrazem Agata Raczyńska - polska ilustratorka znana między innymi z serii "Zosia z ulicy Kociej". Książka "Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" ma już na koncie prestiżowe nagrody oraz wydania w takich krajach jak Chile, Meksyk, Korea i Brazylia.

Informacje dodatkowe o Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa:

Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki,

Ezop to grecki bajkopisarz, który sławę zawdzięcza  moralizującym opowieściom. Głównymi bohaterami jego utworów są zwierzęta, za pomocą których wyśmiewa ludzkie wady, zalety i postawy. Jestem pewna, że wielu z Was o nim słyszało i zna choć fragment jego twórczości. "Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa" to zbiór dwudziestu czterech utworów jego autorstwa, opowiedzianych na nowo przez Cristóbala Joannona, chilijskiego poetę. W książce znajduje się również nieco o życiu samego Ezopa.

Zbiór ten utrzymany jest w konwencji rozrywkowo-pouczającej. Dla każdej bajki przeznaczono dwie strony, a tekstu jest tu raczej niewiele. Znajdują się tu opowieści znane niemal wszystkim, których ponadczasowość i wydźwięk pozwoliły zdobyć przydomek "klasyków" oraz historie ciężej dostępne, o znacznie mniejszej popularności. Dzięki tej mini antologii ubogaciłam swoją znajomość twórczości Ezopa o kilka fantastycznych bajek, m.in. "Uwaga, studnia!" oraz "Złudzenie".

Większość książki pochłaniają przezabawne ilustracje polskiej ilustratorki, Agaty Raczyńskiej, której wesołą twórczość znam już z serii "Zosia z ulicy kociej". Prosta kreska rysunków, ich nietypowość i smaczna barwność zdecydowanie przykuwa wzrok i są one największą zaletą tej książeczki. Wspaniale oddają klimat bajek Ezopa i nadają im nowoczesnej odsłony, czego niestety nie mogę powiedzieć o tekście (a przynajmniej większości tekstów). Czytając odniosłam wrażenie, że Cristóbal Joannon niektóre opowieści chciał umieścić w owym zbiorze na siłę. Wydały mi się nieco sztuczne i nie do końca przemyślane, być może pisarzowi zabrakło nieco pomysłów. Miejscami również nieco przekombinował i choć bardzo cenię sobie twórczość Ezopa, nie spodobała mi się "awangardowość" i nowe spojrzenie na wiele bajek z tego zbioru. Przypadły mi do gustu za to wyjaśnienia co trudniejszych do wyłapania morałów, młodsi czytelnicy bez wątpienia to docenią. Kilka ostatnich stron, które zostały przeznaczone życiu Ezopa, również mogę z czystym sumieniem zaliczyć do udanych. Zostało one przedstawione krótko i na temat, z humorem.

"Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa" to pocieszne i nowatorskie wydanie bajek greckiego bajkopisarza. Choć mam nieco do zarzucenia tekstowi, traktuję tę książkę jako ciekawe doświadczenie i nie mogę doczekać się kolejnych tego typu projektów. Jestem pewna, że każdy doceni tę książeczkę, ponieważ w przyjemny i figlarny sposób nawołuje do przemyśleń. Polecam jako podarek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-09-30, Ocena: 4, Przeczytałem,
BAŚNIOWE OPOWIEŚCI Kiedy myślimy o ,,Baśniach", do głowy od razu przychodzą nam bracia Grimm albo Hans Christian Andersen. Nie można jednak zapomnieć o greckim autorze, Ezopie, który już sześć wieków przed naszą erą tworzył swoje bajki. Szczególnie, że Nasza Księgarnia wznowiła te najważniejsze opowiedziane na nowo przez Cristóbala Joannona. I jest to bardzo ,,nowe" ujęcie tematu. Zresztą przez wieki najróżniejsi twórcy przygotowywali swoje wersje klasycznych opowieści Ezopa. Ze szkoły każdy z nas pamięta z pewnością te, które na ich podstawie sporządzili klasycy rodzimej literatury, w szczególności Ignacy Krasicki. Uwaga, wilk!, Lis i kruk i wiele, wiele innych bajek, zarówno tych doskonale wszystkim znanych, jak i mniej kojarzonych powraca teraz w kolejnej, mocno uwspółcześnionej wersji przeznaczonej dla młodych odbiorców żyjących w XXI wieku. Ezop to jeden z tych jakże nielicznych autorów, których utwory znają wszyscy (nawet jeśli nie kojarzą ich z jego nazwiskiem), a o którym wiadomo bardzo niewiele. Nie znamy daty jego urodzenia ani śmierci, a wszystkie pozostałe ,,fakty" zostały już tak zmitologizowane, że nie mamy pewności czy rzeczywiście był niewolnikiem, jak to się utarło, ani czy jego brzydota naprawdę była taka, jak przedstawiono na rzeźbach. Wiemy natomiast jedno - bajki, kiedy je pisał, nie były utworami dla dzieci. Stanowiły raczej satyryczny komentarz, który miał piętnować i moralizować. I te cechy, nawet jeśli teraz inspirowane nim opowieści przeznaczone są dla dzieci, przetrwały. Cristóbal Joannon nie skopiował ich treści. Postanowił pójść inną drogą, inspirując się nimi i ubierając w zupełnie nowe szaty. Bohaterowie posługują się więc współczesnymi przedmiotami, a nawet sami stają się postaciami teraźniejszymi, jak w bajce o... gitarzyście. Co więc pozostało z twórczości Ezopa? Samo sedno, rdzeń jego opowieści, przesłanie i wydźwięk. Sens i ponadczasowość. I to w tym wszystkim pozostaje najważniejsze. Każdą z krótkich, napisanych w prosty z sposób bajek ilustrują równie proste, klasyczne w formie ilustracje, które czasami zahaczają o komiksowe korzenie. Dobrze współgrają z tekstem, są miłe dla oka, a całość doskonale nadaje się dla dziecięcych odbiorców. Polecam zatem. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/30/uwaga-wilk-i-inne-bajki-ezopa-cristobal-joannon/