Okładka książki - W drodze. Poeci pokolenia beatników

W drodze. Poeci pokolenia beatników

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-24-40026-5
Dodał/a książkę: szczepanik

Hans-Christian Kirsch jest autorem biografii wielu znanych osób (m.in. Simone Weil, Sylvii Plath, Che Guevary, Waltera Benjamina), jednak książka o przedstawicielach pokolenia beatników jest w jego dorobku utworem szczególnym. Jej bohaterowie (Neal Cassady, William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Jack Kerouac) są czołowymi postaciami tego nieformalnego ruchu kulturowo-literackiego. Łączyło ich bardzo wiele – przede wszystkim przyjaźń i literacki talent. Odrzucali konsumpcyjny styl życia; rozczarowani wartościami pokolenia rodziców, poszukiwali sensu swojej obecności na świecie poprzez poszerzanie własnych horyzontów, stąd zamiłowanie do podróży, filozofii Wschodu, jazzu, ale także alkoholu i narkotyków.
Kirsch opisuje życie każdego z pisarzy, ich wspólne podróże i wzajemne fascynacje, a także przedstawia historie powstania kultowych już dzieł, m.in. W drodze Kerouaca i Nagiego lunchu Burroughsa. Pierwsza z tych książek zajmuje u Kirscha miejsce szczególne, ponieważ to w niej Kerouac w zbeletryzowany sposób opisał przyjaźń całej czwórki, a jednocześnie scharakteryzował pokolenie, które bezpośrednio przyczyniło się do powstania ruchu hipisowskiego w latach 60. Powieść została również uznana przez brytyjski magazyn „Uncut” za najważniejszą książkę spośród długiej listę publikacji, płyt, filmów i programów telewizyjnych, które zmieniły świat. W produkcji jest obecnie film będący adaptacją tego utworu Kerouaca w reżyserii Waltera Sallesa (autora takich filmów jak Dzienniki motocyklowe czy Dworzec nadziei oraz współproducenta Miasta boga), jego producentem jest Francis Ford Coppola.

Kup książkę W drodze. Poeci pokolenia beatników

Avatar użytkownika -

Ciężko byłoby odnaleźć drugie pokolenie literackie, które zostawiło po sobie tyle biograficznych materiałów, co beat generation. Sytuacja ta znajduje podwójne uzasadnienie. Po pierwsze, jest to wynik specyficznego stylu i sposobu życia przedstawicieli owego pokolenia, przepełnionego ekscesami i skandalami. Po drugie, mamy tu do czynienia z licznymi próbami autobiograficznymi. W powieściach beatników bohaterowie są często wzorowani na postaciach autentycznych, a fabuła jest swoistym przeniesieniem prawdziwego życia (zob. np. Jack Kerouac "Włóczędzy dharmy", wyd. pol. Wydawnictwo WAB, Warszawa 2006).   Ten obszerny ale i ciekawy materiał wymagał zebrania, ujednolicenia i skorygowania. Pracę tę wykonał Hans-Christian Kirsch, badacz, który w swoim dorobku ma już wiele biografii (m. in. Simone Weil, Sylvii Plath, Che Guevary, Waltera Benjamina). Jest to jego pierwsza praca poświęcona bohaterowi zbiorowemu. Lecz czy faktycznie można nazwać przedstawionych tu poetów mianem bohatera zbiorowego? Chyba nie do końca. Są oni wielkimi indywiduami, których tak wiele łączy, ile dzieli zarazem. W dobry sposób pokazuje to książka Kirscha: poszczególne rozdziały traktują raz o większej grupie pisarzy, raz o grupach mniejszych a czasem o poszczególnych przedstawicielach omawianego ruchu.   Czym było - tak szumnie nazywane - pokolenie beatników ...

Opinie o książce - W drodze. Poeci pokolenia beatników

Avatar użytkownika - heautoskop
heautoskop
Przeczytane:2010-01-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Wciągająca lektura. Ciekawy temat, ale narracja prowadzona w iście mistrzowski sposób.
Dobry pies
Rafał Witek