W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD

Często się zastanawiałam, co kryje się za moim roztargnieniem i nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem. Miałam mnóstwo pomysłów, ale nie potrafiłam się skupić. Jeździłam autobusem na niewłaściwy koniec miasta. Śmiałam się, a później płakałam bez powodu. Zapominałam o tym, co jeszcze przed chwilą chciałam zrobić. Ciągle byłam wyczerpana, a moje myśli pędziły niczym rollercoaster. Znajomych przestało dziwić, że się spóźniam i mylę terminy spotkań. Niektórzy z nich powtarzali, że wszędzie mnie pełno i trudno za mną nadążyć. Dopiero po wielu badaniach usłyszałam diagnozę: ADHD. Poczułam ulgę, że karuzela w mojej głowie w końcu zyskała nazwę.

Poznaj Angelinę Boerger, dziennikarkę, która ma ADHD i próbuje wyjaśnić innym, co dzieje się w jej głowie. Na Instagramie i w książce pisze o tym, jak wygląda życie z tą chorobą i dlaczego dziewczęta i kobiety często są diagnozowane nieprawidłowo lub bardzo późno.

Angelina Boerger - pisarka i niezależna dziennikarka. Gdy miała dwadzieścia kilka lat zdiagnozowano u niej ADHD - od tego czasu propaguje wiedzę i podnosi świadomość społeczną na temat zdrowia psychicznego, prowadząc profil na Instagramie pod nazwą @kirmesimkopf, który obserwuje prawie osiemdziesiąt tysięcy osób.

Informacje dodatkowe o W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD:

W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-02-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

„W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD” autorstwa Angelina Boerger, to książka, która poszerza świadomość o tym, jak wiele osób zmaga się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz jak ważne jest jego rozpoznanie i leczenie. Autorka dzieli się w niej osobistą historią, od dzieciństwa po dorosłość, opisując swoje sukcesy, trudności, odkrycia i porażki. Nie jest to jednak tylko autobiografia, ale także bogate źródło wiedzy o ADHD, jego objawów, przyczynach, skutkach i metodach terapii.

Książka napisana jest w przystępny i momentami zabawny sposób, pełny przykładów, anegdot z życia oraz porad. Autorka nie kryje w niej swoich słabości, ale również nie poddaje się im. Porusza historyczne i społeczne aspekty ADHD, poruszając m.in. wątek rzadszego i trudniejszego diagnozowania kobiet. Pokazuje, że ADHD nie musi być wyrokiem czy przekleństwem, ale może być siłą napędową do twórczego i pełnego życia. Zachęca do spojrzenia na siebie ze zrozumieniem, miłością i pełną akceptacją, kim się jest 🤗.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich, który chcą lepiej zrozumieć czym jest ADHD oraz zrozumieć swoje funkcjonowanie i innych. Jest dla osób z ADHD, które szukają inspiracji, wsparcia oraz nadziei. Jest to też pozycja dla rodziców, wychowawców, partnerów i przyjaciół osób z ADHD, którzy chcą pomóc im w radzeniu sobie z tym zaburzeniem. Jest to wreszcie książka dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć empatię wobec ludzi, którzy działają i myślą inaczej.

„W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD” to książka, która ma moc by zmieniać perspektywę na to, co oznacza mieć ADHD oraz jak z nim żyć i funkcjonować. Pokazuje, że ADHD nie jest barierą, ale wyzwaniem, które można pokonać. Nie jest też wadą, ale różnorodnością, która wzbogaca świat. Uczy, że ADHD to nie problem, ale potencjałem, o który warto zadbać, by go rozwinąć i z niego korzystać.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwootwarte (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co odnajdziemy w poradniku?
Kompletną wiedzę na temat ADHD i to w wymiarze całościowym. Autorka w bardzo jasny, czytelny i przystępny sposób wyjaśnia nam, na czym polega to zaburzenie, jak funkcjonuje mózg ADHD-owca, jak wygląda życie takiej osoby, w różnych sferach m.in. miłości, przyjaźni, pracy, jak wygląda diagnoza dorosłej osoby, jakie mogą być obawy, lęki z tym związane.
Cała książka, stanowiąca bardzo pouczająca lekturę, jest źródłem inspiracji do podejmowania działań. A samo zaburzenie ADHD, należy według autorki traktować, nie jako przeszkodę, a normalność, jedną z wielu możliwości umysłu. Książka stanowi cenny materiał, nie tylko pod względem naukowym, ale również jako poradnik, źródło inspiracji dla wszystkich, dążących do rozwoju własnej osobowości, kreatywności, możliwości. Autorka w bardzo umiejętny sposób przedstawia swoją historie przed i po otrzymaniu diagnozy, dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, różnymi trudnościami, którymi się mierzyła i sposobami radzenia sobie z nimi. Co mi się niezmiernie podobało i to, co od razu przykuwa uwagę czytelnika, to świetne tytuły rozdziałów, z zabarwieniem humorystycznym. Tak samo zresztą jak sama narracja. Książka naprawdę warta uwagi, poruszająca aktualną, ważną tematykę, ucząca empatii i wrażliwości, pozwalająca zrozumieć ADHD-owców

" [...] Trybiki w mojej głowie kręcą się trochę inaczej i dlatego potrzebuję własnych strategii. [...] "

Co to jest ADHD? To zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Ostatnio w moje ręce wpadł bardzo interesujący poradnik Angeliny Boerger pod tytułem "W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD". Autorka opisuje w nim między innymi swoje dorosłe życie z ADHD. Przyznam szczerze, że nigdy nie słyszałam o tym zaburzeniu u osób dojrzałych. Cieszę się, że ta autorka mnie uświadomiła.
Znalazłam tutaj sporą dawkę informacji na temat ADHD. Niektóre statystyki mnie przeraziły. Wstrząsnęła mnie wiadomość, że osoby z ADHD znacznie częściej próbują popełnić samobójstwo. Niestety więcej kobiet z tym zaburzeniem odbiera sobie życie.
Jak się żyje z ADHD? Co utrudnia, a co ułatwia życie? Autorka w idealny sposób odpowiada na te pytania.
Każda osoba z ADHD ma inne symptomy. Dosłownie nie ma dwóch takich samych osób. Przeraża mnie fakt, że to zaburzenie nie jest wcale lub jest bardzo późno diagnozowana. A gdyby tak ADHD było częściej rozpoznawalne, to można by szybciej pomóc takim osobom lub lepiej je zrozumieć.
Szkoda, że na ten temat tak mało się mówi. Kto wie, ile osób chodzi po naszym świecie niezdiagnozowanych i męczy się ze swoimi symptomami. O ile życie byłoby dla nich prostsze, gdyby tylko znali prawdę.
Są też takie osoby, które mają wszystkie objawy ADHD, ale boją się iść do lekarzy. Dlaczego? Nie chcą być szufladkowani. Nie chcą być gorzej traktowani. Szkoda, że nasze społeczeństwo nie jest tolerancyjne i dyskryminuje osoby chore i cierpiące na różne zaburzenia. Ja traktuje zdrowe, chore i z zaburzeniami osoby na równi. Nie toleruje dyskryminacji. Każdy ma prawo do godnego życia.
Każdy człowiek również powinien mieć dostęp do najlepszej opieki medycznej. Niestety dobra opieka medyczna wiąże się z ogromnymi kosztami, a to od razu dyskryminuje biedniejsze osoby.
Dlaczego ADHD u dziewczyn diagnozuje się bardzo późno i jakie to niesie za sobą konsekwencje? Odpowiedzi na te pytania mogą być dla was szokujące.
Podziwiam Angelinę Boerger za odwagę napisania tej bardzo ważnej książki. Może dzięki niej część osób uda się do lekarza po właściwą diagnozę. Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi otworzą wam się oczy i staniecie się bardziej tolerancyjni w stosunku do innych.
Z książki dowiecie się również, z jakimi demonami zmagała się autorka i w jakim wieku została zdiagnozowana. Czy po usłyszeniu diagnozy była szczęśliwa?
Autorka posługuje się zrozumiałym językiem. Mimo trudnego tematu tę książkę czyta się bardzo szybko.
Jeżeli lubicie czytać literaturę faktu, pamiętniki i poradniki, oraz chcecie dowiedzieć się więcej o zaburzeniu zwanym ADHD, to odsyłam was do książki "W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD".
Czy wiedzieliście, że ADHD łączy się z różnymi innymi zaburzeniami? Ja niestety tego nie wiedziałam. Dzięki tej autorce jestem uświadomiona.

Warto przeczytać tę książkę.

To była moja pierwsza lektura, którą przeczytałam na temat tego zaburzenia.

Ps.

Na końcu książki znalazłam informacje o kontach na Instagramie, które są poświęcone tematyce między innymi ADHD i zdrowiu psychicznemu. Jeżeli interesuje was ta tematyka i chcecie pogłębić swoją wiedzę, to możecie zajrzeć do kont podanych przez Angelinę Boerger.