reklama

Ważne, nieważne. Dziennik 1953-1973

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-12-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308069646
Liczba stron: 776

Ocena: 0 (0 głosów)

Kronika kulturalnego życia PRL

Nigdy niepublikowany dziennik Tadeusza Kwiatkowskiego - krakowskiego pisarza i scenarzysty

Ważne, nieważne. Dziennik 1953-1973 to książka o życiu artystycznych sfer Krakowa i Warszawy lat 50., 60. i 70. Równocześnie, to zapis wnikliwych obserwacji, zachwytów i utyskiwań jednego z najciekawszych twórców tamtego czasu. Kwiatkowski notuje, co czytał, gdzie bywał, co go inspirowało do pisania powieści, scenariuszy filmowych i teatralnych oraz skeczy kabaretowych. Bezcenne z dzisiejszej perspektywy są barwne, utkane z anegdot portrety Kazimierza Wyki, Wisławy Szymborskiej czy Wojciecha Hassa.

Co dla trzydziestoparoletniego pisarza jest ważne, a co nieistotne? Co zajmuje go podczas spotkań Związku Literatów Polskich? Jakie tematy porusza w kawiarnianych rozmowach z Jerzym Wittlinem, Ludwikiem Jerzym Kernem, Jarosławem Iwaszkiewiczem i innymi słynnymi twórcami?

,,Nie był komunistą, spotkał się w 1957 z Giedroyciem, znał Gombrowicza, jego przyjacielem był Karol Wojtyła, żoną wybitna aktorka i przyjaciółka Wojtyły, Halina Kwiatkowska. Ale też pisarz nie był w jawnej opozycji wobec systemu... Wyłania się dzięki temu z jego dziennika unikalny portret PRL-owskiej codzienności, zwłaszcza inteligenckiej obyczajowości, a dalej wielkości i nędzy ówczesnych literatów. Bywa też Kwiatkowski socjologiem, notującym systematycznie np. rozmaite dowcipy, za pomocą których Polacy oswajali rzeczywistość PRL.

prof. Maciej Urbanowski

W ręce czytelników trafia pierwszy z dwóch tomów dziennika Tadeusza Kwiatkowskiego - przykład świetnej literatury, ale i być może ostatni wielki dziennik, któremu do tej pory nie było dane ukazać się drukiem.

Tagi: Dzienniki pamiętniki i listy

Kup książkę Ważne, nieważne. Dziennik 1953-1973

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ważne, nieważne. Dziennik 1953-1973

Inne książki autora
Wykłady i szkice z logiki ogólnej
Tadeusz Kwiatkowski0
Okładka ksiązki - Wykłady i szkice z logiki ogólnej

Podręcznik przeznaczony dla studentów szczególnie kierunków prawa i filzofii. Oprócz część wprowadzająćej, która zawiera ogólne pojęcia logiki i jej podstawowe...

Obrzędy harcerskie
Tadeusz Kwiatkowski0
Okładka ksiązki - Obrzędy harcerskie

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje