W obiektywie wspomnień

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379760275
Liczba stron: 312

Tom 8 cyklu Stacja Jagodno

Ocena: 5.38 (13 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Subtelna opowieść o malowniczej miejscowości w Górach Świętokrzyskich, w której ponadczasowość łączy się z urokiem chwili. Karolina Wilczyńska, autorka najpiękniejszej literatury obyczajowej, zaprasza do świata wypełnionego kobiecymi emocjami.

Hubert przyjeżdża do Jagodna, by uwiecznić jego wyjątkowy klimat w albumie okolicznościowym, zamówionym przez wójta. Fotograf wpada na pomysł włączenia do niego starych portretów rodzinnych – zazwyczaj to one skrywają najciekawsze historie, związane z danym miejscem. W jaki sposób jedno zdjęcie sprzed lat może wpłynąć na mieszkańców Jagodna? Czy jedno zdjęcie sprzed lat zmieni czyjeś życie?

Jeśli ciekawi cię, co tym razem los przyniesie Twoim ulubionym bohaterom i jakie tajemnice nie zostały jeszcze wypowiedziane na głos, sięgnij po najnowszy tom bestsellerowej sagi!

Kup książkę W obiektywie wspomnień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - W obiektywie wspomnień

Pamiętam kiedy na mojej półce pojawił się pierwszy tom serii Stacja Jagodno i wcale nie kusiło mnie, by po niego sięgnąć. Pamiętam również chwilę, gdy wydanych było kilka następnych a ja wreszcie poznałam ten pierwszy, zakurzony i... zaczęłam żałować! Ale nie tego, że 'zmarnowałam czas' na lekturę a tego, że przygodę z Jagodnem zaczęłam tak późno. Piękna choć o zwykłych ludziach seria przyciąga jak magnes, wygląda prześlicznie na półce i wciąż intryguje. Co słychać u bohaterów jesienno-zimową porą?

Tamara jest zmęczona tym, że wszyscy jej nadskakują i przesadnie się martwią a przecież siódmy miesiąc ciąży wcale nie sprawia, że nie będzie nic robiła. Wszak roboty w dworku i przy rozbudowie huk! Wraz z Łukaszem nadal mijają się, śpią w innych domach i jakoś nikt nie chce rozpocząć tematu, by coś zmienić w tej kwestii. Marysia dojeżdża do Kielc, co nieco ją męczy, ale dziewczyna pilnuje mamy i babci Róży. Relacje z Kamilem znacznie się ochłodziły. Ewa z Adamem mieszkają już w nowym domu, z nadal pustą górą. Nie wiedzą jak przemówić do rozumu swoim dzieciom. Jarek straszy Kasię sądem, ale przecież to nie ona zabrania mu spotkań z dziećmi! One nie chcą a zmuszać ich nie zamierza. Majka ma coraz większe problemy w domu, ale nie chce przyjąć pomocy od Igora. Może jednak chłopakowi uda się znaleźć sposób, by jej pomóc? Lea bardzo mocno próbowała zapomnieć o trudnej przeszłości, lecz jedna wiadomość zburzyła długo budowany spokój.

To właściwie tylko zarys tego, co znajduje się w powieści. Przecież nie zdradzę Wam tajemnic, zagadek i działań bohaterów. Podkręcę tylko Waszą ciekawość wspominając o nowych postaciach - w tym tomie pojawia się pracownica z gminy Monika, która pomaga fotografowi Hubertowi w pewnym projekcie. Hubert ma świetne pomysły i podczas realizacji doznaje olśnienia dotyczącego dworku. Czy związane z nim osoby poprą pomysł? Czy zazdrosna żona nie przeszkodzi w osiągnięciu celu?

By pomóc w realizacji pomysłu fotografa Kaśka udaje się na strych, gdzie w zakurzonym pudełku znajduje zdjęcia sprzed lat... Na jednym z nich rozpoznaje swoją mamę w towarzystwie innych osób. Jedna jej kogoś przypomina... Tylko kogo? Jaką tajemnicę odnalazła Kasia i czy uda jej się wypytać Zofię o szczegóły? To przecież musi być ktoś ważny, bo dawniej zdjęcia robiono tylko w ważnych chwilach... Nie jak teraz, gdzie każda niemal chwila uwieczniona zostaje telefonem...

"... ze zdjęciami bywa tak, że czasem o fotografowanych mówi więcej to, czego brakuje, niż to, co pokazują. A czasami udaje się uchwycić coś, co ludzie chcieliby ukryć albo nie potrafią okazać." *

Co jeszcze kryje się na kartach książki? Przede wszystkim miłość, przyjaźń oraz ogromne podkreślenie jak istotne jest wsparcie czy pomoc innym. Przemijanie, upływający czas, ciąże, zaręczyny, samobójstwo oraz tajemnice, które potrafią powrócić w najmniej spodziewanym momencie. Wilczyńska po raz ósmy w tej części intryguje choćby chytrym planem babci Róży, podstępami Tamary, sekretami z przeszłości Małgorzaty, by na koniec podarować nam magiczny i sentymentalny finał. Boże Narodzenie oraz Sylwester przynoszą czytelnikowi zupełnie odmienne wrażenia oraz wyjaśnienie jednej z tajemnic. Której? Odkryjcie sami :)

"...jedni nie doceniają czegoś, o czym inni marzą." **

Podsumowując - "W obiektywie wspomnień" to kolejna przepełniona emocjami, ciepłem oraz zwyczajnymi problemami powieść. Historia o podejmowaniu trudnych decyzji, uciekaniu przed sobą, błędach, radościach, smutkach, zwycięstwach i porażkach. Dla każdego człowieka bardzo ważne jest to, by móc się wygadać - przy malowaniu paznokci, czyszczeniu motocykla, ręcznej robótce, by na sercu było lżej. Autorka pokazała w książce, że w życiu czasami coś wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażamy. Sięgnijmy podczas lektury w głąb siebie i odkryjmy skrywane dotychczas myśli... Polecam!* K. Wilczyńska, "W obiektywie wspomnień", Wyd. IV Strona, Poznań 2018, s. 186
** Tamże, s. 52

recenzja pochodzi z mojego bloga:

Link do opinii

Uwielbiam powracać do Jagodna, które pokochałam od pierwszych stron całego cyklu. Choć jest to miejsce i są to ludzie wykreowani przez autorkę, to czuję do nich wielki sentyment. Gdy zatapiam się w lekturze, odpływam w świat, który pobudza we mnie wiele emocji, a jednocześnie tęsknotę za kimś kogo bardzo kochałam i nadal kocham, pomimo tego, że tej osoby już przy mnie nie ma... A jest nią moja ukochana babcia. Główna bohaterka, babcia Róża jest właśnie tą bohaterką, która przypomina mi o tych ciepłych chwilach i o mądrościach życiowych, które człowiek czerpie właśnie od osób starszych, doświadczonych przez życie. Biały domek, to miejsce o którym zapewne wiele czytelników marzy, gdyż jest on schronieniem przed problemami i to tam przeważnie otrzymuje się odpowiedzi na wiele pytań i pomocne wskazówki. Dokładnie z tym kojarzy mi się Stacja Jagodno. Lecz nie zapominam również o reszcie bohaterów, którzy są nieodłączną częścią tego cyklu. To oni wszyscy tworzą niezwykły klimat Jagodna i nie może zabraknąć żadnego z nich. W każdym kolejnym tomie poznajemy nowe osoby, które wprowadzają coś świeżego i innego, co powoduje, że akcja powieści nie zwalnia, nie staje się z czasem nudna, bo tu cały czas się coś dzieje. I w ósmym tomie również ktoś się pojawia, ktoś dzięki komu mieszkańcy Jagodna będą mogli sięgnąć w przeszłość. I tym razem wiele się dzieje, a sam koniec mrozi krew w żyłach. Mnie ten koniec przeraził i szybko muszę sięgnąć po kolejną część. Mam nadzieję, że to tylko tak niepewnie wyglądało.
Gdyby ktoś się mnie zapytał za co lubię tę sagę, odpowiedziałabym krótko: Uwielbiam ją za wyjątkowych bohaterów, którzy cenią sobie przyjaźń i drugiego człowieka, którzy zawsze wyciągną pomocną dłoń, nawet gdy zbłądziło się na swej drodze życia i popełniło błędy. Oni nie skreślają nigdy takich osób, pomagają im wrócić na dobre tory i kierują w dobrym kierunku. Również uwielbiam tę sagę za to, że zostały w niej stworzone cudowne miejsca, takie o których człowiek marzy. Nie jest to tylko domek babci Róży, jest nim również dworek hrabianek. Rodzinnego ciepła również nie brakuje w innych domach...

biblioteczkamoni.blogspot.com

Link do opinii

Po długiej przerwie znów zawitałam do Jagodna.

Tamara z Łukaszem spodziewają się dziecka.

Igor zamieszka z Majką, a Roman oświadczy się Jadwidze. Babcia Róża przygarnie pod swój dach Beatę, a hrabianki swoim zwyczajem będą urzędowały w dworku. To właśnie tu zrodzi się pomysł stworzenia galerii portretów, które wykona Hubert. Ach jest jeszcze Lea, która odnajdzie rodzinę, a Kasia będzie szczęśliwa, mimo ciągłej wojny z byłym mężem.

Co jeszcze? No przecież nie mogę przepisać całej książki, ale gorąco polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2019-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Performens
Karolina Wilczyńska; 0
Okładka ksiązki - Performens

Performens” to długo oczekiwane wznowienie debiutu pisarki, która jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich autorek powieści obyczajowych...

Anielski kokon
Karolina Wilczyńska; 0
Okładka ksiązki - Anielski kokon

Każdy z nas inaczej postrzega świat i otaczającą go rzeczywistość. Czy jeśli ktoś wykracza poza normy, możemy mieć pewność, że to szaleniec? A może to...