W zakamarkach mózgu

Wybitni naukowcy o fascynujących funkcjach ludzkiego mózgu!

Zbiór intrygujących esejów autorstwa należących do światowej czołówki neuronaukowców, zawierający analizy dziwnych i sprzecznych z intuicją aspektów funkcjonowania ludzkiego mózgu

David J. Linden, który jest neuronaukowcem, zwrócił się do koleżanek i kolegów po fachu z takim samym pytaniem: ,,Jaką koncepcję dotyczącą funkcjonowania mózgu najbardziej chciałabyś/chciałbyś wyjaśnić światu?". Z ich odpowiedzi powstał jedyny w swoim rodzaju zbiór popularnonaukowych tekstów, których celem jest poszerzenie naszej wiedzy o umyśle i jego możliwościach. Autorzy, specjalizujący się w takich dziedzinach, jak zachowanie, genetyka molekularna, biologia ewolucyjna i anatomia porównawcza, poruszyli całą gamę interesujących tematów, od osobowości przez percepcję, uczenie się i piękno po miłość i seks, a nawet co neuronauka może powiedzieć o marketingu i reklamie. A wszystko po to, by objaśnić biologiczne podstawy naszego życia psychicznego i społecznego oraz sposoby, w jakie wchodzą one w interakcje z doświadczeniem pojedynczego człowieka, z kulturą, nieustającym procesem ewolucji i jak same są przez nie kształtowane. I szczerze mówią, co już wiadomo, a czego nie.

Profesor Linden i zaproszeni przez niego autorzy otwierają nowe okno na krajobraz ludzkiego mózgu oraz świat błyskawicznie rozwijającej się neuronauki. To fascynująca lektura zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników nauki.

Świadomość jest pierwszym krokiem prowadzącym do zmiany. Wiedza o tym, co kieruje naszym postępowaniem, stanowi istotną część świadomości. Zebrana tu ekipa znakomitych neuronaukowców pomaga nam to właśnie zrozumieć... nie tylko dzięki odpowiedziom, których udzielają, lecz i pytaniom, które wysuwają.- BEAU LOTTO, autor książki Deviate: The Science of Seeing Differently i założyciel Lab of Misfits.

Gdzie znajdziesz jasne, zwięzłe, a przy tym wnikliwe omówienie rozmaitych aspektów mózgu? Właśnie tutaj! David Linden zgromadził naprawdę świetnych naukowców opowiadających przystępnym językiem o tajemnicach życia.- MICHAEL GAZZANIGA, autor książki Instynkt świadomości. Jak z mózgu wyłania się umysł?

Specjaliści piszą dla specjalistów. David Linden doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale wie również, że nauka zyskuje moc, gdy jest rozumiana przez laików. Rzucił zatem wyzwanie wybitnym neuronaukowcom, prosząc, by napisali eseje poświęcone szerszym implikacjom swojej dyscypliny. W rezultacie powstała fascynująca opowieść o mózgu. Można nie zgadzać się z niektórymi opiniami, ale ta lektura z pewnością będzie cennym doświadczeniem.- György Buzsáki, autor książki Rhythms of the Brain.

Rzadko spotyka się naukowców, którzy potrafią skutecznie przekazywać swoją specjalistyczną wiedzę, tymczasem tutaj mamy czterdzieścioro najlepszych opisujących jasno i z entuzjazmem wyniki najnowszych badań mózgu oraz jego wpływ na nasze życie.- GORDON M. SHEPHERD, współredaktor książki Handbook of Brain Microcircuits.

Informacje dodatkowe o W zakamarkach mózgu:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-10-12
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Think Tank

Kup książkę W zakamarkach mózgu

W zakamarkach mózgu - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-12-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Uraz móżdżku przy urodzeniu zwiększa ryzyko autyzmu aż czterdziestokrotnie!!!

Muszę przyznać, że mam pewną słabość do książek (oraz wykładów) na temat ludzkiego mózgu, jego możliwości i skrywanych tajemnic. "W zakamarkach mózgu" to pozycja skupiająca omówienia zagadnień szczególnie wartych uwagi z punktu widzenia różnych naukowców. Warto zainteresować się, jak doszło do powstania tego zbioru tekstów, a dokładniej jaki plan obmyślił David J. Linden, by uniknąć tzw. naukowego bełkotu, który dość skutecznie odstrasza spore grono czytelników.

Książka zawiera mnóstwo interesujących zagadnień z wielu dziedzin związanych z funkcjonowaniem mózgu. Wszystko to jest podane w przystępny sposób. Po każdym podrozdziale znajduje się szereg przypisów, które odsyłają do innych publikacji (jednak czytelnik posługujący się tylko językiem polskim nie będzie miał z tych części większego pożytku).

Autorzy poruszają m.in. kwestie neuroplastyczności mózgu, autyzmu, leczenia uzależnień, ale również pochylają się nad bólami fantomowymi i zwracają uwagę, że wbrew temu, czego coraz częściej się obawiamy, nic nie zastąpi ludzkiego mózgu.

Dla mnie szczególnie interesujące okazały się fragmenty dotyczące bliźniąt jednojajowych i dwujajowych (badanie MISTRA) oraz urazy przy urodzeniu lub w niemowlęctwie, mogące prowadzić do zaburzeń neurorozwojowych takich jak spektrum autyzmu. Dowiedziałam się, że uraz móżdżku przy urodzeniu zwiększa ryzyko autyzmu aż czterdziestokrotnie(!!!). Kwestią, która wzbudziła moją czujność była natomiast praca dotycząca smaków, a konkretnie fragment wskazujący ich umiejscowienia na konkretnych częściach języka.

"W zakamarkach mózgu" to książka, którą dobrze się czyta w przerwach między innymi zajęciami ze względu na dość krótkie podrozdziały. Uważam, że może się spodobać zarówno osobom zainteresowanym neuronaukami, jak i tym, którzy po prostu lubią ciekawostki związane z różnymi dziedzinami nauki. Moim zdaniem jest to lektura, która nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy ze względu na to, że poruszane kwestie zostały omówione w ciekawy i prosty sposób, a część z poruszonych tematów została dodatkowo zobrazowana w formie rysunków i wykresów.

Wiecie, że "W królestwie zwierząt człowiek jest jedynym gatunkiem, którego ośmioletnie potomstwo nie potrafi przeżyć bez rodziców"?

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Są książki, które czyta się szybko i takie, które mimo usilnych starań trzeba poświęcić im nieco więcej czasu. Lubię czytać książki o psychologii, mózgach i naszej podświadomości, dlatego z ochotą sięgnęłam właśnie po tę książkę. Nie dałam jej najwyższej punktacji tylko dlatego, że druczek w niej zawarty jest bardzo malutki a chwilami wręcz maleńki. Nawet zastanawiałam się, czy to nie czasem jakiś chwyt autora, który chciał coś sprawdzić, spostrzegawczość, lub być może możliwość zapamiętania tego o czym tu przeczytamy. Sam autor przyznaje, że lubi swoich kolegów po fachu doprowadzać do stanu lekkiego odurzenia. Z pewnością udało mu się to zrobić również z czytelnikiem. Zauważyłam, że bardzo lubi poruszać temat neuronów, gdyż ich praca i funkcja potrafią być bardzo interesujące. Tłumacz nam w jaki sposób przepływają informacje w mózgu, co to są synapsy i wiele innych zagadnień.

,,Nasz mózg nie został zaprojektowany od zera, cały jednocześnie, przez genialnego wynalazcę. Jest raczej składanką, kosztem rozmaitości pełnym prowizorycznych rozwiązań, które gromadzą się i zmieniają od czasu pojawienia się pierwszych neuronów. To sklecony naprędce bałagan, zdolny jednak do imponujących dokonań".

Autor porusza takie zagadnienia: jak uwierzyć w koncepcję naukową? Czy domysł można poddawać falsyfikacji? Czy wierzymy w interpretacje? Co kształtuje osobowość? Kiedy dochodzi do rozwoju ciąży bliźniaczej?
Bo czy wiedzieliście, że po urodzeniu mózg sam siebie buduje? Autor podał przykład na noworodku, który rodząc się nie ma wpływu na nic i praktycznie zaczyna od zera. Bardzo dokładnie jest to wytłumaczone w jaki sposób się to odbywa na różnych etapach ich rozwoju. To zdumiewające, że wiele rzeczy naprawdę można wytłumaczyć nauką, która nie wzięła się z domysłów, tylko, jak to autor napisał ,,z otwarcia podstawy". Nam się wydaje, że każdy człowiek umiera tylko raz. Jednak większość ,,rzeczy" znajdujących się wewnątrz nas tak naprawdę umiera bardzo często, jednak potrafią się odrodzić. Szkoda tylko, że my sami tego nie potrafimy:-)