Villa Mirabella

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-03-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-04578-7
Liczba stron: 430
Tytuł oryginału: Villa Mirabella
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Młody, znakomicie się zapowiadający specjalista od marketingu za namową szefa łamie prawo. Kara za grzechy jest bolesna – nasz bohater traci nie tylko pracę, ale także przyjaciół i szansę na związek z kobietą, o której marzył. Targany wyrzutami sumienia, postanawia w końcu powrócić do domu rodzinnego na Rhode Island, by odkryć na nowo co jest najważniejsze w życiu.

Tagi:

Kup książkę Villa Mirabella

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Villa Mirabella

Villa Mirabella to książka, która może nie ma powalającej fabuł ale za to wciąga i jest naprawdę przyjemna.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Villa Mirabella” to współczesna opowieść o powrocie syna marnotrawnego na łono rodziny…

Autor przedstawia tu historię Jasona Mirabelli – młodego chłopaka, który po ukończeniu szkół stał się ambitnym specjalistą do spraw marketingu. Wciąż niedoświadczony i naiwny w swoim sposobie patrzenia na życie mężczyzna pragnie podbić świat. Decyduje się na wyjazd z rodzinnego Rhode Island do Los Angeles, aby tam zrobić karierę. Początkowo wszystko układa mu się bardzo pomyślnie – odnosi sukcesy, ma pieniądze, piękną narzeczoną, świetną pracę i mówiąc krótko – korzysta z życia. Jednak jego dobra passa kończy się „w jednej chwili pewnego późnego piątkowego popołudnia”, kiedy traci wszystko to, co do tej pory zdobył – pozycję w środowisku zawodowym, pracę, dziewczynę, przyjaciół, znajomości, a co za tym idzie także pieniądze, marzenia i plany.

Bohater zostaje kompletnie sam w Los Angeles. Ten trudny moment przypomina mu o rodzinie – ojcu i rodzeństwie, którzy żyją daleko w  Rhode Island. Dopiero wtedy uświadamia sobie, że zaniedbywał ich przez wszystkie te lata. Mimo to postanawia wrócić na łono rodziny, do miejsca, w którym zawsze czuł się bezpiecznie, a z którego „wyrwał się” i uciekł, nie widząc tam dla siebie przyszłości. Ma też świadomość, że w pogoni za szybkim sukcesem złamał podstawowe zasady wyniesione z domu, podeptał normy etyczne i zapomniał o wartościach moralnych.
Jason wraca do Rhode Island, ale zawstydzony chowa się przed światem. Z czasem, stopniowo oswaja się i godzi z sobą samym.  Zaczyna pomagać ojcu i rodzeństwu w prowadzeniu rodzinnego pensjonatu. Z pomocą rodziny oraz nowo poznanej Claudii odzyskuje spokój oraz odbudowuje zachwianą równowagę. Powoli nabiera pewności, że ma przed sobą całe życie, a szczęście leży być może wcale nie tam, gdzie go początkowo szukał.

Historia ta zawiera bardzo ważne przesłanie. Autor stawia czytelnikowi pytanie:

Jakie warunki powinny zostać spełnione aby zagwarantować sobie osiągnięcie nowych celów, zacząć wszystko od nowa?

Odpowiedź na tę kwestię została bardzo mocno uwypuklona. Po pierwsze – należy szczerze żałować popełnionych błędów, a po drugie – definitywnie rozliczyć się z przeszłością:

„ Zanim pozwolimy naszemu uczuciu dalej się rozwijać, musisz znaleźć sposób, by otrząsnąć się ze wszystkiego, co ci się przydarzyło, i pozbyć się bagażu, który, jak sam twierdzisz, dźwigasz bez przerwy.”

„Villa Mirabella” to bardzo ciepła, optymistyczna opowieść o roli rodziny, pokonywaniu trudności, wychodzeniu z życiowych zakrętów.
I choć w opowieści tej można byłoby doszukiwać się pewnych schematów, to jestem przekonana, że warta jest poznania. Do lektury dodatkowo zachęcić może również piękne wydanie i kolorowa, urzekająca ciepłymi barwami okładka.

Polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy