Uzasadnione wątpliwości

Skończyło się lato, w ogrodach zakwitają zimowity. Lecz choć w powietrzu czuje się jesienny chłód, serca kobiet z Różanej pełne są gorących emocji. Maria, zakosztowawszy wolności, nie chce wracać do domu matki i po raz pierwszy w życiu zdobywa się na odwagę, by realizować swoje pragnienia. Karolina, którą przerosła rola samotnej matki, zaczyna rozumieć, że decyzje, jakie podjęła, wiążą się z określonymi konsekwencjami. Teresa, przyjmując od losu to, co odrzuciła Maria, być może zdobędzie szczęście, a przynajmniej zyska życiową stabilizację. Agata powtarza sobie, że bardzo kocha męża, lecz jakoś trudno jej przyjąć jego przeprosiny. Sylwia powinna wspierać nieszczęśliwie zakochaną córkę, ale nie może myśleć o złamanym sercu Julki, bo ma większy problem – pilnie poszukuje ojca dla swojego drugiego dziecka. A Leokadia… nestorka rodu Jezierskich w końcu dopięła swego.

Informacje dodatkowe o Uzasadnione wątpliwości:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-07-05
ISBN: 978-83-8069-404-0

Kup książkę Uzasadnione wątpliwości

Uzasadnione wątpliwości - opinie o książce

"Są takie daty, które lubimy, i takie o jakich sama myśl jest nieprzyjemna."

Uzasadnione wątpliwości" to trzecia i ostatnia już część sagi "Po sąsiedzku" Kasi Bulicz-Kasprzak, opisująca losy mieszkańców ulicy Różanej w Rubinie. W całej tej serii jest bardzo dużo bohaterów i trzeba się bardzo skupić, aby nie pogubić się w wątkach pomieszanych ze sobą losów tych osób. W tej części również każdy rozdział rozpoczyna się od opisu róży. Jest to bardzo pomysłowe i bardzo mi się podobało. Co prawda nie mogę teraz zajmować się ogrodem, ale zainspirowałam się opisami róż oraz ogrodami mieszkańców ulicy Różanej i mam już plany na wiosnę w swoim ogrodzie dzięki Kasi Bulicz-Kasprzak.

"Mijając dom rodziców, odruchowo zajrzała do ogródka. Astry, aksamitki, złocienie i wrzosy tworzyły niebiesko-żółty kobierzec. Obficie kwitły też róże."

I niby cieszy mnie, że uzyskałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania z poprzednich części, a jednocześnie czuję jakiś smutek i żal, że to już koniec, że nie spotkam się więcej z bohaterami, których większość bardzo polubiłam. No i oczywiście kot Konstanty, za nim również będę tęsknić.
Niektórzy bohaterowie wreszcie zaznali upragnionego szczęścia, nie wszystkim się to niestety udało, inni mają już obrany dobry kierunek i jeśli będą kierować się zgodnie jego wskazaniami, to również maja szansę na osiągnięcie celu. Niestety nie wszystko kończy się szczęśliwie, przecież nigdy nie ma tak, aby wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi. Wyjaśnią się niektóre tajemnice rodzinne, ale także nie będzie brakowało zadawnionych urazów i pretensji, jednak czas zamknąć sąsiedzkie spory i rozpocząć nowy etap w życiu. Niej jest to jednak smutna książka, jest tu również sporo humoru i radości. Taki kalejdoskop dobrego i złego. Dla miłośników Kasi Bulicz-Kasprzak, ta całą seria to obowiązkowa lektura. Ja myślę, że będę do niej wracała wiosną, aby przypomnieć sobie wstawki o różach oraz innych roślinach ozdobnych, które królowały na ulicy Różanej w Rubinie.
Lektura bardzo dobra na letnie wieczory, chociaż i na jesienne i zimowe również się nadaje znakomicie.
Polecam, bo moim zdaniem warto.

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"Uzasadnione wątpliwości" to barwna i ciepła powieść obyczajowa, pełna pięknych zapachów, aromatów i przede wszystkim meandrów ludzkich losów. Losów, które po perypetiach, kłopotach, rozterkach zaczynają się prostować i wracać na właściwe tory... Polecam gorąco!!!
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2017-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lektura powieści „Uzasadnione wątpliwości” Kasi Bulicz – Kasprzak pozwoliła mi na powrót do Rubinia. Moja kolejna wizyta w tym dolnośląskim miasteczku położonym nad rzeką Młynówką pozostawiła po sobie, podobnie jak dwie poprzednie, mnóstwo wrażeń. Ponowne spotkanie z mieszkańcami ulicy Różanej obfitowało w ciekawe wydarzenia, intrygujące rozwiązania i przede wszystkim emocje. Bo ulica nadal żyje swoim własnym życiem, a wśród sąsiadów wciąż wiele się dzieje…

Sędziwa Leokadia – nestorka rodu Jezierskich całym sercem pragnie szczęścia swojego najstarszego wnuka i używając przeróżnych wybiegów uparcie dąży do tego celu. Tym bardziej, że Marta – była żona Olgierda wciąż z nią mieszka. Co ciekawe, staruszka decyduje się wreszcie ujawnić prawdę o śmierci jej ukochanego męża. Małżeństwo młodszego wnuka Leokadii – Konrada przechodzi poważny kryzys, ale mężczyzna wciąż ucieka przed problemami. Tylko czy po takim czasie będzie miał po co wracać do Karoliny i chłopców… Marysia Jezierska – ceniona nauczycielka i wrażliwa poetka musi zmierzyć się z niespodziewanymi wydarzeniami oraz pokonać własne wyrzuty sumienia. W rodzinie Krupskich także wrze jak w ulu. Janusz nadal mieszka u sąsiada, choć jego relacje z Janiną nie są już tak lodowate. Jego żona w tajemnicy przed rodziną spędza jakiś czas w szpitalu nie przyznając się do poważnych problemów ze zdrowiem.
Sylwia Brzozowska otrzymuje drugą szansę na późne, tym razem, macierzyństwo, a jej relacje z siedemnastoletnia Julką są nadal napięte. Kryzys w małżeństwie Michała i Agaty spędza młodej żonie sen z powiek, choć dziewczyna uparcie wierzy, że to przejściowe trudności. Ale czy rzeczywiście?… Na koniec poznajemy też zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy ogród, który pomimo powodzi, zniszczeń i szkód mieni się przepięknymi kolorami lata.

Jak to w ostatniej części wiele wątków znajduje rozwiązanie, sekrety wychodzą na jaw, intrygi zostają rozszyfrowane, a bohaterowie nadal kochają się, nienawidzą, kłócą, plotkują i żyją swoim życiem.

Pozostaję pod wrażeniem wszystkich trzech części sagi Kasi Bulicz-Kasprzak. Lektura wszystkich tomów dostarczyła mi emocji, wzruszeń, ale także wzbudzała wątpliwości i niedowierzanie, a chwilami nawet złość. Jestem pewna, że o mieszkańcach ulicy Różanej w Rubiniu autorka mogłaby napisać jeszcze co najmniej kilka równie interesujących części, bo wykreowani bohaterowie to prawdziwi ludzie z krwi i kości, którzy przeżywają swoje radości i smutki, ale żyją prawdziwie, a los nie szczędzi im niespodzianek.

Jeśli zatem chcecie poznać to urocze miasteczko położone nad niewielką rzeką, być świadkami zwykłej codzienności niezwykłych ludzi oraz z ochotą wracać do Rubinia wraz z każdym kolejnym tomem opowieści to sięgnijcie koniecznie po wszystkie trzy części sagi „Po sąsiedzku”. Osoby gustujące w powieściach obyczajowych i sagach rodzinnych na pewno będą usatysfakcjonowane, a i pozostali na pewno znajdą tu wątki, które ich zainteresują.

Polecam.

Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zielone pastwiska
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Okładka ksiązki - Zielone pastwiska

Po raz kolejny odwiedzamy Tynczyn, wieś nad brzegiem Huczwy, by poznać dalszy ciąg opowieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Gdy wielki świat martwi...

Pójdę do jedynej
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Okładka ksiązki - Pójdę do jedynej

Opowieść o dwóch młodych chłopcach, podejmujących na progu dorosłości krok, który radykalnie odmieni ich życie. Różne pobudki i środowiska...