Wąż wśród cierni

Nie ma już nic. Został mu tylko honor.

W oberży znaleziony zostaje zabity mężczyzna. Do zabójstwa przyznaje się niespełna rozumu służąca. Mężczyzna jest członkiem francuskiego poselstwa, które w geście dobrej woli przywozi królowi Anglii, Ryszardowi niezwykłą relikwię - Cierniową Koronę. Wszystko wskazuje na to, że zabójstwo jest elementem spisku, którego celem jest zamach na angielskiego władcę.

Przeszkodzić zamachowcom może tylko Crispin Guest, zwany Ogarem. Dawny rycerz, który stracił wszystko za udział w spisku przeciw królowi. Czy uda mu się uratować królestwo, zemścić na dawnych wrogach i odzyskać dobre imię?

Niebo sprzyja tym o czystym sercu.

Informacje dodatkowe o Wąż wśród cierni:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-05-11
ISBN: 978-83-7574-662-4

Kup książkę Wąż wśród cierni

Wąż wśród cierni - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-10-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012,

Jeśli chodzi o lektury, które w danym okresie czytam to miewam skłonności do popadania w skrajności. Często się zdarza, że jak czytam kryminały, to tylko kryminały, a jak literaturę kobiecą to instynktownie wybieram ją z półki książka po książce. Żeby nie popaść w błędne koło tym razem postanowiłam przeczytać pozycję z gatunku przygodowym. I tak oto wziełam się za "Węża wśród cierni" autorstwa nieznanej mi do tej pory amerykańskiej autorki Jeri Westerson.

Jerri Westerson jest aktywistką kilku stowarzyszeń twórców literatury kryminalnej. Jest mężatką i matką. Mieszka w Kaliforni, hoduje koty zółwia i tarantule.

Pisarka wyjaśniła skąd się wziął pomysł na stworzenie bohatera omawianej przeze mnie powieści oraz osadzenie akcji w średniowiecznej Anglii. Otóż Westerson wychowywała się na niebezpiecznych ulicach Los Angeles. Zainteresowanie średniowieczną Anglią zaszczepiono jej w domu rodzinnym. Marzeniem autorki było stworzenie własnej marki literackiej- ożenku tajemnicy i postaci awanturniczego detektywa-ukrytej pod pojęciem "średniowieczny noir". Tak zrodził się główny bohater jej powieści-Crispin Guest.

Crispin Guest jest okrytym hańbą rycerzem, który został posądzony o próbę przeprowadzenie zamachu na życie małoletniego , angielskiego króla Ryszarda. Owy król daruje mu życie, aczkolwiek pozbawia majątku, honorów, majątku i nakazuje mu opuścić dwór. Crispin musi nauczyć się żyć z dala od beztroskiego życia na królewskim dworze. Zaczyna życie od nowa w dzielnicy, której daleko, by można uznać ją za godną. Rycerz zaczyna parać się pracą ogara czyli najemnego detektywa. Pewnego dnia do jego kwatery przybywa przerażona dziewczyna. Prosi ona Crispina o pomoc w wyjaśnieniu zgonu nieznajomego mężczyzny w jej pokoju. Co ciekawe dziewczyna twierdzi, że wie kto go zabił. Ku zaskoczeniu ogara, kobieta oznajmia, że to ona dokonała tego czynu. Crispin może by jej uwierzył, ale na gołe oko widać, że dziewka jest upośledzona. Mężczyzna udaje się z nią do jej domu i po oględzinach ciała stwierdza, że na pewno nie ona go zabiła, a wytrawny strzelec, który posługuje się charakterystycznym rodzajem strzał. Zmarłym okazuje się francuski wysłannik mający przy sobie dziwny pakunek. Crispin zasięga języka i dowiaduje się, że ów pakunek jest Koroną Cierniową, która należała do samego Jezusa. Ten kto koronę nałoży na głowę będzie niezniszczalny. Crispin postanawia się dowiedzieć, kto i dlaczego zabił posłańca....Czy uda mu się uratować królestwo, zemścić się na dawnych wrogach i odzyskać dobre imię?

Wcześniej wspomniałam, że autorka chciała stworzyć swoją markę literacką. Jest mi trudno stwierdzić, czy jej się udało. Jedno wiem. Wiem, że czytało mnie się tę pozycję bardzo przyjemnie. Intryga jest fascynującym tłem całej historii, gdyż głównym wątkiem jest los Guesta. On jako zhańbiony rycerz chce zapobiec zamachowi na króla Ryszarda i odkryć zdrajce. Nie czyni on tego, by pomóc jakieś biednej dziewce, bo na cóż mu by to przyszło. Ani zaszczytów , ani solidnej zapłaty. Ale istnieje możliwość do rehabilitacji, odzyskania tytułu rycerza i swoich dóbr.

Wspomnę, że cały cykl o przygodach bohatera składa się z czterech części. W Polsce na razie ukazały się dwie części:"Zasłona kłamstw" oraz właśnie "Wąż wśród cierni".

Powieść podobała mnie się dzięki licznym ucieczkom bohatera. Pisarki brawurowe je opisała, jednocześnie dawkowała napięcie i informacje stopniowo. Można by się przyczepić do tego, że Crispin z taką łatwością "włamuje" się do królewskiego zamku i umyka w razie kłopotów. Ale w takim razie mam pytanie , czyż to nie jest główna zaleta książek o tej tematyce?

Polecam tym, którzy lubią książki akcji, przygody, zagadki i opisy brawurowych ucieczek

Zasłona kłamstw
Jeri Westerson0
Okładka ksiązki - Zasłona kłamstw

Królestwa są kupowane i sprzedawane za zamkniętymi drzwiamiLondyn 1384. Crispin Guest, rycerz okryty hańbą, obdarty z rangi i honoru, desperacko...