Okładka książki - Warto mimo wszystko

Data wydania: 2006-03-02
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-0674-8
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Obszerny wywiad-rzeka, w którym poznajemy dwa intrygujące oblicza Anny Dymnej.
Anna Dymna – kobieta
Ciepła i pogodna. Niczego nie ocenia, nie wartościuje. Nie narzeka. Przyjmuje życie z całym jego bogactwem. Bliska każdemu. Niemal na wyciągnięcie ręki. Przyjaciółka domu. Jednocześnie twarda i odważna. Zdecydowana. Nie boi się wyzwań. Nie boi się trudów. Cały wolny czas poświęca powołanej przez siebie fundacji.
Anna Dymna – aktorka
Wybitne role u wybitnych reżyserów. Niezapomniane kreacje filmowe i teatralne. Nagrody, festiwale, uznanie publiczności. Zadziwiająca wierność jednemu teatrowi. Ale aktorstwo nigdy nie przesłoniło jej tego, co najważniejsze. Dlatego dziś Anna Dymna może nam powiedzieć kilka ważnych i prostych słów.

1 złoty ze sprzedaży każdej książki zostanie przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Kup książkę Warto mimo wszystko

Avatar użytkownika -

W wywiadzie, jaki ukazał się w jednym z numerów miesięcznika „Śląsk”, Anna Dymna przyznała: „jestem szczęśliwą osobą i nikt mi tego nie zabroni”. Wielu ludzi uznaje takie podejście aktorki za pozę, sztuczność. Wielu drażni niezmącona pogoda ducha Dymnej, jej zaangażowanie w pracy z niepełnosprawnymi umysłowo i pełne miłości podejście do świata. Wojciech Szczawiński, autor wywiadu-rzeki z Anną Dymną oznajmił aktorce: „ja po prostu pani nie wierzę. Dlatego chcę napisać tę książkę. Nie dołączam do tłumu, który zachwyca się Wielką Dymną”. Wyrzekł się zachwytu i uznania. Postanowił podejść do tematu sceptycznie i z dystansem. Często nie ukrywał poirytowania, nie szczędził słów krytyki. Rozmawiając z aktorką, nie zajmował pozycji jej wielbiciela i próbował w ocenach i pytaniach zachować obiektywizm. Sześć części, podrozdziałów, przedstawiających różne oblicza Dymnej. Każda z części rozpoczęta króciutką scenką – opisem wydarzeń, poprzedzających rozmowy. Te scenki znakomicie odzwierciedlają zachowanie aktorki, jej stosunek do świata i relacje z innymi ludźmi. Obrazują to, czego nie da się przekazać podczas wywiadu, albo to, co rozmówczyni mogłaby próbować ukryć. Stanowią dodatkową próbę obiektywizacji postaci – w końcu Szczawiński wyłapuje nie tylko jasne strony życia znanej osoby. Pokazuje w fabularyzowanych odsłonach ...

Opinie o książce - Warto mimo wszystko

Avatar użytkownika - Ninbar
Ninbar
Przeczytane:2014-12-28, Przeczytałam,
Codzienność składa się z najprostszych gestów, czynności wykonywanych niemal mechanicznie, niezauważalnych. Powtarzane każdego dnia, bardzo indywidualne rytuały, jak żegnanie bliskiej osoby czułym gestem, delikatnie robionym znakiem krzyża… Ich wagę uświadamia nam nieodwracalna strata lub niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna. Ta ostatnia, tak trudna do zrozumienia w obserwatorze, a nawet w rodzinie, budzi strach, wstyd, chęć izolacji, ale i miłość. Miłość, w której codzienność ma tak wiele drobnych, niemal niedostrzegalnych dla postronnego oka, sukcesów i radości. Każda najprostsza czynność, słowo, gest w tej rzeczywistości stanowi ciężką pracę, dająca tak kruche owoce. Praca podejmowana - mimo wszystko - przez osoby niepełnosprawne, matki, ojców, rodziny, wychowawców. To pokonywanie kolejnych barier o różnorodnej skali, tych najtrudniejszych, bo w sobie. Niedostosowania architektoniczne, stereotypy myślowe i kulturowe spotykanych ludzi zadają ból i złość, ale tylko siła wynikająca z miłości i bliskości z sobą samym daje wiarę, że warto mimo wszystko. Daje potencjał, by w dziecku niepełnosprawnym zobaczyć istotę pełną życia, na miarę indywidualnych możliwości. By wyjść z nim na spacer, pokazywać mu świat, mimo znaczących spojrzeń ludzi pokonywać bariery… w sobie. Przypominam sobie słowa Jana Pawła II: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany - nie zapomnij ...

Anna Dymna, to dla mnie jedna z nielicznych osób publicznych, współcześnie żyjących, które są autorytetem. Podziwiam tą niesamowitą kobietę, za jej postawę życiową, za jej radość, za jej waleczność i miłość przeogromną do ludzi i świata. Najbardziej jednak za to, że właściwie codziennie udowadnia jaką wielką radością jest niesienie pomocy i bycie dla innego człowieka.

Książka „Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka”, została po raz pierwszy wydana w 2006 roku, teraz do rąk czytelnika trafiło jej nowe i poszerzone wydanie. Książka stanowi niewielki portret tej niezwykłej kobiety. Niewielki ponieważ Anna Dymna działa w wielu instytucjach i przedsięwzięciach jak choćby: Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Krakowski Salon Poezji (moje marzenie by móc w nim uczestniczyć), Festiwal zaczarowanej piosenki, Festiwal „Albertiana”, Fundacja „Mimo wszystko”, Europejski Ośrodek Wczasowo – Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych „Spotkajmy się”, Program telewizyjny „Anna Dymna – Spotkajmy się”. A przecież wciąż jeszcze gra i zachwyca nie tylko w teatrze, ale również w telewizji. I znajduje na to wszystko czas. I odnajduje w tym sens i radość. Swoją pasją i optymizmem zaraża innych.

Wojciech Szczawiński, wbrew pozorom, nie wystawia aktorce laurki. Wręcz przeciwnie, czytelnik może odnieść wrażenie, że autor stara się z tego wizerunku niemal świętej Anny, wydobyć prawdziwego, czasem ułomnego, czasem mylącego się i wątpiącego człowieka. Rozmowy z aktorką są błyskotliwe, fascynujące i szczere. Z jej słów płynie mądrość, doświadczenie, poświęcenie, ale takie bez przymusu, z głębi serca. Anna Dymna, z wielką żarliwością udowadnia, w tej rozmowie, że życie jest piękne, wartościowe i fascynujące. O ile nie pozostajemy w nim sami ze sobą. O ile wyjdziemy do ludzi i otworzymy się na nich.

Co jeszcze znajdziemy w publikacji? Piękne niepublikowane dotąd fotografie z osobistymi komentarzami aktorki. Poza tym niezwykle ciekawe opowieści o aktorstwie, o miłości do Wiesława Dymnego (która, niezwykle wzrusza), o pracy z niepełnosprawnymi i mądrym pomaganiu (która niezwykle mobilizuje).

„Warto mimo wszystko” to nie jest zwykła biografia, to biografia niezwykłej kobiety, oparta na jej mądrości i człowieczeństwie. To podręcznik o tym, że warto mimo wszystko być. Być człowiekiem, być dla drugiego człowieka i że warto pomagać, ale mądrze.

Bardzo gorąco Wam polecam.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Avatar użytkownika - benioff