W co wierzą Polacy?

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Cała prawda o polskim rynku usług magicznych.

Co siódmy Polak odwiedził wróżkę, ponad połowa czyta horoskopy, a jeden na sześciu jest przywiązany do magicznego amuletu. W internecie z łatwością możemy znaleźć oferty magicznych rytuałów: zapewniających rzucenie palenia, wypędzanie złych duchów z mieszkania, a nawet rzucenia klątwy. 
Tomasz Kwaśniewski, nagradzany reporter, w tej książce po raz pierwszy ujawnia ukryte wierzenia Polaków. Sprawdza, jak to możliwe, że w XXI wieku w nowoczesnym kraju nad Wisłą ludzie wciąż korzystają z usług wróżek i jasnowidzów, leczą się u guślarek i szeptuch, piją miłosne napary i zaczarowaną wodę? Dlaczego tak wiele osób szuka pomocy u egzorcystów?
By to zrozumieć, autor ruszył śladem osób zajmujących się magią, był w ich gabinetach i domach. Zadał pytania, które większość ludzi bałaby się zadać. Poddał się rytuałom magicznym, uczestniczył w sabatach i poszukiwaniach duchów, rzucił też klątwę na znanego w Polsce profesora.

Tomasz Kwaśniewski – Laureat nagród: Grand Press, Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Amnesty International. Reporter „Dużego Formatu”.

Informacje dodatkowe o W co wierzą Polacy?:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5544-9
Liczba stron: 380

Tagi: Literatura faktu reportaż Historie miłosne

więcej

Kup książkę W co wierzą Polacy?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W co wierzą Polacy? - opinie o książce

Dziś rzecz o reportażu  Tomasza Kwaśniewskiego, W co wierzą Polacy. Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch.

Czy wiecie, że znaczna część z nas wciąż wierzy w gusła i zabobony? Przynajmniej tak wynika z tej książki. Dane zdumiewają, zważywszy na to, iż żyjemy w samym środku Europy, społeczeństwo jest coraz lepiej wykształcone. Zaskakuje fakt, że z usług kabalarek korzystają ludzie z tytułami naukowymi, a  motywy takiego postępowania są nieracjonalne. Kto jak kto, ale poważana pani profesor?

Dziennikarz podąża śladami magów, przemierza gabinety parających się wróżbiarstwem. Spotykamy jasnowidzów, wszelkich łowców duchów, egzorcystów i znachorów. Kwaśniewski uczestniczy w obrzędach magicznych. Wspomina jakoby też miał uraczyć klątwą jednego z najbardziej znanych naukowców w Polsce.

Profesor Anna Mikołejko oprowadza nas po świecie ezoteryki, objaśniając pojęcia mediumizmu i spirytyzmu. Odwołuje się do historii; socjolog religii wyłuszcza, że  nadzwyczajne zdolności przypisywano Adamowi Mickiewiczowi czy Józefowi Piłsudskiemu. Od strony naukowej problematyką tą zajmowało się wielu profesorów: Abramowski, Kuczyński, Radwański, Witwicki...

Publicysta nie ukrywa swojego stosunku do wróżbitów i ich praktyk rodem ze średniowiecza. Bywa cyniczny i sarkastyczny, posługuje się uszczypliwością. Nie zanudza nas suchymi danymi statystycznymi. Wszystko to podane jest jest w bardzo przystępnej formie.

Reportaż jest naprawdę na wysokim poziomie, dopracowany warsztatowo. Liczy 494 strony i firmuje go krakowskie wydawnictwo ''Znak".

Link do opinii

"Chodzi o to, żeby uwierzyć, ale nie za bardzo..."


Polacy wierzą w zjawiska nadprzyrodzone, bez dwóch zdań. Potwierdzają to badania, czy nawet pobieżny przegląd Internetu (sprawdźcie wróżki z OLX i ich stawki!) Ta książka to zapis rozmów niedowiarka z przedstawicielami rynku "usług magicznych". Mimo starań trudno ukryć autorowi sceptycyzm, podszyty ironią. Z drugiej strony wobec postaci takich jak Pan Robertek trudno przejść obojętnie.


Autor wypróbowuje "magiczne usługi" na sobie: rzuca palenie z jasnowidzem, zapobiega problemom rodzinnym, zleca rzucenie klątwy. Efekty? No cóż, domyślcie się...

 

Niestety ta książka nie jest śmieszna. Bo o ile rozmowa z wróżką czy jasnowidzem może być jako takim substytutem rozmowy z terapeutą i (dawkowana w umiarze), może jedynie uszczuplić nasz portfel. O tyle domorośli ghosthunterzy i egzorcyści wydają się realnym zagrożeniem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - lenka94
lenka94
Przeczytane:2020-07-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020, 26 książek 2020,

Niesamowity reportaż o wierzeniach Polaków w XXI wieku - wieku racjonalności i erze nauki, w której zabobony i wiara w siły nadprzyrodzone przeżywają swój renesans. O wróżkach i nie tylko, a także o ludziach miast i wsi, ale szczególnie... miast. 

Link do opinii
Inne książki autora
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz Kwaśniewski0
Okładka ksiązki - Czasem czuły, czasem barbarzyńca

Przewodnik po męskości - pisany przez mężczyzn dla mężczyzn Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie,...

Dziennik ciężarowca. Audiobook
Tomasz Kwaśniewski0
Okładka ksiązki - Dziennik ciężarowca. Audiobook

,,Mam 32 lata i właśnie dowiedziałem się, że jestem w ciąży". Tak zaczyna się Dziennik ciężarowca. Krzysztof Prałat udziela głosu Piotrowi Jędroszowi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy