Uważaj, czego pragniesz

Co zrobisz z siedemnastoma milionami?

Lexi i Jake Greenwoodowie są małżeństwem od prawie dwudziestu lat. Od piętnastu

przyjaźnią się z Heathcote'ami i Pearsonami. Ich dzieci chodzą razem do szkoły i również bardzo się lubią. Obrazek uzupełnia tradycja: cotygodniowe nadawanie kuponu Lotto, zawsze z tymi samymi liczbami.

Wszystko się zmienia, kiedy dwa małżeństwa zrywają pakt, ale Lexi mimo to nadaje kupon. I wygrywa ponad siedemnaście milionów funtów...

Sprawy się komplikują, zaczyna się awantura, w którą zaangażowana zostaje lokalna prasa oraz prawnicy. Po pieniądze sięgają ci, którzy nie powinni mieć do nich dostępu.

Nagle piętnaście lat przyjaźni nic nie znaczy w obliczu tak wielkiej kwoty.

Niektórzy zrobią naprawdę wiele, aby położyć ręce na wygranej...

Informacje dodatkowe o Uważaj, czego pragniesz:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-05-18
Tytuł oryginału: Just My Luck

Kup książkę Uważaj, czego pragniesz

Uważaj, czego pragniesz - opinie o książce

NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI...

Najnowsza powieść Adele Parks „Uważaj czego pragniesz” trafiła w moje ręce dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kobiecego. Po tym jak lektura książki „Kłamstwa, wszędzie kłamstwa” zapadła mi głęboko w pamięć, z niecierpliwością wyglądałam kolejnej opowieść tej poczytnej angielskiej pisarki. I powiem szczerze, że warto było czekać!

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak niemal każdy najchętniej sprawdziłby to osobiście. Przed taką szansą stają Lexi i Jake Greenwoodowie, kiedy trafiają w lotto najwyższą wygraną opiewającą na niemalże 18 milionów funtów brytyjskich. Cotygodniowe nadawanie kuponu loterii, zawsze z tymi samymi liczbami, to ich wieloletnia tradycja. Zawsze robili to wspólnie ze znajomymi – dwoma zaprzyjaźnionymi małżeństwami, a ewentualną wygraną mieli dzielić po równo. Taka była pomiędzy nimi umowa… Tym razem jednak sprawy potoczyły się inaczej i wcześniejsze ustalenia poczynione przed laty utraciły swoją ważność. Tymczasem łatwe pieniądze są zbyt kuszące i oba małżeństwa roszczą sobie prawo do części wygranej. Jak w tej sytuacji zachowają się Lexi i Jake, co wydarzyło się pomiędzy przyjaciółmi i kto rzeczywiście powinien otrzymać nagrodę przeczytacie w książce. Zapewniam, że emocji i zwrotów akcji nie zabraknie.

Łatwe pieniądze, problemy w związku, fałszywa przyjaźń i całe mnóstwo pozorów to tematy dominujące w powieści Adele Parks. Autorka bardzo umiejętnie nakreśliła portret przeciętnej angielskiej rodziny, która do tej pory z wysiłkiem wiązała przysłowiowy koniec z końcem, a teraz, z dnia na dzień, stała się bardzo bogata. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają ograniczenia, rozwiązują się problemy i… bogactwo uderza do głowy. Jednak nie każdy umie sobie poradzić z tak ogromną zmianą. Autorka świetnie zestawiła dwie kompletnie odmienne osobowości ukazując jaskrawy kontrast w podejściu do sytuacji. Lexi – powściągliwa, niedowierzająca we własne szczęście pragnie z rozwagą gospodarować majątkiem. Z racji swojej pracy w ośrodku pomocy społecznej myśli przede wszystkim o akcjach charytatywnych, funduszach celowych i fundacjach, tak, aby zrobić coś dobrego dla innych. Swoje potrzeby przesuwa na dalszy plan. Z drugiej strony pragnie aby jej rodzina miała wszystko, o czym sobie zamarzy, przez co przestaje kontrolować coraz większe wydatki. Jake prezentuje typowo konsumpcyjne podejście do pieniędzy, pragnie przede wszystkim bawić się, wydawać i trwonić majątek, czyli po prostu korzystać z życia. Jego decyzje są bardzo spontaniczne i najczęściej kompletnie bezsensowne. Dorosły mężczyzna zachowuje się niczym kilkuletnie dziecko, któremu zdjęto wszystkie ograniczenia. Muszę przyznać, że dawno żaden bohater literacki tak bardzo mnie nie irytował, momentami dosłownie nie mogłam go znieść.

Nie wszystko złoto, co się świeci… W małżeństwie Greenwoodów w miejsce dawnych problemów związanych z brakiem gotówki pojawiają się nowe, dużo poważniejsze. Tak ogromna wygrana generuje konflikty w najbliższym otoczeniu, sprawia, że rodzina przestaje być anonimowa i pojawiają się różne realne zagrożenia. Szybko wychodzą na jaw skrywane sekrety, ujawniają się żale i pretensje, siatka pozorów misternie tkana przez lata zaczyna pękać, a spod niej wyłania się obraz zupełnie nowej, nieznanej i zdumiewającej rzeczywistości. Niestety, nie jest to widok, jaki chcielibyśmy oglądać….

„Uważaj czego pragniesz” to ciekawa powieść psychologiczno – obyczajowa, w której nic nie jest takie, jakim się wydaje. Adele Parks świetnie pokazała całą prawdę o ludzkiej naturze, obnażyła wady i uwydatniła zalety. Dzięki temu mamy szansę dokładnie przeanalizować zachowania bohaterów i wyciągnąć konkretne wnioski. Muszę przyznać, że niektóre momenty wydały mi się nudnawe, gdy musiałam czytać o coraz to większych „gestach” głównego bohatera – człowieka wprost stworzonego do trwonienia gotówki. I wątek kryminalny taki trochę nijaki. Na szczęście im bliżej końca całej historii, tym robi się ciekawiej, a zakończenie jest przysłowiową wisienką na torcie.

Jeśli lubicie powieści psychologiczno-obyczajowe z kryminalną intrygą to myślę, że powieść spełni Wasze oczekiwania. Thriller to to raczej nie jest, ale warto doczytać książkę do samego końca – dreszczyk emocji gwarantowany.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka "Uważaj, czego pragniesz" autorstwa Adele Parks zasługuje na najwyższą ocenę! Jest to powieść pełna dramaturgii ale też sensacji, pokazująca do czego zdolni są ludzie zachłyśnięci bogactwem.

Historia dotyczy zwyczajnej na pozór angielskiej rodziny Greenwoodów, którzy wygrywają 17 milionów funtów w Lotto. Problemy zaczynają się praktycznie od razu bowiem od lat wysyłali wspólnie kupon z dwiema zaprzyjaźnionymi rodzinami, podając zawsze te same liczby. Tydzień przed wygraną doszło do sprzeczki i ich znajomi wycofali się z gry. Kiedy wszyscy dowiadują się o wygranej każdy z nich chce zgarnąć coś dla siebie. Rodzinne relacje i wieloletnia przyjaźń zostaje poddana niejednej próbie.

Pewnie każdy z nas kiedyś zastanawiał się nad tym, co by zrobił z milionową wygraną. Czy rozpocząłby życie w luksusach a może oddałby część na cele charytatywne? Będąc milionerami z pewnością można mieć wszystko, ale czy można czuć się bezpiecznie?
W takiej sytuacji znaleźli się bohaterowie "Uważaj, czego pragniesz". Lexi i Jake oraz ich nastoletnie dzieci reprezentują wszystkie możliwe zachowania, których spodziewalibyśmy się od ludzi, kiedy ich budżet domowy nagle powiększa się o 17 milionów funtów. Cała ta historia była dla mnie bardzo realistyczna. Lexi próbowała zachować rozsądek i żyć w miarę normalnie, zaś jej mąż tylko miał w głowie wydawanie pieniędzy.

Czytając tę książkę bardzo się w nią wczuwam, cały czas byłam ciekawa co będzie dalej. Kartki przewracały się same. Chłonęłam rozdział za rozdziałem. Autorka przygotowała dla czytelników pewne elementy zakończenia, był też plot twist, różne sekrety, różne wersje wydarzeń, małżonkowie mieli przed sobą tajemnice. Nikt z nich nie był tak dobry i krystaliczny jak się początkowo wydawało. Jestem zachwycona tą powieścią bo wywołała we mnie wiele emocji, czasami bardzo sprzecznych ale też skłoniła do myślenia.
Polecam ją dalej bo to jedna z tych książek, o których warto porozmawiać ze znajomymi.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co zrobisz z siedemnastoma milionami?

Niektórzy zdolni są zrobić bardzo dużo, by położyć rękę na wygranej. Przekonali się o tym bohaterowie najnowszej powieści Adele Parks.

Lexi i Jake Greenwoodowie, Jennifer i Fred Heathcote'owie oraz Carla i Patric Pearsonowie. Trzy pary, które przyjaźnią się od piętnastu lat. Co sobotę regaluarnie kupują kupon lotto i skreślają te same liczby. Pewnego wieczoru dochodzi do wymiany zdań, podczas której Heathcotowie i Pearsonowie zrywają pakt, ale Lexi i tak wysyła kupon, który okazuje się szczęśliwy. Kobieta wygrywa siedemnaście milionów. Jak w obliczu tej wygranej zachowają się nabliższe osoby z otoczenia Lexi?

"Uważaj, czego pragniesz" to świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, który pomimo objętości czyta się niezwykle szybko. Stopniowo budowane napięcie, wartka akcja, wyraziste portrety psychologiczne bohaterów i mnóstwo tajemnic i sekretów, to wszystko składa się na bardzo dobry thriller, w którym tak naprawdę nic do końca nie jest oczywiste. Autorka idealnie oddała nam sytuacje, w której może znaleźć się każdy z nas. Pomyślmy, co byśmy zrobili i jak się zachowali gdyby to nam przypadła taka wygrana? Jake to obraz osoby, która delikatnie mówiąc "zwariowała" na punkcie wygranej, ile razy przewróciłam oczami na jego zachowanie to tylko ja wiem, nie spotkałam chyba jeszcze tak irytującego bohatera.

"Uważaj, czego pragniesz" to intrygujący thriller psychologiczny, który swoim zakończeniem na pewno daje do myślenia. Ja polecam i myślę, że fani gatunku będą usatysfakcjonowani!

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-06-19,

Lexi i Jake Greenwoodowie to małżeństwo z prawie dwudziestoletnim stażem.
Od piętnastu lat przyjaźnią się z Heathcote'ami i Pearsonami. Ich dzieci chodzą razem do szkoły i utrzymują kontakty poza nią.
Tradycją tych trzech rodzin jest cotygodniowe wysyłanie kuponu lotto, zawsze z tymi samymi liczbami.
Wszystko zmienia się, kiedy dwie rodziny zrywają pakt, a Lexi mimo to wysyła kupon i wygrywa ponad siedemnaście milionów funtów.
Sprawy zaczynają się komplikować ponieważ po pieniądze sięgają ci, którzy nie mają do nich prawa. W sprawę angażuje się prasa i prawnicy.
Nagle piętnaście lat przyjaźni pęka jak bańka mydlana.
Co w stanie są zrobić, aby położyć ręce na wygranej?
Jakie tajemnice wychodzą na jaw?
Autorka napisała powieść ukazującą co tak naprawdę pieniądze potrafią zrobić z ludźmi. Jak zmienić ich zachowanie, myślenie, do czego są w stanie się posunąć, jak bardzo stają się pazerni i chciwi. Jak marzenia zamieniają się w okrutną rzeczywistość.
Bohaterowie bardzo realni, pełni kłamstw, obłudy. W sumie z żadnym jakoś specjalnie się nie polubiłam. Akcja przyspieszyła pod koniec książki i wtedy poczułam jakieś większe emocje związane z tym aby odkryć prawdę. A prawda okazuje się wręcz niewiarygodna.
Rodzi się pytanie kim trzeba być, aby tak postąpić.
Książkę polecam, odkryjcie sami jak pieniądz potrafi zmienić człowieka i do jakich czynów go popchnąć.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2022-07-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje 2022,

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-05-25, Ocena: 5, Przeczytałem,

Uważaj, czego pragniesz, bo wygrana może oznaczać utratę... wszystkiego.

Lexi i Jake to małżeństwo z dwudziestoletnim starzem, które od piętnastu lat przyjaźni się z Heathcote'ami i Pearsonami. Wspólne kolacje, drinki, grille to dla nich norma. Podobnie jak cotygodniowe wspólne wypełnianie lotka, aż do czasu kiedy dwa małżeństwa zrywają pakt. Jednak Lexi wypełnia kupon i wygrywa ponad siedemnaście milionów funtów do których oczywiście przyjaciele także chcą mieć udział... Jak to sześć wygranych liczb zmieni życie trzech rodzin? Co oznacza piętnaście lat przyjaźni w obliczu tak dużej wygranej?

,,Uważaj czego pragniesz" to genialny thriller ukazujący ludzką naturę. Autorka jak mało kto potrafi zajrzeć w najciemniejsze zakamarki ludzkiej natury i wokół niej stworzyć genialną fabułę, która wciąga czytelnika od pierwszej do ostaniej strony.

Całość czyta się niezwykle lekko, a to wszystko za sprawą świetnego warsztatu pisarskiego Adele Parks. Napięcie budowane jest stopniowo, a kolejne fakty wypływające na powierzchnie dają nam konkretnie do myślenia i płyną w kierunku wręcz dramatycznym. Akcja książki nie pędzi jak szalona, a narracja jest trzyosobowa. Główny prym wiedzie tutaj tak naprawdę motyw wygranej w lotto i jej wszystkie aspekty psychologiczne.

Emocje, które czuli nasi bohaterowie są namacalne, a ich relacje tak niezwykle realne. Przekonujemy się z jaką łatwością pieniądze potrafią wyzwolić w człowieku to co najgorsze. Owszem, są one w życiu potrzebne, ale i skutecznie potrafią zaburzyć szczęście czy wewnętrzny spokój. W wielu przypadkach mogą doprowadzić do ruiny rodzinę i wieloletnie przyjaźnie co bardzo dobrze widzimy w książce.

Każdy z bohaterów jest tutaj inny, dlatego sądzę, że większość czytelników znajdzie kogoś z kim będzie mógł się utożsamić. Mało tego odnoszę wrażenie, że cała ta historia może nawet pozwolić nam odkryć siebie i swoje wewnętrzne pragnienia. Możemy odkryć po której ze stron tak naprawdę byśmy się odnaleźli. Oczywiście pamiętając, że nasze wybory zawsze niosą za sobą konsekwencje.

,,Uważaj, czego pragniesz" to naprawdę świetna lektura ukazująca ludzką chciwość. Autorka uświadamia nam, że czasami nawet przyjaźń nie może być mocniejsza od siły pożądania i przede wszystkim chciwość... Zdecydowanie polecam! Sądzę, że gdy sięgniecie po tę książkę to zdecydowanie się nie zawiedziecie.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Adele Parks przybywa z kolejną obezwładniającą, pełną niemiłosiernego napięcia, jakże dramatyczną historią, która spędza sen z powiek, silnie mąci w głowie i dostarcza mnóstwo intensywnych wrażeń. Misternie skonstruowana intryga, mistrzowskie kreacje bohaterów, a wszystko to dopełnione nadzwyczaj sugestywnym piórem! Tak, do zdecydowanie jedna z tych powieści, o jakich naprawdę ciężko zapomnieć.

Bezsprzecznie, najmocniejszą stroną tej opowieści są perfekcyjnie naszkicowane, niebywale zawiłe portrety psychologiczne. Autorka wykreowała postacie bardzo wyraziste, skrajne oraz nadzwyczaj złożone. Jak łatwo się domyślić, kilku z nich należy do prawdziwych mistrzów kłamstwa, którzy omotają każdego. Co ciekawsze, nie tylko czytelnik padnie ich ofiarą, ale i sami zainteresowani skutecznie pogubią się i zawisną między prawdą a wykreowaną rzeczywistością. Kto tak naprawdę jest tym złym, a kto poszkodowanym? Jak wiele zła może przynieść wymarzona wygrana w popularniej loterii?

Adele Parks w niebywale błyskotliwy, nietuzinkowy sposób udowadnia, iż każda sytuacja zawsze ma dwie strony medalu, zatem nie wszystko, czego pragniemy, w istocie nas uszczęśliwi. Jak widać na przykładzie naszych bohaterów, spełnienie marzeń może stać się przyczyną poważnych kłopotów, o jakich dotąd nikomu nawet się nie śniło. Szczęście szybko ciąga na siebie uwagę innych, ich zawiść, zazdrość, gniew, a zamieszanie i rozgłos uławiają przecież mrocznym tajemnicom wyjść na światło dzienne. Bez wątpienia, gdy mija pierwsza ekscytacja, codzienne zmaganie się ze skutkami wygranej na loterii, raz na zawsze pozbawia beztroski  i radości. Na szali postawiona zostaje także wieloletnia przyjaźń, która może okazać się jedynie złudzeniem...

"Uważaj, czego pragniesz" jest fenomenalnie nakreślonym, wciągającym, nieobliczalnym thrillerem psychologicznym, dopieszczonym niepokojącym, przeszywającym na wskroś klimatem. Mistrzowsko stopniowane, obezwładniające napięcie, wartka, nieobliczalna, niemożliwa do przewidzenia akcja, miażdżąca sieć okrutnych kłamstw, genialne, wyjątkowo złożone portrety psychologiczne, a w tle codzienne życie, pełne trosk i niesprawiedliwości szyderczego losu. Polecam!

Opowieści młodych mężatek
Adele Parks0
Okładka ksiązki - Opowieści młodych mężatek

Lucy zapragnęła Petera, męża swej najlepszej przyjaciółki Rose, a że Lucy zawsze dostaje to czego, zapragnie, bez mrugnięcia okiem kradnie koleżance jej...

Mów do mnie jeszcze
Adele Parks0
Okładka ksiązki - Mów do mnie jeszcze

Przez całe życie Elizabeth pragnęła dwóch rzeczy – męża Włocha i gromadki bambini z kruczoczarnymi włosami i rumianymi policzkami. Pierwsze już odhaczyła...