Wakacje gwiazd w PRL. Ca³y ten szpan

Ocena: 5 (5 g³osów)

W Polskê jedziemy! Elitarny Sopot, szokuj±ce nago¶ci± Cha³upy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztañczony Ciechocinek. Jak w kalejdoskopie pojawiaj± siê modne miejscowo¶ci, znane twarze, wielkie nazwiska. Dok±d je¼dzili i gdzie siê bawili arty¶ci ze ¶wiata kina: Janusz Majewski, Andrzej £apicki, Bogumi³ Kobiela, literaci: Stefania Grodzieñska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony ¶wiata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiñski i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodzi³y siê najlepsze pomys³y na ksi±¿ki? Czym kusi³y artystów Bieszczady, a czym poci±ga³y Mazury? Co oferowa³a wczasowiczom polska Palm Beach? Co my¶la³a o tym wszystkim córka Stefana ¯eromskiego, a co Kalina Jêdrusik? Jak wygl±da³ ¶lub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdê nosi³ czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I sk±d ten pomys³, ¿e Osiecka lubi³a krokodyle?

Ksi±¿ka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynuj±ca podró¿ do miejsc, w których czas wolny spêdza³a ¶mietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowie¶ci o ludziach i ich stylu ¿ycia w tych ma³o artystycznych czasach.

To gêsty od zdarzeñ, anegdot i faktów patchworkowy reporta¿ z pamiêci. I... PRL w pigu³ce.

"Gucewicz ma oko na Polskê Ludow±. Czyta siê tê ksi±¿kê jak dobrze zmro¿on± wódkê."

Jerzy Iwaszkiewicz

Tagi: Reporta¿ i dziennikarstwo ¶ledcze bóg

wiêcej

Kup ksi±¿kê Wakacje gwiazd w PRL. Ca³y ten szpan

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Wakacje gwiazd w PRL. Ca³y ten szpan - opinie o ksi±¿ce

Bardzo lubiê takie wspominki..
Pamiêtam czasy PRL-u, wiem jak trudno by³o zwyk³emu pracownikowi wyruszyæ na takie piêkne wakacje..., nie ka¿dego by³o staæ na wypady do s³ynnych kurortów. Lecz pracownicy zak³adów mogli udaæ siê na wczasy z funduszu zak³adowego, te¿ by³o super, lub tak nam siê wydawa³o.
Pani Krystyna Gucewicz zabiera nas teraz na wspania³y wypoczynek z naszymi gwiazdami w ró¿ne wspania³e, nasze rodzime miejsca, od morza a¿ po góry, przemierzamy Polskê wszerz i wzd³u¿, zagl±daj±c do miast, miasteczek i wioseczek, ka¿dy z nas z pewno¶ci± znajdzie to co¶ dla siebie. Dla mnie to wspomnienia z moich pobytów w wielu z tych miejsc oraz jednocze¶nie przypomnienie s³awnych osób, które tam przebywa³y.
Autorka przekazuje nam du¿o wiedzy na temat piosenkarzy, autorów tekstów, kompozytorów, pisarzy i wielu innych osób, które w jakikolwiek sposób przewinê³y siê przez nasze kurorty w czasach PRL-u. Niektórzy maj± swoje ³aweczki, pomniki, muzea, tablice lub p³yty, lecz o wiêkszo¶ci tak naprawdê wiemy bardzo niewiele. Mo¿e tylko to, co przekazuje nam encyklopedia lub internet. Jest tu du¿o ró¿nego rodzaju anegdot, ¿arcików aforyzmów, które umilaj± czytanie. Oczywi¶cie autorka pozwoli³a nam zapoznaæ siê z fotografiami z tamtych czasów. Uwielbiam ogl±daæ zdjêcia i nawet moje wnuki by³y zachwycone nimi, poznaj±c niektóre miejsca i osoby. Dla ka¿dego w tej ksi±¿ce znajdzie siê co¶ ciekawego. Dla ludzi z pokolenia PRL-u wspomnienia dawnych czasów, gdzie samochód by³ oznak± bogactwa lub znajomo¶ci, telefonów by³o ma³o, oczywi¶cie tylko stacjonarnych, bo o komórkach wtedy by³o cicho, lecz mimo tego my¶lê, ¿e nie by³y to takie z³e czasy. Ludzie wiêcej ze sob± rozmawiali, zawsze by³y ciekawe tematy do pogawêdki, nawet z nieznajomymi, co teraz jako¶ wydaje siê dziwne. Odpoczynek w tamtych czasach wygl±da³ zupe³nie inaczej ni¿ obecnie, ró¿ne zabawy grupowe by³y na porz±dku dziennym, bez telewizora, telefonu oraz internetu...
Niektóre ¿arty z tamtych czasów nawet niewiele siê zestarza³y, przytoczê jeden, mo¿e nie dos³ownie:
- Co jest krótkie, weso³e i do siedzenia?
- Kawa³ polityczny.
Nawet dzisiaj mo¿na uznaæ to za prawdziwe.
Z pewno¶ci± bêdê do tej ksi±¿ki wraca³a, lubiê wspomnienia i cieszê siê, ¿e trafi³am na tê pozycjê.

Wyruszamy na przygodê ¿ycia. Ale, aby by³o piêknie i nostalgicznie cofniemy siê troszeczkê do odleg³ych nam czasów, czasów, które nie wszyscy znaj± z osobistych prze¿yæ, niektórzy tylko z powtarzanych licznych opowie¶ci. Przed nami czasy PRL-u. I wakacje znanych i lubianych. Wielkich gwiazd, o których czêsto wspominamy z sentymentem, z ³ezk± w oku i niema³ym wzruszeniem.

Krystyna Gucewicz pod±¿a³a ¶ladami znanych i lubianych kurortów, w których mi³o i przyjemnie czas spêdzali prominentni dzia³acze epoki PRL-u, gwiazdy muzyki i literatury. Ca³a ¶mietanka towarzyska ówczesnych czasów bawi³a siê w miejscach, o których przys³owiowy Kowalski móg³by tylko pomarzyæ. Nie ka¿dy mia³ okazjê bywaæ w tych luksusowych miejscach, nie ka¿dego by³o staæ na taki rarytas. Przeciêtny obywatel zadowala³ siê wczasami w wagonach kolejowych na bocznicy czy ogromnych o¶rodkach wczasowych zbudowanych dla mas. Miejsca kameralne i intymne by³y zarezerwowane dla elit. I tak by³o, niestety.

Autorka zabiera nas do b³yszcz±cego ¶wietno¶ci± Sopotu, w którym organizowano przez lata festiwal piosenki. Nie zapominamy o Ko³obrzegu, gdzie po koncercie piosenki ¿o³nierskiej bawiono siê w najznakomitszym hotelu w mie¶cie. Jest i malowniczy Kazimierz z liczn± palet± artystów, próbuj±cych pokazaæ swój talent artystyczny. S³ynny deptak w Ciechocinku, modne i odwiedzane chyba przez wszystkich Zakopane, tajemnicze i nagie Cha³upy. Czy wiecie, gdzie swój wolny czas spêdza³ Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka, Stefania Grodzieñska czy Stefan Kisielewski? Swoimi wspomnieniami o bliskich raczy nas córka Stefana ¯eromskiego czy Konstantego Ildefonsa Ga³czyñskiego.

Ksi±¿ka jest poka¼nych rozmiarów, ale jeszcze wiêcej ni¿ stron wyp³ywa z niej emocji i wzruszeñ. Mnóstwo pikantnych szczegó³ów z ¿ycia elit, ciekawostek i faktów, których jeszcze nie znali¶my. Autorka przytoczy³a wiele anegdot i dowcipów, ca³a lektura jest pe³na ironii, sarkazmu i groteski. Dobry humor go¶ci na ka¿dej stronie i ¿wawo bryluje miêdzy czarno-bia³ymi zdjêciami, raczej z prywatnych archiwów. One dope³niaj± tre¶æ i pokazuj± w znakomity sposób, jak kiedy¶ wygl±da³o ¿ycie. Wa¿ne dowody zw³aszcza dla m³odych niedowiarków. Co bije z tej opowie¶ci? Niesamowity i niespotykany dzi¶ spokój, relaks i marazm. Zauwa¿alne jest go³ym okiem, jak kiedy¶ ludzie ¿yli, jakie cenili warto¶ci i co by³o dla nich priorytetem. Z czego potrafili siê cieszyæ i ¶miaæ, w jaki sposób spêdzali wolny czas? B³ogo, przy ognisku na dzikiej pla¿y, z piwem w rêku. Bez po¶piechu i oczekiwania przy telefonie na piln± wiadomo¶æ. Jaki telefon, kto go mia³? So³tys, jeden na ca³± wie¶. Dziêki autorce wiemy, jak kiedy¶ siê ludzie ubierali, jakie ksi±¿ki czytali i jakiej muzyki s³uchali, gdzie chêtnie siê wybierali na nocne potañcówki.

Polecam, szczery i prawdziwy obraz ¿ycia gwiazd w PRL-u, ¶wietny kawa³ek historii, okraszony ogromn± dawk± ironii. Pamiêtajcie, ¿e w tej lekturze jest mnóstwo ciekawych faktów z ¿ycia gwiazd, o których nie mieli¶my dotychczas pojêcia, a które niejednego czytelnika wprawi± w os³upienie. Na pewno przy tej opowie¶ci wraca siê z sentymentem do trudnych czasów, ale bardziej spokojnych, czasów, gdzie ludzie potrafili siê znakomicie bawiæ w swoim towarzystwie, gdzie ludzie siê spotykali na licznych imprezkach i spotkaniach, nie stronili od siebie, co jest raczej znamienne dla dzisiejszej epoki.

Polecam, znakomita lektura na wakacje, warto mieæ j± przy sobie i odwiedziæ zak±tki, w których bywali wielcy epoki PRL-u. Mo¿na pod±¿aæ ich ¶ladami i odkrywaæ i poznawaæ na nowo ich historiê. Czas start!

Avatar u¿ytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-07-11,

Autorka zaprasza nas w podró¿ po PRL-u w pigu³ce.
Szokuj±ce golizn± Cha³upy, Sopot dla bogatych, szalone Zakopane, malowniczy Kazimierz, roztañczony Ciechocinek.
Rabka, Mazury, Bieszczady to czê¶æ miejsc gdzie go¶ci³y i bawi³y elity i ca³a ¶mietanka towarzyska.
Autorka serwuje nam du¿± dozê humoru, anegtoty zwi±zane z miejscami, osobami. Przedstawia nam znanych artystów z innej strony, bardziej na luzie, z poczuciem humoru, m³odzieñczym szaleñstwem.
¦wietny reporta¿ wzbogacony o zdjêcia, wycinki, anegdoty,fakty w pigu³ce.
Autorka stworzy³a piêkny powrót do przesz³o¶ci. Niczym paparazzi dzisiejszych czasów.
Krystyna Gucewicz idealnie odda³a klimat tamtych lat, czasu gdzie ma³o siê mia³o, a szala³o na ca³ego.
Dla mnie ksi±¿ka idealna. Uwielbiam tamten okres, mo¿e niewiele pamiêtam bo by³am dzieckiem, ale mia³am to szczê¶cie, ¿e rodzice zadbali by w domu by³a muzyka tamtych lat, ksi±¿ki i "Stare kino" w telewizji😉
Dla mnie piêkne wspomnienia, a ksi±¿kê polecam nie tylko tym, którzy w PRL ¿yli, ale i tym którzy chcieliby poznaæ jego fenomen.

Elitarny Sopot, roznegli¿owane Cha³upy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztañczony i pe³en mi³osnych uniesieñ Ciechocinek, czy artystyczny Karpacz.
Do wyboru, do koloru.
Ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie.

Autorka zabiera nas w podró¿ po najpopularniejszych kurortach Polski Ludowej i robi to z pe³nym zaanga¿owaniem, pasj± i humorem.
Bardzo dobrze i bardzo szybko siê to czyta, poniewa¿ jest tutaj mnóstwo anegdot, wspomnieñ i ¿arcików. A to wszystko okraszone zdjêciami.
Ksi±¿ka naprawdê wci±ga i pozostawia lekki niedosyt.
Ja poproszê o wiêcej tych historii!!!

A Wy, je¶li macie ochotê poczytaæ jak dawniej bawi³y siê elity, po¶miaæ siê i zrelaksowaæ, to jak najbardziej zapraszam do czytania.

I na koniec krótki, ksi±¿kowy ¿arcik:
,,Rozmowa dwóch studentów-
- Jakie powstanie by³o w Polsce najbardziej nieudane?
-Powstanie Polski Ludowej."

Avatar u¿ytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2021-07-03, Ocena: 5, Przeczyta³am, Wyzwanie czytelnicze 2021,

Lata 60., 70., 80. to dla niektórych osób prawie prehistoria (ha ha ha), ale ja urodzona w latach 60 wiele jeszcze pamiêtam z tamtego okresu. I muszê przyznaæ, ¿e chocia¿ moja rodzina nie by³a z tych znanych, to wakacje w PRL wspominam bardzo ciep³o i z sentymentem.

Kiedy zobaczy³am zapowied¼ tej ksi±¿ki, od razu wiedzia³am, ¿e MUSZÊ j± przeczytaæ, chocia¿by dlatego, aby zobaczyæ jak bardzo moje wakacje ró¿ni³y siê od wakacji moich idoli, a je¿eli nie idoli to ludzi „wielkiego ¶wiata estradowego”.  I wiecie co, niewiele siê ró¿ni³y, poza tym, ¿e kiedy ja mia³am 10, 15 lat to oni byli ju¿ w wieku 30, 40.

Oczywi¶cie moich rodziców nie by³o staæ na drogie, znane pensjonaty czy hotele, raczej spêdza³o siê urlop na wczasach zak³adowych FWP (Fundusz Wczasów Pracowniczych) ale i tak mi³o by³o mi wróciæ do tego okresu.

Je¶li chodzi o ¶mietankê estradowo-literack± i jak góry to oczywi¶cie Zakopane ze znanymi pensjonatami, w których czas spêdza³a czêsto ¶mietanka kulturalna Polski.

Ciechocinek to miejsce s³ynne nie tylko z walorów uzdrowiskowych, ale z potañcówek i dancingów. Tak jak Zakopane czy Sopot nie by³y dla ka¿dego, tak Ciechocinek wydawa³ siê luksusem dla ka¿dego, czyli dla mas, ludu pracuj±cego miast i wsi. Trochê to brzmi propagandowo, ale tak by³o. Mo¿na tam by³o równie¿ spotkaæ wielu artystów, zatañczyæ do ¶piewanych oczywi¶cie na ¿ywo piosenek Jerzego Po³omskiego („Ca³a sala ¶piewa z nami”) czy Danuty Rinn i Bogdana Czy¿ewskiego („Na deptaku w Ciechocinku…”). Spotkaæ Hankê Bielick± czy Stanis³awa Mikulskiego. Ciechocinek znany by³ równie¿ z europejskiego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Czyli jad±c do Ciechocinka mia³o siê zagwarantowany muzyczno-taneczny pobyt.

Karpacz to mo¿e nie miejsce tak oblegane jak Zakopane, ale chêtnie odwiedzane przez wielu znanych i lubianych. Tam lubi³a spêdzaæ wakacje Agnieszka Osiecka czy re¿yser Jerzy Gruza lub artysta Henryk Tomaszewski.

Sudety, Góry Sto³owe i Bystrzyckie to g³ownie Polanica Zdrój kojarzona wielu z Mieczys³aw± Æwikliñsk± i Iren± Santor.

Natomiast Krynica Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale oczywi¶cie Nikifor, kiedy¶ niedoceniany, ale na szczê¶cie dla wielu odkryty, którego muzeum jest w samym centrum kurortu. Ale równie¿ s³ynna od lat Góra Parkowa i miejsce obowi±zkowe podczas pobytu kojarz±ce siê z Janem Kiepur±, który do dzi¶ mo¿e poszczyciæ siê miejscem honorowym jakim jest muszla koncertowa i festiwale jego imienia, dziêki którym do dzi¶ w po³owie sierpnia Krynica jest najbardziej roz¶piewanym miastem.

Do znanych miejscowo¶ci przyci±ga³y festiwale od muzyki rozrywkowej po piosenkê ¿o³niersk± czy rosyjsk±. Ko³obrzeg, Sopot, Zielona Góra, na kilka dni stawa³y siê oaz± muzyczno-s³onecznego szczê¶cia, gdzie na ulicach mo¿na by³o spotkaæ oczywi¶cie Gwiazdy estrady.

A jak polskie morze, to niew±tpliwie Ustka, ¦winouj¶cie, Rowy i oczywi¶cie Sopot. Pamiêtam jak w latach siedemdziesi±tych bêd±c na koloniach w ¦winouj¶ciu zobaczy³am na deptaku jak±¶ znan± wówczas piosenkarkê. Dzi¶ ju¿ nie pamiêtam kto to by³, czy Rodowicz, czy Sipiñska, ale pamiêtam, ¿e mia³a piêkn± d³ug± bananówê, która zauroczy³a mnie na równi z jej w³a¶cicielk±.

No có¿, podsumowuj±c, nawet w¶ród gwiazd estradowo literackiej ¶mietanki PRL byli tacy, którzy woleli spêdzaæ urlop w zacisznym pensjonacie lub u znajomych gdzie¶ w górach, na wsi czy nad jeziorem, z ogniskiem, gitar±, i polsk± wódk±, której wówczas nie ¿a³owano sobie ani w rodzinach zwyk³ych robotników, ani w gronie znanych osób. Ale byli te¿ tacy, którzy musieli brylowaæ na deptakach „modnych” miejscowo¶ci i b³yszczeæ w¶ród zwyk³y, szarych ludzi, bo liczy³ siê szpan a nie prawdziwy wypoczynek.

Polecam tê ksi±¿kê m³odym czytelnikom, ¿eby poczytali o tym jak wygl±da³a podró¿ poci±giem, czy autostopem, bez telefonów komórkowych, bez miliona zdjêæ, których nikt nigdy nie wywo³uje a jedynie trzyma na kartach pamiêci. Kiedy nie by³o jedzenia cateringowego, a na miejsce w restauracji czasami trzeba by³o czekaæ do¶æ d³ugo. Zreszt±, kto wówczas my¶la³ o sto³owaniu siê w restauracji, chyba tylko w³a¶nie Gwiazdy.

Polecam tê ksi±¿kê czytelnikom w wielu zbli¿onym do mnie (50+) bo to cudowna sentymentalna podró¿ do naszej m³odo¶ci. I chocia¿ wielu z nas nie zalicza³o siê do Gwiazd, to spêdza³o wakacje ca³kiem podobnie. Mo¿e tylko z mniejszym wsparciem finansowym.

Gdy zobaczy³am tytu³ tej ksi±¿ki, jej ok³adkê, od razu wiedzia³am, ¿e muszê j± mieæ.
Mam ogromny sentyment do czasów PRL-u. Nie, ¿ebym za nim p³aka³a i têskni³a. Nic z tych rzeczy. Lata 80 (bo tylko te pamiêtam) kojarz± mi siê z beztrosk±, zabaw±, domem rodzinnym, wakacjami u babci na wsi czy wczasami z zak³adu pracy mamy lub taty nad morzem, koloniami w górach, kolejkami w sklepach, w których mama mnie stawia³a a sama w tym czasie pewnie za³atwia³a inne wa¿ne rzeczy, kartkami na ¿ywno¶æ, graniem w gumê, zabawami w chowanego, podchody, jazd± na rowerze, zim± na sankach i ³y¿wach po ulicy (samochodów u nas na ulicy nie by³o ;-)) i z wieloma jeszcze innymi rzeczami. To by³y takie czasy, ¿e ten, kto ich nie prze¿y³, nie jest sobie w stanie tego wyobraziæ.
No bo czy teraz jaki¶ rodziæ podawa³by swoje dziecko do poci±gu przez szybê? A mnie tak podawali. Pamiêtam, ¿e jechali¶my wtedy do Miêdzyzdrojów. Cudowne wczasy z Huty Katowice. Mia³am mo¿e 6 czy 7 lat. Peron wypchany po brzegi rodzinami pracowników. I nagle podstawiaj± poci±g. I teraz ju¿ nikt nie patrzy na nikogo. Normalnie prawo d¿ungli :-) Jak ja sobie to przypomnê, to nie wiem, czy siê ¶miaæ, czy p³akaæ. Wtedy do ¶miech mi nie by³o. Ale sorry, taki by³ PRL.
Krystyna Gucewicz w swojej ksi±¿ce doskonale odda³a klimat tych czasów. Nawet znalaz³o siê zdjêcie (str.16) gdzie ludzie do poci±gu wchodz± przez okno. I jak to zaznaczy³a autorka, ju¿ samo dostanie siê do poci±gu by³o przygod±. To, ¿e siê mia³o bilet, wcale niczego nie przes±dza³o.
Ca³a ksi±¿ka to przekrój kurortów polskich od czasów wojennych do upadku komuny. Czytamy o tym, jak wypoczywa³y gwiazdy od Ba³tyku po Tatry. Przez ksi±¿kê przewija siê mnóstwo nazwisk piosenkarzy, aktorów, re¿yserów, pisarzy, dziennikarzy i innych ludzi kultury. Poznajemy zabawne historie, jakie pó¼niej wspominaj± w swoich ksi±¿kach. Autorka przytacza bardzo du¿o ciekawych cytatów, wplata w ksi±¿kê dowcipy, teksty piosenek z tamtych lat.
No po prostu miód na serce. Ja tak odebra³am t± rewelacyjnie wydan± ksi±¿kê. A do tego jeszcze mnóstwo fotografii, na których widzimy m.in. m³odego Wojciecha G±sowskiego (i od razu zaczynamy nuciæ "Zielone wzgórza nad Solin±"), Helenê Majdaniec, Krzysztofa Komedê, Magdalenê Zawadzk±, Agnieszkê Osieck±, Cybulskiego, Kobielê i wielu, wielu innych.
Jak podsumowaæ tê ksi±¿kê?
Pos³u¿ê siê s³owami Jerzego Iwaszkiewicza: "Gucewicz ma oko na Polskê Ludow±. Czyta siê tê ksi±¿kê jak dobrze zmro¿on± wódkê".
Nic dodaæ, nic uj±æ.
Polecam.
Ksi±¿ka zosta³a otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Inne ksi±¿ki autora
Zaczekaj na koniec deszczu
Krystyna Gucewicz0
Ok³adka ksi±zki - Zaczekaj na koniec deszczu

Poetycka, wzruszaj±ca autobiografia Krystyny Gucewicz, dziennikarki, poetki, autorki Pogrzebu wróbla, tomików poezji, Serce na smyczy, Przytul mnie/Tabletki...

Aria motyla
Krystyna Gucewicz0
Ok³adka ksi±zki - Aria motyla

,,W wierszach Krystyny Gucewicz jest du¿o czu³o¶ci, zatrzymuj± siê nad prostot± ¶wiata i uczuæ, na chwilê wy³±czaj±c jego zgie³k. Du¿o jest zachwytu...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa