W 40 dni dookoła Biblii

Wędrówka z przewodnikiem przez czterdzieści najważniejszych tekstów Starego i Nowego Testamentu. Wprowadzenia i komentarze [wybitnej francuskiej biblistki] Marie-Noëlle Thabut. Pasjonująca lektura otwierająca przed nami bramy Pisma Świętego, które jest fundamentem wiary chrześcijańskiej i cywilizacji zachodniej. Książka adresowana do wszystkich, którzy chcieliby przeczytać całą Biblię, ale nie wiedzą od czego zacząć, do tych, którzy już próbowali, ale zniechęcili się i [z różnych względów] przerwali lekturę oraz do tych, którzy myślą, że trzeba być uczonym, znawcą Biblii, żeby cokolwiek z tego zrozumieć.

Informacje dodatkowe o W 40 dni dookoła Biblii:

W 40 dni dookoła Biblii - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaUrbansk
MagdalenaUrbansk
Przeczytane:2019-04-07,

"W 40 dni dookoła Biblii" to trzecia publikacja, która ukazała się w serii Biblioteka Oremus nakładem Wydawnictwa PROMIC.

Niepozorna, choć kompas na okładce mówi więcej niż słowa. Mnie porwała i zachwyciła.

Wiele razy próbowałam wracać do czytania Pisma Świętego ciągiem, tak by przeczytać całość. Jak dotąd mi się to nie udało, skupiam się dziś na czytaniach proponowanych przez Kościół danego dnia.

Tym bardziej propozycja napisana przez Marie-Noëlle Thabut porwała mnie w rejony, które wydawały mi się nieosiągalne.

Klucz do sukcesu tej książki tkwi w jej prostocie. 40 dni, to 40 różnych fragmentów z Pisma Świętego. Przedstawione chronologicznie, od opisu stworzenia po Apokalipsę. Pokazane bardzo jasno, prosto, bardzo przystępnym językiem.

Każdy dzień to konkretny schemat:

wstępny opis,
fragment Pisma Świętego, który jest treścią danego dnia,
rozważanie do niego,
propozycja lektur dodatkowych,
Psalm pasujący do całości, jako propozycja pogłębienia doświadczenia spotkania ze Słowem.
Idealne jeśli chodzi o czas, który można poświęcić np. o poranku na lekturę.

Dla mnie dużym atutem publikacji jest to, że podane są całe fragmenty Pisma Świętego, choć można uznać też to za wadę – u mnie sprawiło bowiem, że nie sięgałam po Pismo Święte w trakcie lektury, tylko czytałam proponowany fragment z książki. Jest to opcja bardzo wygodna i praktyczna dla osoby, która czyta w różnych miejscach i o różnych porach dnia.

Rozważania autorki niosą ze sobą ogromną głębie, choć napisane są bardzo przystępnym językiem. Jej dogłębna analiza, i jak sądzę życie Słowem sprawiały, że czytało mi się je bardzo dobrze i lekko – co nie często się zdarza.

"W ciągu kilku następnych dni Jezus nauczał i uzdrawiał. Dlaczego jednakże tak surowo nakazywał milczenie złym duchom, które wyrzucił, i ludziom, których uzdrowił? (…) Cuda są znakiem obecności Królestwa Bożego na ziemi. Ryzyko polega jednak na tym, że uzdrowiony skupi się na samym cudzie i nie spotka Boga". Str. 165

Polecam tę publikację każdemu, kto chciałby poznać bliżej Pismo Święte. Być może będzie to okazja by sięgnąć po Biblię i nie rozstawać się z nią już nigdy? Być może, podobnie jak ja, upatrywałeś nadzieję w kolejnym tłumaczeniu, a nie znalazłeś takiej publikacji, która rozpaliłaby w tobie pragnienia do życia Pismem Świętym na co dzień?