Wanda Chotomska dzieciom

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie "Drzewo z czerwonym żaglem", opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było "Gdyby tygrysy jadły irysy" i "Po co krowie rogi na głowie?", niech do snu ukołyszą Was "Poduszkowce" i "Kuchenna kołysanka", zaśpiewajcie z Wandą Chotomską "Hej, hej, hej, dobry dzień!" i "Kochajcie czarownice".

W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków - i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni. (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)

ilustrator: Artur Gulewicz

Wanda Chotomska dzieciom - opinie o książce

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

"Pozycja ta powinna się znaleźć na półce waszych dzieci. Mądra, pięknie wydana, cudowna książka. Gorąco polecam ją waszej uwadze, bo naprawdę jest tego warta."

Recenzja + zdjęcia:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Ocena: 5, Przeczytałem,

CHOTOMSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej i jej dzieł. Nazwisko autorki przeszło do historii rodzimej literatury (i nie tylko) dziecięcej, a jej prace w mniejszym bądź większym stopniu kojarzą chyba wszyscy, nawet jeśli nie potrafią przypisać ich do konkretnej osoby. Niniejszy zbiór to intrygujący i pięknie wydany przekrój przez jej twórczość, zarówno wiersze jak i prozę dla najmłodszych.

Przez długi czas zastanawiałem się co właściwie napisać o treści tej książki. Nie jest to w końcu powieść, więc żadnej fabuły nie posiada, a streszczanie choćby w kilku słowach blisko 90 tekstów tu zebranych mija się z celem. Wybrać kilka z nich i omówić? Byłoby to ze stratą dla pominiętej reszty. Poza tym jak tu można coś w ogóle wybrać? Z tylu wspaniałych utworów? Co więc zrobić? postanowiłem ująć rzecz prosto: to, co znajdziecie na stronach „Wandy Chotomskiej dzieciom” to po prostu utwory dla młodych, ze wszystkim co z tym pojęciem się wiąże. Urocze, pełne magii – tej prawdziwej, jak i tej wynikającej z prostej zwyczajności – pouczające, ciekawe, emocjonujące i bardzo, bardzo sympatyczne. Czy to pisane wierszem, czy prozą, urzekają i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Ileż to już pokoleń wychowało się na twórczości zmarłej ledwie przed miesiącem Wandy Chotomskiej! Jej kariera zaczęła się w roku 1949 i od tamtej pory autorka, jak podaje Wikipedia, stworzyła ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jej zawdzięczamy mnóstwo pouczających wierszy, wspaniałe krótkie teksty (w tym rewelacyjne „Drzewo z czerwonym żaglem”, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY – oczywiście znajdziecie je w niniejszej publikacji) i program telewizyjny „Jacek i Agatka” – na tym wychowali się rodzice pokolenia osób w moim wieku.

Ale mimo upływu lat, dzieła Wandy Chotomskiej nie straciły swojej siły, aktualności czy wymowy. Świetnie napisane, pełne literackich wartości i nienachalnego dydaktyzmu, nieustannie spełniają swoją rolę, a ich wartość widać szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak bardzo odeszło się od podobnego nauczania dzieci.

To zbiorcze wydanie najważniejszych prac autorki zyskało także bardzo piękną oprawę graficzną. Młody i utalentowany Artur Gulewicz stworzył ilustracje atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, barwne, kolorowe, a jednocześnie stanowiące hołd dla klasyki. A wszystko to w pięknie wydanym tomiku zamkniętym w twardej oprawie.

Szkucie dobrej, wartościowej lektury dla Waszych dzieci? Różnorodnej, mądrej i ponadczasowej? To tytuł godny polecenia. Coś, co powinno znaleźć się na półce każdego dziecka i co przy okazji obudzi sentyment w niejednym dorosłym. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania tego dzieła.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/12/wanda-chotomska-dzieciom-wanda-chotomska-ilustracje-artur-gulewicz/

Pięciopsiaczki
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Pięciopsiaczki

Balbina urodziła pięć szczeniaków. Wszystkie pracowicie broją przez cały dzień. Ale wszystko się im wybacza - w końcu to jeszcze dzieci. Psie dzieci. Przed...

Przyjaciele Martynki i ich zajęcia
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Przyjaciele Martynki i ich zajęcia

Poznaj przygody Martynki, chętnie czytane przez dzieci na całym świecie40 nalepek...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;