Wawel. Biografia

TO NIE JEST PRZEWODNIK! TO ŻYWA HISTORIA WAWELU, KTÓRA WCIĄGA JAK KRYMINAŁ!

Wawel. Bijące serce Polski, Notre Dame, Wersal i Panteon w jednym. Niemy świadek koronacji i upadków, ceremonii i pożarów, schadzek i skrytobójstw - przemówił na nowo za sprawą Kamila Janickiego. Autor historycznych bestsellerów opowiada dzieje najsłynniejszego polskiego wzgórza od czasów legendarnych po wiek XX.

,,Na samym początku był potwór" - rozpoczyna swoją historyczną gawędę Kamil Janicki, a potem zajmująco opowiada o źródłach legendy o smoku wawelskim, tajemnicy najstarszych zabudowań z czasów Wiślan i Czechów, gotyckim zamku Kazimierza Wielkiego, renesansowej rezydencji Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Prowadzi nas też przez tragiczny w skutkach pożar, po którym Zygmunt III Waza postanowił przenieść swój dwór do Warszawy. Przypomina też chude latach rozbiorów, gdy dawną siedzibę polskich królów zamieniono na pospolite żołnierskie koszary, a w wawelskich komnatach płonęły ogniska. Ostatnią część tej historii stanowią lata drugiej wojny światowej, gdy na zamku rezydował ,,nazistowski król Polski", Hans Frank.

Ile kosztował tron? Czyje łoże wymagało częstych napraw? Jaki dystans musiał pokonać król, by odwiedzić królową w jej sypialni? Jak do komnat doprowadzano wodę, a jak odprowadzano ścieki? Którędy uciekał Henryk Walezy? Pod piórem Janickiego - znanego przecież głównie z porywających biografii kobiet - Wawel ożywa, stając się pełnokrwistym bohaterem wciągającej i pełnej gwałtownych zwrotów akcji historii.

Informacje dodatkowe o Wawel. Biografia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Historyczne

Tagi: Kraków

Kup książkę Wawel. Biografia

Wawel. Biografia - opinie o książce

Niesamowita, odkryła wiele faktów, o których nie miałam pojęcia.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Niezwykle rzadko oceniam książki na dziewięć, czy dziesięć gwiazdek, ale w przypadku tej pozycji tak wysoka ocena jest jak najbardziej zasłużona. Autor wykonał tytaniczną pracę opisując tysiącletnią historię nie tylko Wawelu, a także naszego kraju. Tym bardziej, że o początkach tej rezydencji królów informacje są dosyć skąpe i wiele z nich to domysły.

Nie jestem historykiem, więc trudno mi stwierdzić na ile rzetelna jest to praca, jednak wielokrotnie w spornych sprawach autor przytaczał kompletnie różne opinie "znawców" Wawelu, aby czytelnik sam mógł sobie wyrobić zdanie na dany temat.

Ta książka to ogrom wiedzy, zawierająca fakty, o których wcześniej nie słyszałam. Jak chociażby to, że Wawel najbardziej ucierpiał podczas potopu szwedzkiego i ograbiono go wtedy osiem razy, a skala tej grabieży była wprost niewiarygodna. Natomiast w czasach zaborów Wawel zamienił się w koszary wojskowe armii austriackiej, przez co powoli chylił się ku ruinie ku wyraźnej uciesze zaborców.

Jeśli już muszę na coś ponarzekać to trochę za mało autor poświęcił miejsca temu jak odbudowywano Wawel w okresie IIRP, a także prawie całkowicie pominął okres PRL i współczesność. Być może z powodu i tak sporej objętości tej książki.

Dla mnie to pozycja wybitna, obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią, ale nie tylko i co ważne napisana jest w bardzo przystępny sposób. Zdecydowanie najlepsza książka Kamila Janickiego, choć "Damy Władysława Jagiełły" też świetne.

Wawel. Niemy świadek historii Polski. Symbol, bez którego nie można wyobrazić sobie polskiej tożsamości. Przez wieki siedziba panującego rodu, której udało się przetrwać wszystkie dziejowe zawieruchy. Szacuje się, że co roku to miejsce odwiedza 1,5 mln turystów. Wawel jest jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych zabytków Polski. Niestety mało ludzi zdaje sobie sprawę, że wielokrotnie niewiele brakowało by to miejsce zostało zniszczone. Na szczęście bieg wydarzeń dla Wawelu był w miarę łaskawy.
Nie raz czytając biografie konkretnych postaci odczuwałam różnorakie emocje. Jednak po raz pierwszy czułam je czytając biografię konkretnego miejsca, w tym wypadku Wawelu. Złość, smutek, niedowierzenie i radość. To emocje, które ciągle towarzyszyły mi przy czytaniu książki Wawel. Biografia.
Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak bogatą historię ma to miejsce i jak mało o nim wiem. W moim przekonaniu  Wawel. Biografia to prawdziwe kompendium wiedzy, która przybliży nam niełatwą historię miejsca ważnego dla naszego narodu.
Co prawda, autor zaznacza, że w książce mogły przytrafić się jakieś błędy, ale myślę, że można to wybaczyć autorowi. Przecież starał się by przekazać nam wiedzę o Wawelu jak najrzetelniej. W środku bez problemu znajdziemy wiele ciekawostek z dziejów królewskiej siedziby. Po zapoznaniu się z niniejszą książką inaczej spojrzymy na to niesamowite miejsce. Zdecydowanie to lektura, z którą warto się zapoznać. Polecam ją z całego serca.

Damy srebrnego wieku
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Damy srebrnego wieku

Królowe epoki przepychu i upadku - Kamil Janicki powraca do historii silnych kobiet! Kontynuacja bestsellerowych Dam złotego wieku, na jaką czekaliśmy...

Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie
Kamil Janicki 0
Okładka ksiązki - Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie

BEZWZGLĘDNE, ZDECYDOWANE I ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE. NAJSŁYNNIEJSZE ZBRODNIARKI II RP! Słowa ze słuchawki długo jeszcze dudniły w uszach młodej sekretarki:...