W służbie Hitlera

Rok 1938. Kiedy świat zmierza ku wojnie, Klara Koch zostaje zatrudniona jako osobista kucharka Hitlera. Podczas gdy Niemcy czczą wizerunek Führera, Klara oraz cała służba poznają prawdziwy obraz przywódcy III Rzeszy - jego sekrety, dolegliwości i nałogi. Obserwując najbliższe otoczenie Hitlera, kobieta uświadamia sobie, że nie wszyscy są jego wielbicielami.

Informacje dodatkowe o W służbie Hitlera:

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2023-06-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

𝕎 𝕤ł𝕦ż𝕓𝕚𝕖 ℍ𝕚𝕥𝕝𝕖𝕣𝕒

Długo dojrzewałam do wystawienia recenzji.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki.

W zasadzie to mi się podobała, jednak znalazłam kilka mankamentów, przynajmniej dla mnie nimi były.

Do rzeczy 🙂

Klara Koch zostaje niejako przymusem wcielona do służby jako prywatna kucharka Adolfa Hitlera.

Kobieta została oddzielona od męża i córeczki, z czego tylko za córką tęskniła i ją kochała.

Poznaje słynnego wodza i jego świtę, przy czym Hitler zdaje się być przeuroczym człowiekiem, który dba o swoich, również służących, nie marginalizuje ich a nawet sprawia im prezenty odręcznie pakowane.

Spotyka się tam z różnymi poglądami, intrygami, szantażami.

Jak dla mnie w tej historii stanowczo za mało jest Klary a dużo nazistów, wszystko się kręci wokół nich a Klara zostaje zepchnięta na boczny tor.

Nie mniej książkę się czyta dobrze, język jest jak najbardziej przystępny.

Są również świetnie wplecione wątki historyczne i faktyczne wydarzenia tudzież części osobowości nazistów, tak sprytnie, że sam autor nie wie już wszystkiego, które były prawdą a które nie.

Kilka z nich, które znalazły potwierdzenie w rzeczywistości są również zaznaczone w książce 🙂

Bardzo czekałam na tą książkę jednak to, że Klara jest później tłem nie pasowało mi osobiście.

Historia nie jest suchymi faktami a opisana w formie opowiadania i dialogów co jest przyjemne w odbiorze.

Jako, że interesuję się tematyką okołowojenną to zaliczam książkę do grona must have

Avatar użytkownika - ksiazkowa_patryc
ksiazkowa_patryc
Przeczytane:2024-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane,

Już na wstępie chcę zaznaczyć, że książka jest inspirowana prawdziwymi faktami i postaciami: Adolfa Hitler, Himmler, Göring oraz innych, którzy zapisali się na kartach historii jako zbrodniarze. Zostaje nam to wszystko przybliżone jakby Autor był naocznym świadkiem tych wydarzeń, że w pewnym momencie zaciera się granica tym co zostało stworzone jako fikcja literacka.

Wydawać by się mogło, że książka skupi się na Klarze, która została zmuszona do pracy dla Führera, porzuca córeczkę, by zapewnić jej bezpieczeństwo, ale też troszkę lepsze życie. Jako kucharka tylko i wyłącznie Hitlera, kobieta spotyka jego bliskich współpracowników. Poznajemy nie tylko jej perspektywę widzenia jednego z największych potworów jako człowieka zwykłego i poznaje jego słabości, uzależnia. Poznajemy też perspektywy innych ludzi, którzy będąc najbliżej Hitlera pragnie ugrać dla siebie jak najwięcej, czy to władzy czy pieniędzy.Pomimo fanatycznej wiary w potęgę Rzeszy, każdy z popleczników rozgrywał swoją polityczną grę. Każda niewinna ofiarą nazistów była powodem do dumy i pochlebstw płynących z ust Adolfa Hitlera.

Na zakończenie Autor pozostawia nas w bunkrze, gdy Alianci i Rosjanie zdobywają Niemcy, a przywódca Rzeszy wraz z swoją kochanką, Evą Braun oraz bliskimi współpracownikami popełnia samobójstwa.

Czy aby na pewno Adolf Hitler zmarł w bunkrze?

"W służbie Hitlera" to drugi tom inspirowanej faktami trylogii nazistowskiej, autorstwa Steve'a Matthews'a, w której autor umiejętnie żongluje fikcją literacką i licznymi faktami popartymi skrzętnie zgromadzonymi dowodami. Głównymi postaciami, jednocześnie narratorami, tworzy osoby z wąskiego grona Hitlera, jego pracowników i czołowe postaci Trzeciej Rzeszy: Heydricha, Himmlera, Göringa, Ribbentropa czy Rommela oraz Evę Braun. Dla ukazania pewnych aspektów autor wplata również postacie i wydarzenia związane z Królestwem Włoch oraz brytyjską monarchią. Postać Klary Koch, zmuszonej do pracy dla Führera w jego oficjalnej i ulubionej rezydencji Berghof nie jest odzwierciedleniem prawdziwej postaci kucharki Constanze Manziarly, niemniej jej historia jest ciekawa i dodaje powieści emocjonalnego charakteru. Nie jest to jednak ładunek tak duży, jak w pierwszym tomie zatytułowanym "Sekretny pokój w Auschwitz". Szczerze mówiąc, gdyby autor nie wplótł do fabuły przeżyć Klary, prawdopodobnie nie dobrnęłabym do końca, ponieważ to dzięki obyczajowemu wątkowi i rozterkom bohaterki, całość jest dużo atrakcyjniejsza. Właśnie dzięki jej postaci, Matthews pokazuje obraz nie tylko kulinarnych upodobań Hitlera i jego problemów zdrowotnych, lecz także szersze spojrzenie na jego charakter, zachowanie w różnych sytuacjach i w czasie wydarzeń znanych z historii, toczących się w latach 1939-1945. Poprzez połączenie faktów z własnymi wyobrażeniami ukazuje również naturę, wyjątkowe role i rewolucyjne plany jego zaufanych współpracowników. Obrazuje złożoność małego człowieka, obrośniętego mitami i legendami, z którego rozkazu dokonywano potwornych zbrodni. Książka, co jest jej największym atutem, daje do myślenia nad tym, co sprawia, że ludzie dają się uwieść "urokowi" takim osobom, jak Führer, tłumiąc rozsądek, sumienie, stając się ślepo posłusznymi ich wytycznym? Jak dzięki chciwości, dwulicowości, spiskom, zdradom i wewnętrznym sporom o władzę, nie mając kwalifikacji adekwatnych do zajmowanych pozycji można dojść do nieograniczonej władzy, mieć realny wpływ na życie ludzi i wyrządzić tyle zła? Dlaczego to Argentyna była tak chętnie obieranym kierunkiem ucieczki zbrodniarzy po klęsce? "W służbie Hitlera" okazała się powieścią o ludziach, którzy dali się porwać szaleństwu jednego człowieka, nie tylko opowieścią o jego osobistej kucharce, jak można się spodziewać po opisie wydawcy. Jedynym nawiązaniem do pierwszej części, jest wzmianka o wymyślonym na potrzeby fabuły obozie w Wiśnicy i osoby Obersturmbannfuhrera Baldricka Fischera, można więc drugi tom przeczytać bez jej znajomości. Polecam  książkę Steve'a Matthews'a tym, którzy lubią czytać fabularyzowane powieści historyczne z dużą dozą faktów.

Książka już dostępna w formie audiobooka.

Sekretny pokój w Auschwitz
Steve Matthews0
Okładka ksiązki - Sekretny pokój w Auschwitz

Rok 1940. Niemiecki oddział napada na dom, w którym mieszkają Anna i Danuta Burczyk. Siostrom udaje się przeżyć, lecz zostają brutalnie rozdzielone. Śliczna...