W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa wielkich Polaków

Relacje międzyludzkie często budują różnice między ludźmi. One prowokują do działania lub wprost przeciwnie, do jego braku. One potrafią wydobyć z człowieka najgłębiej skrywane, niekiedy wstydliwe emocje. Zwykle ktoś ma więcej pieniędzy, szczęścia, jest zdolniejszy czy wrażliwszy.

Te różnice najlepiej widać w przypadku rodzeństwa. Jeden z braci po ojcu odziedziczył delikatność, drugi po matce determinację i charyzmę. I to właśnie ten drugi zostaje wielkim politykiem. O nim śpiewane są pieśni, jego imieniem nazywane są ulice. Co na to brat? Jest dumny, lecz także zazdrosny. Kocha i ma żal, jak Andrzej Witos.

Albo właśnie całkiem inaczej. Bronisława przez całe życie z oddaniem pomagała Marii Skłodowskiej-Curie. Ludwika Chopin do ostatniej chwili siedziała przy łóżku umierającego brata. Ale Izabela Boznańska nie kryła złości. Nienawidziła sukcesu Olgi i nienawidziła samej siebie. Mimo to w tajemnicy pomagała siostrze.

O nich jest ta książka. O mniej znanych braciach i o zapomnianych siostrach. O tych, którzy mieli szczęście lub pecha urodzić się w jednej rodzinie z kimś, kto skupiał na sobie całą uwagę i lśnił tak mocnym blaskiem, że w jego pobliżu nikt inny widoczny być nie mógł.

Informacje dodatkowe o W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa wielkich Polaków:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-11-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa wielkich Polaków

W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa wielkich Polaków - opinie o książce

Gdy zapoznajemy się z biografią znanego człowieka często docieramy do informacji o najbliższych krewnych, ale raczej nie zaprzątamy sobie głowy dotarciem do szczegółów z przebiegu ich życia. Często też się zdarza, że nawet jeśli byśmy chcieli je poznać nie mamy jak... A szkoda, bo ich życie może być równie ciekawe co znanego krewnego.
W niniejszej książce autorka przedstawiła czytelnikom nieznane lub mniej znane rodzeństwo znanych Polek i Polaków. Wśród bohaterów znaleźli się m.in. Franciszek Bronisław Mickiewicz; Izabella Barcińska i Ludwika Jędrzejewiczowa- siostry Fryderyka Chopina; Wilhelm i Antoni Kolberg; Ludwik Norwid; Franciszek Edward Matejko; Helena Sienkiewicz; Leon Głowacki; Izabela Boznańska; Bronisław Piłsudski; Helena Skłodowska- Szalay, Bronisława Dłuska, Józef Skłodowski- rodzeństwo Marii Skłodowskiej-Curie; Stanisław Gabriel Żeleński, Andrzej Witos, Aleksandra Lesman, Hanna Nałkowska, Maria Czapska, Adrianna Gurwik-Górska siostra Tamary Łempickiej, Maria Heschles i Roman Gierszewski rodzeństwo Mariana Hemara, Ester Singer i Izrael Joszua Singer rodzeństwo Izaaka Baszewis Singer.
Kiedy czytałam inne książki z tej serii byłam usatysfakcjonowana informacjami jakie dało się w nich znaleźć. Można by rzecz, że czasami zawierały w sobie dużo szczegółów i ciekawostek, Te ostatnie zwiększały moją wiedzę a jednocześnie sprawiały, że książki czytało się z niezwykłym zainteresowaniem. Dlatego niestety rozczarowałam się tym co znalazłam w tej części lubianego przeze mnie cyklu. Biogramy zapomnianego rodzeństwa znanych Polek i Polaków owszem były, ale zajmowały stronę, najwyżej półtorej. Reszta danego rozdziału była wymysłem literackim. Autorka wymyśliła fabułę i dialogi a także przemyślenia bohaterów. Szczerze powiedziawszy liczyłam na coś innego. Liczyłam na rzetelne informacje a nie zbiór opowiadań tyczących się rodzeństwa znanych ludzi. Nie powiem, że autorka ma zły styl pisarski, ale książka nieszczególnie pasuje do tego cyklu.
Oczywiście książka ma także plusy. Jak już naznaczyłam wcześniej autorka ma całkiem niezły styl pisarski. Innym plusem mogą być też liczne fotografie, które zostały umieszczone wewnątrz książki. Dzięki nim lepiej można wyobrazić sobie osoby, o których autorka pisała i czasy, w których żyli.
W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków to książka, która nieco mnie rozczarowała. Liczyłam na szereg informacji i ciekawostek a otrzymałam niemal w stu procentach fikcję literacką. Na szczęście książka ma też kilka małych plusów. Wśród nich można wymienić całkiem przyjemne pióro autorki i liczne zdjęcia, dzięki którym lepiej poznamy bohaterów danego rozdziału. Czy ją polecam? Tym razem ani nie mogę jej polecić ani też nie chcę odradzać lektury tej książki.

Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, recenzenckie,

Ewa Jałochowska zebrała 18 życiorysów zapomnianych braci i sióstr znanych Polaków. Choć doskonale wiemy, kim był Adam Mickiewicz, to czy znany jest nam życiorys jego brata Franciszka? Autorka nie tylko opowiedziała nam historię rodzeństwa, ale pokazała, jakie łączyły ich relacje, te dobre emocje oraz te złe. „W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków” jest książką o tych, którzy mieli mniej szczęścia, zdolności czy pieniędzy.

Każdy ten, kto ma rodzeństwo, zdaje sobie doskonale z tego, jak to jest dorastać w jednym domu z bratem czy siostrą. Codzienne kłótnie, sceny zazdrości, ale i wspólne zabawy, łączące sekrety. Rodzeństwo między sobą się różni, jedni wdają się w ojca i po nim dziedziczą np. determinację, inni są równie wrażliwi, co matka. Co w sytuacji, gdy jednej osobie z licznego rodzeństwa wiedzie się najlepiej, a nawet osiąga sławę. Ludzie są różni i nie zabraknie takich, którzy będą zazdrośni o sławę, ale będą też i tacy, którzy będą wspierać rodzeństwo całym sercem. Książka Ewy Jałochowskiej jest właśnie o nich, o tych mniej sławnych i zapomnianych rodzeństwach 18 znanych Polaków.

Z ogromnym zainteresowaniem czytałam historie bohaterów tej książki. A warto znać ich życiorysy! Bronisława przez całe życie z oddaniem pomagała Marii Skłodowskiej-Curie. Ludwika Chopin do ostatniej chwili siedziała przy łóżku umierającego brata. Czy wiecie, dlaczego Henryk Sienkiewicz, pisząc historię Stasia i Nel inspirował się swoją siostrą Heleną? Co było powodem choroby psychicznej starszego brata Bolesława Prusa? Dlaczego na Sachalinie znajduje się Instytut Naukowy imienia Bronisława Piłsudskiego? Czy Ludwik Norwid także pisał wiersze? Z jakiego powodu Izabela Boznańska pomagała siostrze, mimo iż nienawidziła sukcesu Olgi?

Książka jest przepięknie wydana i zawiera mnóstwo informacji, które wzbogacają ilustracje, zdjęcia oraz bogata bibliografia. Znajdziemy także fragmenty korespondencji pomiędzy rodzeństwem i przykłady wierszy. To 447 stron z wieloma zdjęciami i autorka starała się poświęcić każdemu z rodzeństwa sporo uwagi i w ich życiorysach znalazły się najważniejsze fakty, wydarzenia i ciekawostki. To, co mi się szczególnie podobało w książce, to sposób prowadzenia całej historii. Na początku dostajemy skrócony życiorys opisywanej osoby, po czym narracja się zmienia i jesteśmy świadkami relacji między rodzeństwem. Przypominało to mi „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego, gdzie najpierw były suche informacje, a później przenoszono je i odgrywano scenki. Tak jest i w tej książce.

Jak to jest urodzić się w jednej rodzinie z kimś, kto skupia na sobie całą uwagę, a blask jego sławy sprawia, że nie ma już miejsca dla nikogo innego? O tym właśnie można przeczytać w książce Ewy Jałochowskiej „W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków” i jest to bardzo interesująca lektura.

Kolory PRL
Ewa Jałochowska0
Okładka ksiązki - Kolory PRL

W smutnym peerelowskim pejzażu powstawały dzieła wybitne. Polscy malarze, rysownicy i animatorzy zdobywali światową sławę. W kraju naznaczonym niedostatkiem...

Duchy Singapuru
Ewa Jałochowska0
Okładka ksiązki - Duchy Singapuru

Kaj przeprowadza się z rodzicami do Singapuru. Niesamowite przygody ze smokami, jaszczurami, piratami i bóstwami, a przede wszystkim z Yin i Yangiem sprawiają...

Forget Me Not
Julie Soto