W słońcu i we mgle

Niepozorny hotelik w centrum Wałcza, trzy przyjezdne kobiety i właścicielka obiektu – sceneria iście filmowa, jednak daleka od ideału. Za bohaterkami ciągnie się przeszłość, która prześladuje je na każdym kroku. Dlaczego Bożena ma wiecznie zaciśnięte usta i tworzy szczegółowy plan każdego dnia? Co jest przyczyną tego, że Natalia nie chce rozmawiać z mężem, a w nocnej szafce skrywa pozew rozwodowy? Z jakiego powodu Majka usiłuje popełnić samobójstwo? I w końcu Alicja – skąd wie o sekretach pozostałej trójki? Jakie tajemnice kryją się za hotelowymi drzwiami?

Informacje dodatkowe o W słońcu i we mgle:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-06-14

Kup książkę W słońcu i we mgle

W słońcu i we mgle - opinie o książce

Gdyby w naszym życiu nic się nie działo, mogłoby być ono smutne i nudne. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie wiemy co się w nim wydarzy i co nas spotka. Kolejna książka Doroty Schrammek jest tego najlepszym przykładem. Uświadamia nam, iż skrywanie tajemnic, czy też jakiś niewyjaśnionych spraw, może mieć wpływ na nasze dalsze życie. Często skrywamy ból w sobie, nie chcąc nim obarczać bliskich, twierdząc, że sami sobie z nim poradzimy. Niestety nie zawsze tak jest. Bywa, że to co siedzi w nas, niszczy nie tylko nas samych, ale również i nasz związek.

Bohaterkami powieści są cztery kobiety, przy czym każda z nich zmaga się z własnymi problemami. Wspólnie spotykają się u jednej z nich, która jest właścicielką hotelu. Od tego czasu wszystko zaczyna się zmieniać, czy na dobre?

Wykreowane postacie przez autorkę są jak najbardziej barwne, bez problemu można się utożsamić z którąś z nich. To kobiety na pozór silne i odporne na zło, a jednak w głębi serca kruche niczym szkło. Myślę, że większość kobiet, to właśnie takie osoby. Chcą być twarde, zakładają "maski", ale i one w końcu odpadają i ukazują rzeczywistość.

Książki Doroty Schrammek są niezwykle kobiecie. Sięgam po nie w ciemno i zawsze wywołują na mnie dobre wrażenie. Tym razem nie było inaczej. Historie, które zostały przedstawione ukazują nam, iż w życiu nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Zdarzają nam się tragedie, które odciskają piętno na naszej przyszłości. My, nie chcemy się do tego przyznać, uparcie twierdząc, że poradzimy sobie same, a jednak z dnia na dzień bywa gorzej. W końcu trafiamy na osobę, która nam pomaga. Dlaczego tak się dzieje? Trudno to wytłumaczyć, ale być może w naszym życiu tak miało być, może mieliśmy spotkać całkiem obcą osobę, która naprowadzi nas na właściwą drogę, pozwoli iść do przodu, nie obracając się do tyłu? W życiu zawsze coś dzieje się po coś.

Powieść czyta się przyjemnie, przez niezwykle lekkie pióro autorki. Ta historia to samo życie, życie, które ujawnia się zarówno w słońcu jak i we mgle. Bohaterkami powieści są kobiety, które mają lepsze i gorsze dni, jak to często bywa i u nas samych. Fabuła toczy się w niezwykle barwnym Wałczu, który został wyśmienicie opisany poprzez autorkę przez co, doskonale możemy sobie go wyobrazić własnymi oczami. Nie brak tej lekturze wielu życiowych mądrości, a przede wszystkim nie jest to powieść z której wieje nudą.

W słońcu i we mgle to książka, którą napisało samo życie. Życie, które nie zawsze jest słodkie i kolorowe, lecz również i szare i ponure. Obrazuje nam skrywanie i tłumienie w sobie własnych myśli, których często nie chcemy ukazać najbliższym, ale za to robimy to przed całkiem obcymi ludźmi. To historia o miłości, zdradzie, stracie i żałobie, ale również pięknej i bezinteresownej przyjaźni. Polecam i zachęcam do przeczytania.

Hotel drugiej szansy Moi drodzy zapraszam Was na niezwykłą wędrówkę w głąb Waszych serc i dusz, w której przewodnikiem będzie najnowsza powieść Pani Doroty Schrammek ,,W słońcu i we mgle". Być może to stwierdzenie wyda Wam się co najmniej dziwne, bo w jaki sposób książka może stać się duchowym przewodnikiem? Otóż Pani Dorota jest jedną z tych autorek, w swoich książkach porusza tak życiowe i ważne tematy, że zawsze, kiedy sięgam po kolejną jej książkę wiem, że czas spędzony na jej lekturze będzie również czasem dla mnie do zastanowienia się nad sobą i własnym życiem, Często zdarza się bowiem tak, że śledząc losy bohaterów odnajduję w ich historiach cząstkę samej siebie, dzięki czemu w późniejszym czasie staram się wynieść z książki coś dobrego dla siebie i przełożyć to na swoje życie codzienne. To wszystko sprawia, że zawsze niezmiennie z ogromną niecierpliwością czekam na każdy nowy tytuł wychodzący spod pióra autorki, a kiedy już pojawi się na rynku wydawniczym, sięgam po niego z niekłamaną ochotą i radością. Dlatego też, gdy tylko zobaczyłam zapowiedz wydawniczą ,,W słońcu i we mgle" wiedziałam, że muszę ja przeczytać. Dziś dzięki wydawnictwu Szara godzina jestem już po lekturze, za co serdecznie dziękuję i niezwłocznie spieszę do Was moi kochani, aby uchylić Wam rąbka tajemnicy tego, co tym razem przygotowała dla swoich czytelników autorka. To, co urzeka czytelniczki już na samym początku to niezwykła sceneria, w jakiej dzieje się cała historia opisana na kartach powieści. Małe, urokliwe miasteczko Wałcz, w którym życie toczy się niespiesznym rytmem. Klimatyczne, pełne uroku miejsce, a w nim niepozorny, aczkolwiek równie piękny i klimatyczny hotelik. To tu właśnie przypadek splata losy czterech kobiet: Bożeny, Natalii, Alicji oraz właścicielki hotelu Majki. Każda z kobiet znajduje się na życiowym zakręcie, a co najgorsze nie widzą dla siebie możliwości wyjścia z życiowego impasu, Nasze bohaterki zmagają się ze swoimi głęboko skrywanymi sekretami, jednak jak wszyscy dobrze wiemy w pojedynkę nie da się zbyt wiele osiągnąć. Dopiero obecność drugiego człowieka i jego bezstronne spojrzenie na nasze życie może dać nam szansę jeszcze raz na nowo przyjrzeć się życiu, jakie wiedziemy. Jednak, by tak się stało musimy rozliczyć się z przeszłością i zdać sobie sprawę, że od niej nie da się uciec, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla jakości naszego życia tu i teraz. Tego właśnie uczą nas losy naszych bohaterek. Pani Dorota Schrammek ma niezwykłą umiejętność uświadamiania czytelnikom jak bardzo spotykani przez przypadek, a może przeznaczenie ludzie mogą odmienić nas i nasze życie. Jednocześnie problemy, cierpienia i rozterki każdego z bohaterów są tak realne i autentyczne, że nie sposób uniknąć utożsamiania się z nimi. ,,W słońcu i we mgle" możemy przeczytać m.in. o problemach małżeńskich, stracie, poczuciu winy i bólu, który niszczy. *" ... Przyobleczcie się w pokorę, cierpliwość i znoszenie siebie nawzajem... - W słowach ,,biorę sobie ciebie za żonę, za męża" ukryta jest druga prawda. Oznacza ona, że żenię się z twoimi słabościami i wadami. Wychodzę za mąż za twój egoizm i twoje zranienia. I wiem, że będę musiała lub musiał nieść do końca życia także twój krzyż." Ten piękny, jakże prawdziwy i wymowny cytat dał mi wiele do myślenia i jestem pewna, że również i Wy go przemyślicie. Tytuł ten to historia napisana w lekki i przystępny sposób, którą czyta się łatwo i przyjemnie bardzo szybko zżywając się z bohaterami, która jednak niepozbawiona jest istotnych kwestii życiowych dotyczących w mniejszym, bądź większym stopniu każdego z nas. I właśnie między innymi za to uwielbiam książki Pani Schrammek. Pokazuje Ona bowiem, że książka nie musi być ciężka w odbiorze, by można było poruszyć w niej trudne i bolesne tematy. Jednocześnie autorka pozostawia swoje czytelniczki z wielką dawką optymizmu i nadziei. Uczy wybaczać i otwierać się na drugiego człowieka. **... ,,Wałcz to miasteczko, w którym czar historii miesza się ze współczesnością, w którym ludzie nauczyli się dostrzegać drugiego człowieka i sobie wybaczać-miasteczko piękne i w słońcu i we mgle". Bo jak twierdzi jedna z bohaterek powieści: ***... ,,Nie ma sytuacji bez wyjścia. Czasem tylko rozwiązania należy szukać gdzie indziej". Oczywiście serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po ten tytuł. Jeśli jeszcze nie do końca Was przekonałam nie pozostaje Wam nic innego jak samemu przeczytać ,,W słońcu i we mgle" i przekonać się, czy miałam rację. Zapewniam, że naprawdę warto. Czeka Was wspaniale spędzony czas z lekką i bardzo wartościową książką. Cytaty pochodzą z książki * str.[230] ** str. [284] *** str. [248] Moja ocena to: 10/10 Pozdrawiam, Agnieszka Kaniuk.
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2020-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 18/20, Z biblioteki,

Los splata drogi czterech kobiet w Wałczu. Miejscowy hotelik staje się świadkiem rodzącej się przyjaźni. Każda z kobiet niesie swoje brzemię. Żałoba, problemy małżeńskie. Trudne tematy, z którymi może utożsamiać się czytelniczka, a w tle malownicze miasteczko. Lektura dla miłośników literatury lekkiej, pozytywnej, z przesłaniem.

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Majka prowadzi przytulny hotelik w Wałczu, do którego trafiają trzy kobiety Bożena, Natalia i Alicja. Każda z nich skrywa jakąś tajemnicę, nawet właścicielka hotelu, zmaga się z brakiem pieniędzy, który w szybkim czasie może doprowadzić ją do bankructwa. Alicja zdolna fotografka ma niezwykłą, ukrytą zdolność, potrafi przewidywać, to ona wlaśnie doprowadza do zamknięcia wielu spraw z przeszłości kobiet, z którymi zaprzyjaźniła się.

Czy Alicja ratując innych potrafi pomóc też sobie?

Jak potoczą się losy hotelu Majki, czy będzie musiała go zamknąć?

To opowieść o przeszłości, przed którą nie uciekniemy a z którą musimy się zmierzyć, o wybaczaniu i przyznawaniu się do błędów, zauważaniu najbliższych, docenianiu ich, bezinteresownej pomocy oraz wspanialej przyjaźni.

To jedna z tych powieści, które można czytać w słońcu i we mgle, w mroźny dzień i deszczowy wieczór. Zawsze wniesie nutkę radości a jednocześnie nostalgii. Zachęci do poszukiwania wspólnych cech, przeżyć, doświadczeń z bohaterami. Spojrzenia na pewne sprawy z innej perspektywy. Zmierzenia się z ich oraz własnymi problemami. Jednocześnie da nadzieję...

Dodaktowymi atutami powieści są promocja kolejnej urokliwej miejscowości oraz pozytywni, może nieco zagubieni bohaterowie (z przewagą płci żeńskiej), którzy mogliby stać się naszymi bliskimi znajomymi.

Avatar użytkownika - MartinaWroc
MartinaWroc
Przeczytane:2017-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jakie tajemnice kryją się za hotelowymi drzwiami? To słodko-gorzkie historie głównych bohaterek, często schowane pod ciężkim, mosiężnym kluczem. Pomimo przeciwności jakie życie postawiło na drodze Majki, Alicji, Natalii i Bożeny, książka ma w sobie tyle ciepła i pozytywnego przekazu...

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka