Wąski pas lądu

Wyjątkowy literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku.

Cape Cod, 1950 rok. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem Richiem i jego rodziną. Kiedy pozostawieni sami sobie chłopcy poznają mieszkające w pobliżu małżeństwo artystów, Jo i Edwarda Hopperów, rodzi się między nimi niezwykła przyjaźń.

Ona jest porywcza, obsesyjnie zazdrosna o męża. On, zamknięty w sobie, borykający się z kłopotami zdrowotnymi, sfrustrowany brakiem weny twórczej, zadurza się w pięknej Katherine, ciotce Richiego, której pozostało niewiele życia. To zauroczenie staje się również udziałem Michaela.

"Wąski pas lądu" to przejmująca opowieść o samotności i smutku, a także wizja "amerykańskiego snu" w świecie po drugiej wojny światowej. Jest to zarazem literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku i poruszające studium jego małżeństwa.

Powieść została uhonorowana w 2020 roku prestiżową Walter Scott Prize.

Niezwykły portret Ameryki, którą poznajemy wraz z Edwardem Hopperem oraz jego ekscentryczną żoną Josephine Nivison, cofając się w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Od drugiej wojny minęło niewiele czasu i jej skutki są wciąż odczuwalne. Dwaj dziesięcioletni chłopcy, Niemiec i Amerykanin, mierzą się z bolesnymi stratami. Żona Hoppera tymczasem stawia ważkie pytania, na które malarz szuka odpowiedzi w swoich pracach. W tym jakże wyraziście odmalowanym przez Christine Dwyer Hickey świecie zdarzają się drobne akty łaski i nadziei. Błyskotliwa, urzekając, przejmująca powieść.

Collum McCann, autor "Niech zawiruje świat"

Christine Dwyer Hickey (ur. 1960) to irlandzka powieściopisarka i autorka wielu opowiadań. Jej bestseller "Pleciuga" ("Tatty"), uznany za jedną z pięćdziesięciu najlepszych Irlandzkich Książek Dekady, był nominowany do Orange Prize, a także do Hughes & Hughes Irish Novel of the Year Award, podobnie jak jej powieść "The Dancer", "Last Train from Liguria" była nominowana do Prix Européen de Littérature, natomiast "Cold Eye of Heaven" otrzymała tytuł Irlandzkiej Książki Roku 2012.

Informacje dodatkowe o Wąski pas lądu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-06-24
Tytuł oryginału: The Narrow Land

Kup książkę Wąski pas lądu

Wąski pas lądu - opinie o książce

Jestem zachwycona tą książką!

"Wąski pas lądu" pobudził moją wrażliwość, rozczulił mnie i zasmucił, tak, aby (pewnie na długo) pozostawić mnie z uczuciem melancholii. Uwielbiam tę książkę od pierwszej do ostatniej strony! Znalazłam w niej tyle rzeczy, tyle spraw, o których mogłabym opowiadać bez końca, a póki co noszę to wszystko w głowie i w sercu ...

W książce "Wąski pas lądu" nie ma jednego głównego bohatera, jest ich kilku. Niezaprzeczalnie, najważniejszą rolę odgrywa tutaj para artystów, Edward Hopper i Josephine Nivison, którzy przybywają do nadmorskiej rezydencji na krótki wakacyjny pobyt. Z drugiej strony mamy istotnych młodych bohaterów - dwóch 10-latków. Jeden z nich jest Niemcem, adoptowanym przez amerykańską rodzinę, drugi Amerykaninem wychowywanym przez mamę, babcie i ciotkę. Michael i Richie mieszkają po sąsiedzku z Hopperami i z biegiem czasu oraz pod wpływem pewnych okoliczności między tą czwórką nawiązuje się wyjątkową więź. Akcja powieści rozgrywa się kilka lat po II wojnie światowej. Kiedy to jeszcze wiele osób nie otrząsnęło się po dramatycznych wojennych wydarzeniach, muszą codziennie mierzyć się z poczuciem straty i tęsknoty za bliskimi, a w powietrzu unosi się bezlitosna nostalgia.

Jestem pod wrażeniem kreacji bohaterów! Począwszy od nad wyraz spokojnego i opanowanego Edwarda Hoppera (malarza, którego twórczość osobiście bardzo cenię), ekscentryczną Josephine, aż po młodych chłopców, którzy noszą w sobie tyle emocji! Z tej książki można tak wiele dowiedzieć się o człowieku, ludzkich pragnieniach, urazach, zachowaniach. Znajdziemy w niej wszystkie odcienie smutku. Tu każdy z bohaterów przeżywa osobiste tragedie.

Bardzo podobał mi się wątek dotyczący małżeństwa Hopperów, to jak zostali ukazani z wszelkimi wadami, kłótniami, kryzysami. Jednocześnie nigdy nie rozstający się ze sztuką i procesem jej tworzenia. Podobało mi się to jak autorka przedstawiła postać Edwarda: wrażliwego artysty, który "szuka swojego nieba", aby przenieść je potem na płótno. Natomiast postać Josephine to moja ulubienica. Absolutnie mnie urzekła. Podziwiałam jej świetne podejście do chłopców, skomplikowany charakter, życiową postawę, spojrzenie na piękno oraz to, że poświęciła siebie, blask swojej osoby, aby pozostać w cieniu męża.

Na koniec Michael i Richie ... O każdym z nich można powiedzieć wiele ale mimo wszystko byli oni dziećmi spragnionymi czułości i uwagi, zagubionymi wśród problemów dorosłych.

W pełni weszłam w historię, jaką stworzyła Christine Dwyer Hickey. Historię, która stała się dla mnie tak wyjątkowa i bliska. Przez chwilę żyłam wśród Hopperów, wśród rodziny Kaplan w latach 50. XX wieku w USA. "Wąski pas lądu" jest delikatną ale jakże przejmującą powieścią. Idealna dla miłośników opowieści o sztuce, uczuciach i tak po prostu o życiu.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2021-08-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

Lato pełne samotności

Pewnego lata na Cape Cod przecinają się losy kilku osób, z których każda próbuje uporać się z samotnością i wyobcowaniem. Podobnie jak na obrazach Hoppera i wbrew temu, co pisał Hemingway, można odnieść wrażenie, że człowiek jednak jest samotną wyspą. Czasem nawet wśród innych ludzi może czuć osamotnienie, a prawdziwa obecność drugiego człowieka zdarza się niezwykle rzadko.

Christiene Dwyer Hickey udało się w literacki sposób oddać istotę twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy amerykańskich. Co może łączyć wojenne sieroty, wdowę, nieuleczalnie chorą kobietę oraz małżeństwo przechodzące kryzys? Wydaje się, że dzieli ich wszystko - wiek, temperament, doświadczenia i spojrzenie na świat, jednak wspólnym mianownikiem jest potrzeba zrozumienia i bliskości drugiego człowieka.

Z jednej strony "Wąski pas lądu" wydaje się przyjemną w odbiorze powieścią obyczajową z wątkami biograficznymi, ale tak naprawdę autorce udało się stworzyć głębię całej tej historii i wpleść w nią jeszcze elementy, które są związane z malarstwem, choć nie z samym procesem tworzenia. Hickey wplotła w swoją narrację wiele plastycznych opisów miejsc, ludzi, pogody, które dają wrażenie kadrów opisanych tak szczegółowo, że wyobrażenie ich sobie nie sprawia najmniejszego problemu.

Najmocniejszą stroną powieści jest jej warstwa psychologiczna i bardzo wiarygodni bohaterowie, którzy mierzą się z własnymi demonami. Chociaż ich losy nie są pozbawione mniejszych i większych tragedii, to autorce udało się uniknąć dramatyzowania i patosu. Nie starała się też za wszelką cenę napisać zakończenia, które wywoływałoby konkretne emocje (a właściwie nie grałoby na emocjach). "Wąski pas lądu" od początku do końca jest powieścią z dobrze poprowadzoną narracją, niejednoznacznymi bohaterami i słodko-gorzkim zakończeniem, które chyba najlepiej oddaje prawdziwe życie.

Pleciuga
Christine Dwyer Hickey0
Okładka ksiązki - Pleciuga

Wstrząsająca opowieść o dzieciństwie tytułowej bohaterki - Pepla to przydomek Caroline - w Dublinie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych...