W stronę kina filozoficznego

Mimo, że nie znajdziemy w żadnym słowniku określenia \"kino filozoficzne\", to jednak w naszym indywidualnym doświadczeniu kinowym odczuwamy, że wiele filmów i wielu twórców porusza istotne kwestie i pozostawia nas z głębokimi refleksjami o świecie, które wyrastają z tych samych przesłanek, co myślenie filozoficzne: zdziwienia, wątpienia, cierpienia. Kino może być medium odsłaniającym jakąś prawdę o człowieku, o jego relacji z samym sobą i z rzeczywistością, która go przekracza. Kino, integrując wiele sztuk, kreuje odrębny i niepowtarzalny sposób wypowiedzi, w ramach której możliwe jest także stworzenie przestrzeni komentarza dla różnych idei filozoficznych.\r\nUrszula Tes\r\n\r\nTa książka udowadnia, że ścieżki filmu i filozofii nie tyle się krzyżują od okazji do okazji, ile są na siebie permanentnie skazane. Ilekroć pytamy o to, co faktycznie obejrzeliśmy; jaka wizja świata została zaklęta w danym filmie; kto lub co mówi do nas, kiedy zapala się światło projektora - wkraczamy nieuchronnie na ścieżkę kino-filozofowania. Festiwal Filmu Filozoficznego, który uważam za najstaranniej zaprogramowaną imprezę filmową w Polsce, jest miejscem spotkania i refleksji, której nikt nie wymusza ani nie pogania. Rodzi się sama: gdzieś między ekranem, widzami, gośćmi i filmowcami. Niniejsza publikacja spełni swój cel, jeśli skłoni Czytelników do refleksji nad kinem jako sposobem uprawiania refleksji filozoficznej. Spełni swój cel w dwójnasób, jeśli skłoni Czytelników do wizyt na następnych festiwalach.\r\nMichał Oleszczyk\r\nblog \"Ostatni fotel po prawej stronie\"

Informacje dodatkowe o W stronę kina filozoficznego:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: b.d
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-7505-817-8

Kup książkę W stronę kina filozoficznego

W stronę kina filozoficznego - opinie o książce