reklama

W ukryciu

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788382154085
Liczba stron: 0
Tytuł oryginału: Hide
Tłumaczenie: Katarzyna Procner-Chlebowska

Ocena: 5.38 (13 głosów)
Inne wydania:

D.D. Warren i Bobby Dodge po raz kolejny zmierzą się z psychopatycznym mordercą.

Możesz uciekać. Możesz się ukrywać. Ale nie licz na to, że przeszłość cię nie odnajdzie. Życie to system. System nie musi ci się podobać. Musisz go zrozumiesz. Wtedy przetrwasz.W ruinach nieczynnego zakładu psychiatrycznego kilku nastolatków trafia na przerażające znalezisko. Ściągnięta na miejsce policja odkrywa zmumifikowane zwłoki sześciu dziewczynek. Tylko jedną z nich udaje im się od razu zidentyfikować - Annabelle M. Granger. Miała siedem lat, kiedy wraz z rodzicami po raz pierwszy musiała uciekać ze swojego domu. Potem były ciągłe zmiany miejsca zamieszkania, nieustanne zmiany tożsamości. Teraz, po dwudziestu pięciu latach, kiedy wreszcie gdzieś się zadomowiła, dowiaduje się z prasy, że dziewczynka, nazywająca się tak samo jak ona przed pierwszą ucieczką, nie żyje. Przypadek?

Detektyw sierżant D.D. Warren i jej kolega z policji stanowej, Bobby Dodge, błądzą po omacku wśród dziesiątków możliwych tropów. A kiedy się okazuje, że Annabelle nie umarła i ktoś wciąż czyha na jej życie, sprawa przestaje już dotyczyć tylko przeszłości.

Tagi: kryminał

Kup książkę W ukryciu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - W ukryciu

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książki autorki czytałam przed wielu laty i cieszę się, że Wydawnictwo Albatros podjęło się ich wznowienia. Tym bardziej, że wtedy wypożyczałam je z biblioteki, a tę autorkę chętnie zobaczę na swoich półkach.

Rodzina Annabelle uciekała od kiedy kobieta pamięta. Zmieniały się miejsca zamieszkania, ich tożsamość, niezmienny pozostawał strach. Tylko czego obawiał się jej ojciec? Czy powodowała nim troska o bezpieczeństwo córki, czy daleko posunięta paranoja?

Gdy, już jako dorosła kobieta dowiaduje się, że została uznana za zmarłą, postanawia odkryć swą owianą mrokiem i poczuciem zagrożenia przeszłość. Czy wyjście z ukrycia i poznanie prawdy przyniesie jej ukojenie? A może narazi na niebezpieczeństwo?

„W ukryciu”  to drugi tom cyklu z detektyw D.D. Warren, która wraz z Bobbym Dodgem próbuje znaleźć sprawcę szokującego morderstwa sześciu dziewczynek. Warto zacząć lekturę od części pierwszej, bo są one powiązane nie tylko osobami głównych bohaterów.

Choć i jej poznanie nie nakieruje nas na osobę sprawcy. Będziemy, podobnie jak śledczy, błądzić we mgle i tylko podążanie za każdym, wydawać by się mogło, nieistotnym szczegółem przyniesie w końcu oczekiwane efekty.

To powieść, która nie tylko szokuje brutalnością popełnionej zbrodni i głębią ludzkiego zwyrodnienia, ale stanowi emocjonującą lekturę ze świetnie wykreowanymi postaciami i zatrważającą intrygą. Oczywiście przyjemność potęguje znakomity styl autorki i relacja, jaką udało jej się stworzyć pomiędzy bohaterami.

Jeśli jeszcze nie znacie twórczości autorki, to sięgnijcie koniecznie po jej książki.

Link do opinii

Lisa Gardner potrafi zaskakiwać i sprawiać przyjemność. Doskonale wbija się w potrzeby czytelnika, by je w pełni zaspokoić. Czego świetnym przykładem jest drugi tom z cyklu o Detektyw D. D. Warren, W ukryciu.

Detektyw D. D. Warren po raz kolejny będzie miała okazję współpracować na gruncie zawodowym z byłym partnerem życiowym, jak i współpracownikiem Bobby Dodge. Będą deptać po piętach mordercy, który zapadł się pod ziemię. Dosłownie i w przenośni.

Annabelle M. Granger odkąd pamięta zawsze uciekała. Rodzina nie potrafiła nigdzie nie dłużej zagrzać miejsca. Przewrażliwiony ojciec zmuszał rodzinę do częstej zmiany tożsamości i miejsca zamieszkania. Kilkuletnia dziewczynka nie wiedziała, dlaczego uciekają, a rodzice nie chcieli o tym rozmawiać. Ojciec miał obsesję na punkcie bezpieczeństwa rodziny. Dlaczego uciekali i przed kim? Będąc wytrwałym czytelnikiem poznasz odpowiedź na to i inne rodzące się pytania. Autorka cię zaskoczy, bo jestem pewna, że nie wskażesz prawdziwego powodu ich życia w ciągłej konspiracji.

W ruinach byłego zakładu psychiatrycznego zostają znalezione zabalsamowane zwłoki sześciu dziewczynek. Można zidentyfikować tylko jedną z nich, to Annabelle M. Granger. To nasza bohaterka, która całe życie uciekała przed wielką niewiadomą. Obecnie, ponad dwadzieścia lat później, dowiaduje się, że dziewczynka nazywająca się tak jak ona, nie żyje. Czyżby zrządzenie losu? Dzieło przypadku? Czy celowe działanie?

Tą sprawą zajmują się wspomniani wcześniej Detektyw D. D. Warren i policjant Bobby Dodge. Przed nimi nie lada wyzwanie, tym bardziej, że brak śladów naprowadzających i jakichkolwiek tropów. I minęło już wiele lat od makabrycznej zbrodni. Jednego są pewni, ten, kto to zrobił, to człowiek w skórze diabła. Bo kto może wyrządzić taką krzywdę dzieciom? Bestia. Wkrótce okazuje się, że Annabelle nadal nie jest bezpieczna i ktoś czyha na jej życie. Czyżby źródło tej sprawy tkwiło w przeszłości? Czy przed tym uciekali?

W ukryciu ujawnia najskrytsze tajemnice, również te bardzo bolesne i niewygodne. Ta powieść okropnie boli, bo dotyka spraw bardzo wrażliwych, do jakich zdecydowanie należy krzywda małych i niewinnych dzieci, molestowanie ich, podglądanie, lubieżne traktowanie. Wiemy wszyscy, że dzieci nie potrafią i nie są w stanie się bronić przed złem. Ich bezbronność jest oczywista, ale przerażający jest fakt, że dorośli się takich niecnych czynów dopuszczają.

Autorka delikatnie i z umiarem łączy wątek kryminalny z obyczajowym. Te dwie sfery się przenikają i wzajemnie uzupełniają, ale z odpowiednią dozą, bez nachalności. Uważam, że lekturę warto zacząć od pierwszego tomu, jest wiele odniesień do przeszłości bohaterów. Aby próbować zrozumieć ich zachowanie i postępowanie, relacje i podejście do życia należy się trochę cofnąć w czasie. Będzie wtedy łatwiej, nie trzeba będzie snuć niepotrzebnych domysłów, ale z otwartością towarzyszyć im w ich śledztwie.

Co jest dość istotne w tej historii, co jest pewnie celowym zamysłem autorki, to fakt, że sprawca, ten poszukiwany przez śledczych, jest nieobecny w powieści, pojawia się dopiero w samym finale. Nawet na jego temat czytelnik nie może snuć domysłów, gdyż nie wie o jego istnieniu. Dla mnie ta konstrukcja jest ciekawa, byłam włączona w dochodzenie, miałam wyrobione zdanie na określone małe wątki. Ale jak każdy, nie znałam najbardziej tajemniczej postaci tej opowieści.

Świetne tempo, z zaskakującymi zwrotami akcji, z rozbudowanym tłem obyczajowym, z licznym gronem ciekawych i barwnych bohaterów. Autorka co chwilę wyciąga z rękawa po jednym puzzlu, i musimy zebrać wszystkie, aby ułożyć i zamknąć całą historię. Nie można zawieruszyć żadnego elementu, bo ciekawość nasza pozostanie do końca niezaspokojona. A więc cierpliwość to cecha przy tej lekturze na wagę złota … Klimat strachu i niepewności obecny przez ponad czterysta stron.

Znakomita i emocjonująca. Nie zaśniesz nim nie poznasz sprawcy. Bo jestem przekonana, że to będzie twoim głównym celem. Tryskająca wachlarzem różnorodnych emocji i rażąca skalą niebezpieczeństwa …

Link do opinii
Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2021-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Recenzja „W ukryciu”
„W życiu wszystko się zmienia w ułamek sekundy i próżno liczyć, że przed tym co ma się zdarzyć, ostrzeże Cię podkład muzyczny.”
„W ukryciu” to powieść wydana w 2021r. I jest drugą książką z serii o Detektyw D.D. Warren. Powieść napisana została przez Lisę Gardner. Autorka jest znaną amerykańska pisarką, której powieści często trafiają do ścisłej czołówki „New York Timesa”. W Polsce książki Lisy Gardner takie jak np. „Zaginiona”, również zostały dobrze przyjęte. Ostatnio została wydana powieść „W ukryciu”.
Detektyw D.D. Warren i Bobby Dodge dostają wiadomość, że na terenie nieczynnego zakładu psychiatrycznego znaleziono ciała sześciu dziewczynek. Gdy zmumifikowane zwłoki zostają zbadane, nikt nie jest w stanie stwierdzić kim były dzieci, nie licząc jednej dziewczynki Annabelle M. Granger. Nic by nie było w tym niezwykłego gdyby nie fakt, że ona dalej żyje.
Dziewczyna, a raczej już kobiet, całe życie spędziła na ukrywaniu się, od małego pamięta ciągłe przeprowadzki, zmianę nazwisk, imion i ciągłe przypomnienia przez rodziców, że nie może wspominać nikomu jak miała na imię. Teraz gdy po latach wróciła do miasta z którego pochodzi, Annabelle dalej czuje niepokój, kobieta nie ma znajomych, do nikogo się nie przywiązuje i z nikim nie zawiązuje bliższych relacji, jedyne czego w życiu się nauczyła to strach przed nieznanym. Gdy dowiaduje się że policja znalazła „jej” ciało, Annabelle postanawia zgłosić się do nich i pozbyć w końcu lęku jaki całe życie czuła.
D.D. Warren i Bobby dowiadują się że Annabelle ciągle żyje, szybko staje się jasne że sprawa nie dotyczy przeszłości, a życie kobiety jest ciągle zagrożone.
„W ukryciu” to drugi tom serii i czytają go trafiłam na kilka wzmianek na temat pierwszego tomu, więc jak ktoś nie chce zepsuć sobie tomu pierwszego to polecam czytać od początku. Ale wracając do „W ukryciu” książka niesamowicie trzyma w napięciu i aż do samego końca czytelnik nie chce jej odłożyć. Akcja książki jest niesamowicie wymyślona, sama do końca sie zastanawiałam „Co tu się dzieje?", a po za tym uwielbiam postać Bobby'ego Dodge'a, która jest świetnie wykreowana. Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:,

„W ukryciu” to drugi tom z serii o Detektyw D.D. Warren Lisy Gardner. Już tyle razy o niej wspominała, że chyba nikogo nie zdziwi jak napiszę, że tę część także polecam. 

Tym razem stajemy się świadkami zagadkowego morderstwa, a raczej morderstw sześciu dziewczynek. Jednak to ciało jednej z nich okazuje się być największą zagadką. Okazuje się, że zidentyfikowana dziewczynka wciąż żyje… Brzmi intrygująco?

 


Od samego początku książkę czytałam z zapartym tchem i nie chciałam jej odkładać na bok. Czuć tajemniczość, intrygę, a zwroty akcji potrafią przyspieszyć bicie serca. Styl jakim posługuje się autorka jest świetny, a jej pomysły na fabułę są oryginalne. 

Tym razem mamy do czynienia z dwoma rodzajami narracji - trzecioosobowego narratora oraz pierwszoosobowej narracji samej Annabelle, czyli jednej ze zidentyfikowanych dziewczynek. Pośród jej myśli i wydarzeń, których stajemy się świadkami czuć wiele emocji, które odbieramy całymi sobą. Postać Anabelle jest skonstruowana jako z pozoru silna kobieta, która pod skorupą wciąż jest małą dziewczynką. Zagubioną, szukającą prawdziwych rodziców… 

Samo śledztwo, jak zawsze odwzorowane jest w sposób bardzo realistyczny, a autorka podsuwa nam wielu potencjalnych sprawców. Jednak to jak wprowadza nas „w maliny” jest genialne. Samo zakończenie okazało się być troszeczkę naciągane i do przewidzenia jeżeli książkę czytało się uważnie. 

 


Co tu dużo mówić - jeżeli lubicie thrillery i kryminały to sięgnijcie po „W ukryciu” i resztę książek z serii o Detektyw D.D. Warren. Ja z tą serią spędziłam wiele świetnych godzin i mam nadzieję, że w waszym przypadku będzie podobnie. Nawet jestem w stanie wybaczyć autorce troszeczkę przewidywalne zakończenia książki. Zdecydowanie polecam! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:,

Gdyby ktoś zapytał mnie o porywającą, intrygującą i klimatyczną serię kryminalną, bez wahania poleciłabym mu cykl książek z detektyw Warren. Lisa Gardner przy tworzeniu tych powieści spisała się bowiem wspaniale. Każda kolejna książka ze wspomnianą już detektyw sprawia, że zostawiam wszystko, by na dobre kilka godzin bez pamięci oddać się przedstawianym wydarzeniom.

Nie inaczej było tym razem. Z przerażającą ciekawością i olbrzymią niecierpliwością pochłaniałam następne rozdziały. Dokładnie tak, pochłaniałam. Nie mogłam się doczekać, by dowiedzieć się, co przygotowała dla mnie pisarka i co jeszcze wydarzy się wraz z rozwojem akcji. „W ukryciu” sprawiła, że poczułam gniew. Ale przecież nie na Gardner! Złość towarzyszyła świadomości, że mam pracę i obowiązki, a ta pasjonująca historia będzie musiała niestety poczekać.

Nowa książka autorki, podobnie jak jej poprzedniczki, całkowicie mnie zauroczyła i zdobyła moje serce. Po raz kolejny miałam okazję, by przekonać się, że Gardner jest mistrzynią w tworzeniu niepokojących i złowieszczych opowieści. Obrazy, które pojawiały mi się przed oczami wywoływały ogrom emocji. I było to zdecydowanie coś więcej niż zaciekawienie. Akcja powieści, nowe wątki, decyzje podejmowane przez bohaterów i zmieniające się okoliczności pogłębiały wywołane już na początku napięcie. Podążając za autorką raz za razem przypominałam sobie, dlaczego tak bardzo kocham kryminały i thrillery.

„W ukryciu” nie chodzi o to, by zaskoczyć czytelnika masakrą i brutalnością, choć nie brakuje wizji zapadających w pamięć i mrocznych scen. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że autorce zależy bardziej, by działać na naszą wyobraźnię za sprawą uczuć, sekretów, niedopowiedzeń. Gardner pokazuje w swych historiach skrzywienia ludzkiej psychiki, emocjonalne upadki, charaktery upodlone za sprawą krzywd i przerażające dziedzictwo przepływające z człowieka na człowieka wraz z krwią. Podłe potrzeby i mroczne instynkty ukazane na stronach powieści dają do myślenia i skłaniają do snucia refleksji o wiele bardziej, zostają przed oczami na o wiele dłużej.

Kolejne rozdziały opowiadają gruntownie przemyślaną i bardzo dopracowana historię, która wciąż zaskakuje i intryguje. Ani na moment nie czułam znużenia czy chęci odłożenia książki. Autorka wciąż podtrzymywała moje zainteresowanie, z jednej strony spokojnie i stopniowo ujawniając nowe informacje na temat toczącego się śledztwa, z drugiej strony zaś pozwalając rzucić okiem na życie prywatne głównych bohaterów. Możliwość powrócenia do nich kolejny raz przyniosła mi wiele radości i przyjemności.

Mogłabym opowiadać o tym tytule oraz o całej serii przez wiele godzin. Obawiam się jednak, że zdradziłabym zbyt wiele. Nie mogę natomiast powstrzymać się przed tym, by jeszcze raz głośno i wyraźnie zaznaczyć, że musicie przeczytać tę książkę. Nie dajcie się dłużej prosić i namawiać!

  

Link do opinii
Pierwsza część tego cyklu, ani trochę nie zwaliła mnie z nóg. Była to taka sobie ot lektura, którą można przeczytać jako ,,zapchaj dziurę pomiędzy". Bałam się trochę, że po przeczytaniu praktycznie wszystkich książek Tess Gerritsen nic mnie już równie mocno nie zachwyci. Po przeczytaniu książki ,,W ukryciu", byłam do reszty zdumiona. Na sam koniec stwierdziłam, że już dawno nie czytałam tak świetnej książki. Fenomenalna - to chyba idealne określenie. Bardzo wciągająca. Mamy tu częsty - ale nie zawsze osiągnięty z powodzeniem - wzrost i spadek napięcia, który powoduje, że czytelnik nie jest w stanie oprzeć się lekturze. Przyznam, że bardzo trudno było mi się oderwać. Annabelle - główna bohaterka książki - przez całe życie uciekała przed ,,złem". Przez całe swoje życie nie miała pojęcia czym, owo zło jest. Była w pewnym sensie wręcz ,,tresowana" przez swojego ojca na ofiarę. W pewnym momencie nawet zatarły jej się fundamenty swojej tożsamości - nie wiedziała kim jest, kim była, kim byli jej rodzice. Ciągłe zmiany zamieszkania i personaliów. Wyłączona z życia towarzyskiego na długie, długie lata. Strach paraliżował ją, kiedy miała wyjść z mieszkania. Z drugiej strony, kobieta próbuje stworzyć pozory normalnego życia. Pracuje, ma pupila - psa, z którym wychodzi na spacery. Jednak nie może żyć, jak normalna współczesna kobieta. Zupełnie przypadkiem okazuje się, że Annabelle ma związek ze zbrodnią popełnioną przed wieloma laty. Czy rozwikła tajemnicę swojego istnienia? Czy dowie się jakie zło na nią czyha? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy, można dowiedzieć się czytając książkę. Mroczna, tajemnicza, trzymająca w napięciu. Momentami przechodziły mi ciarki po plecach - ideał kryminału.
Link do opinii
Kiedy jego dziecku zagraża niebezpieczeństwo, Roger Grayson, postanowił ocalić swoją rodzinę. Poświęcił prascę, tożsamość, znajomych, życie. Wujek Tommy-brat Rogera to osoba przed którą rodzice Annabelle uciekali przez długie lata. Ale wujek to niezły cwaniak i teraz, gdy Annabelle jest już dorosła, jest błiżej niej niż się wydaje...
Link do opinii
Mocna, trzymająca w napięciu, straszna historia. Polecam
Link do opinii

,,W UKRYCIU"

Lisa Gardner Wydawnictwo Albatros

Co to była/jest za powieść. Niesamowity thriller z naszą ukochaną D.D. Warren. Czy lubicie tropić seryjnych morderców? Ja uwielbiam. Oczywiście tylko czytając. Nie biegam za mordercami. He he he.
Tym razem D.D. Warren i Bobby Doge zmierzą się z kolejnym psychopatą. W ruinach zakładu dla psychicznie chorych odnaleziono zmumifikowane zwłoki sześciu dziewczynek. Jedną z nich udało się zidentyfikować. To Annabelle Granger. Tylko czy to faktycznie jest ona? O tym przekonacie się czytając.
Dziewczyna, odkąd skończyła 7 lat razem z rodzicami zmieniała adresy zamieszkania. Razem z tym zmieniała swoją tożsamość. Dlaczego? Przed kim uciekali? Czego się bali? Co zrobi, gdy po 25 latach z mediów dowie się, że jedna z odnalezionych dziewczynek nazywa się tak samo jak ona się nazywała? Czy wierzycie w takie zbiegi okoliczności? Czy nasza tajemnicza bohaterka musi znowu zacząć uciekać? Czy grozi jej niebezpieczeństwo?
Nasza parka będzie miała mnóstwo pracy. Poleją się łzy. Ich życie będzie zagrożone. Ktoś czyha na życie naszej D.D. Warren. Czy w porę odkryją kim on jest?
Uwielbiam takie thrillery, gdzie akcja goni akcję i nie ma czasu na nudę. Poznając losy naszej tajemniczej bohaterki byłam śmiertelnie przestraszona. To co było dalej jeszcze bardziej mnie poruszyło. Poznając zakończenie byłam w głębokim szoku. Tego się nie spodziewałam.
Książka tak wciąga, że od razu trzeba przeczytać ją do samego końca. Niesamowite zwroty akcji. Mylne tropy. Tajemnicza dziewczyna. Czy prawda ukrywana latami ujrzy światło dzienne. Czy rodzice zaginionych dziewczynek w końcu będą mogli doznać ukojenia?
Jestem wielką fanką D.D. Warren. Niesamowicie silna kobieta. Doskonale prowadzi swoje śledztwo. Dostrzegł ją także pewien psychopata. Bardzo bałam się o życie obu bohaterek. Czy obie wyszły z tego cało?
Jeżeli uwielbiacie thrillery to nie możecie przegapić tego tytułu. Nie zawiedziecie się czytając. Idealna książka na weekend. ,,W ukryciu" na długo pozostanie w mojej pamięci.
Pamiętajcie psychopatyczny morderca czeka w ukryciu. Co zrobisz, gdy na ciebie zapoluje? Będziesz dalej uciekać? Czy może staniesz z nim oko w oko i zawalczysz o swoje życie?

Link do opinii
Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2021-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Wiesia_Sz
Wiesia_Sz
Przeczytane:2020-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Dom dla lalek. Audiobook
Lisa Gardner 0
Okładka ksiązki - Dom dla lalek. Audiobook

,,To jak dotąd jej najbardziej intrygująca i skomplikowana powieść... Tylko pisarka tak utalentowana jak Gardner mogła sprawić, by lektura jej książki...

Powiem tylko raz
Lisa Gardner 0
Okładka ksiązki - Powiem tylko raz

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców. Dwie traumatyczne historie, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy