Wakacje z gangsterem

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2013-06-20
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788376722276
Liczba stron: 272
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Ocena: 5 (1 głosów)

Początek upalnego lata. Nieporozumienia rodzinne skłaniają naukowca Piotra Szolberta i jego siedemnastoletnią córkę Gabi do wyjazdu na drugi koniec Polski, do Moczarów - rodzinnej wsi Piotra. Mimo odległości nie udaje im się uciec od nierozwiązanych spraw i konfliktów.

Pewnego dnia w sennych i ospałych Moczarach ma miejsce wypadek samochodowy. Ciężko ranny kierowca okazuje się przestępcą uciekającym przed innymi bandytami. Mocno okaleczony nie może kontynuować ucieczki, więc ukrywa się w gospodarstwie Kracisów.

Pobyt gangstera gruntownie zmieni życie mieszkańców wioski. Cicha z pozoru kolonia okaże się tyglem ludzkich namiętności, żalów i uraz. Dla Gabrieli pierwsze w życiu wakacje na wsi, nowi ludzie i nowe sytuacje staną się szybką lekcją dorastania.

Kup książkę Wakacje z gangsterem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wakacje z gangsterem

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 Książki - 2014 rok,

Książka przygodowa, to dobry pomysł na wakacyjną lekturę. Dziś polecam „Wakacje z gangsterem” Barbary Ciwoniuk, autorki szczególnie mi bliskiej, której książki niezmiennie czytam z prawdziwą przyjemnością.

Sugerując się już samym tytułem wywnioskować można, że jest to lektura dla młodego czytelnika, odpowiednia dla młodzieży w wieku szkolnym. Na marginesie – autorka to znana i ceniona zarówno przez krytyków, jak i czytelników autorka książek dla młodych ludzi. Ale po jej książki z powodzeniem sięgnąć może czytelnik dojrzalszy, ceniący literaturę obyczajową poruszającą problemy społeczne.

Gabrysia, nastoletnia bohaterka „Wakacji…” właśnie przeżywa trudny okres rozstania rodziców i zerwania z chłopakiem. Dziewczyna spędza wakacje u stryjostwa na wsi, wraz z ojcem. Daje jej to możliwość poznania na nowo taty, z którym choć mieszkała, nie nawiązała głębszych relacji. Gabi wyjeżdżając na wakacje do stryjostwa nie spodziewała się, że nudna wieś, gdzie diabeł mówi dobranoc, a zakupy można zrobić wyłącznie w kiepsko zaopatrzonym sklepiku wiejskim, okaże się miejscem, gdzie spotka ją przygoda życia.

Podczas porannej przechadzki dziewczyna staje się świadkiem wypadku samochodowego. Bez namysłu rusza na ratunek poszkodowanemu, który okazuje się być młodym, przystojnym mężczyzną. Maks, ofiara wypadku i kierowca samochodu w jednym, prosi dziewczynę o niecodzienną przysługę – Gabi przechować ma plecak mężczyzny, dopóki on sam nie wydobrzeje. Z czasem okazuje się, że chłopak nie należy do niewiniątek i ma na swoim sumieniu niejedno, a w plecaku ukrył… No właśnie. Zapraszam do lektury, by dowiedzieć się tego i jeszcze kilku innych ciekawych spraw.

                Książka Barbary Ciwoniuk, to powieść typowo przygodowa, z elementami obyczajowej. Kreśląc postać Maksa, da się zauważyć, że autorka mocno przyjrzała się środowisku zorganizowanej przestępczości. Dało to efekt napisania powieści z autentycznie brzmiącymi dialogami, akcji żwawo pędzącej do przodu, jednak rozgrywającą się z niewielką dozą prawdopodobieństwa. Nie zraża to jednak czytelnika, który z olbrzymią przyjemnością śledzi przebieg wydarzeń toczących się wokół zagadkowego turysty i sympatycznej, choć lekko naiwnej Gabrieli.

Jak w klasycznej powieści przygodowej, temperatura podkręcana jest przez autorkę dzięki zwrotom akcji zaskakującym bohaterów. Szybkie tempo, ładnie prowadzone wątki sensacyjne, ciekawe rozstrzygnięcia sytuacji – wszystko to sprawia, że książkę czyta się świetnie. Jest to jednak mocno dziewczęca literatura. Świat jest tu albo czarny, albo biały. Już nie dziecięcy, ale jeszcze nie dorosły. Gdzieś pośrodku… Powieść „Wakacje z gangsterem” ma również mnóstwo wątków obyczajowych. Opowiada o  dojrzewaniu, pierwszych poważnych związkach, trudnych uczuciach, rozstaniach. To tak naprawdę książka o dorastaniu do mądrych, dorosłych decyzji. Problemów, które porusza i o które się tylko ociera, symbolizując, że autorka je zauważa i być może w przyszłości wykorzysta, jest cała masa. Wymienię tylko niektóre z nich: trudna przyjaźń, młodzieńcze zauroczenia, poszukiwanie szczęścia i własnej tożsamości, błędy popełnione w przeszłości, konsekwencje naszych czynów, kwestie odpowiedzialności, egoizm, skutki złych wyborów, zdrady, rozstania, układanie świata wartości  od nowa, dojrzewanie i dojrzałość, przemoc w rodzinie, czy współuzależnienie.

Fantastyczne jest to, że czytelnik podczas lektury książki przygodowej, śledzi dojrzewanie głównej bohaterki i zmiany zachodzące w jej zachowaniu. Zmiany zachodzą również w drugim z bohaterów książki – Romku, jąkającym się sprzedawcy z wiejskiego sklepiku, czyli w chłopaku równie wartościowemu co nieśmiałemu. Na oczach zaaferowanego historią plecaka czytelnika, dokonuje się metamorfoza dwóch najważniejszych postaci, które stają się kimś nowym, zupełnie odmienionym po zakończeniu wakacji.

Co najbardziej urzeka w książce Barbary Ciwoniuk? Autorka ani na chwilę nie pokusiła się na moralizowanie, za co szalenie cenię sobie jej powieści. Sygnalizuje o problemach, alarmuje i nawołuje do zwrócenia na nie uwagi, często podpowiada młodym czytelnikom, jak z wybrnąć z tarapatów i jak poradzić sobie można z daną sytuacją, ale nigdy nie próbuje nikogo karcić, ani nikogo chwalić. Jest tu obserwatorem.

                Książkę oczywiście polecam. Sprawnie i atrakcyjnie napisana lektura dla młodzieży.

Link do opinii
Inne książki autora
Rokko
Barbara Ciwoniuk0
Okładka ksiązki - Rokko

Koledzy Rokka uwielbiają jego chatę – nikt tu nie gdera i nie pilnuje porządku. Dzięki studentce-gosposi jest suto w kuchni, czysto i ogólnie...

Niewidzialne kamienie . czyli jak to jest być dyslektykiem
Barbara Ciwoniuk0
Okładka ksiązki - Niewidzialne kamienie . czyli jak to jest być dyslektykiem

Czy najgorszy dzień w życiu Piotrusia może okazać się najlepszym? Bo w końcu szkoła tak mu dopiecze, że o swojej Wielkiej Tajemnicy opowie babci,...

Zobacz wszystkie książki tego autora