Wczesne sprawy Poirota

Tom 38 cyklu Herkules Poirot

Kapitan Hastings relacjonuje 18 kryminalnych zagadek rozwiązanych przez Poirota w czasach, kiedy jeszcze jego przyjaciel nie cieszył się zasłużoną sławą. Herkules Poirot nieraz powtarzał, że jest najznakomitszym detektywem na świecie. Dobrze jest zatem się przekonać, jak radził sobie w czasach młodości, kiedy jego "szare komórki" dopiero wyrabiały sobie renomę.

Informacje dodatkowe o Wczesne sprawy Poirota:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-245-8943-2
Tytuł oryginału: Poirot's Early Cases

Kup książkę Wczesne sprawy Poirota

Wczesne sprawy Poirota - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2018-08-30,

Co się wydarzyło na balu maskowym? Czy to mąż otruł żonę? Jaką tajemniczą klątwę skrywa rodzina Lemesurierów? Jak to się stało, że Hercules Poirot posiada kopalnię na własność? Jaką magiczną moc skrywa słowo bombonierka, które jest kluczem do uspokojenia pychy słynnego detektywa?

Jest to zbiór 18 opowiadań, które są początkami poczynań jeszcze młodego, ale już niezastąpionego belgijskiego detektywa. To historie krótkie, błyskotliwe, z pomysłem, z humorem, jednocześnie pobudzające szare komórki.

Ta książka to ostatnia publikacja zbioru opowiadań Agathy Christie, która chciała przedstawić swoim czytelnikom trochę przeszłości Herculesa Poirot. Wczesne Sprawy Poirota to uzupełnienie twórczości autorki będące jednocześnie ukoronowaniem jej ciężkiej pracy nad wymyślaniem i pisaniem kryminałów.

Pojawia się tu wiele charakterów, spotkamy się tu także z przyjacielem Poirota - Hastingsem, zaufanym inspektorem Jappem ze Scotland Yardu, a także z rzetelną sekretarką detektywa, panną Lemon.

Autorka skupia się tu przede wszystkim na prostocie, klarowności wypowiedzi. Powieść przepełniona jest żywymi dialogami, obrazowymi opisami.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, WYZWANIE 2015-52 książki,
Wiekszość historyjek jest stanowczo za krotka, nim na dobre się wczytałam i zapoznałam z bohaterami, Herkules Poirot już miał rozwiązanie sprawy. Najciekawsze były te dotyczące dzieci "Przygoda Johnniego Waverly'ego" i "Dziedzictwo Lemesurierów", w któtych to ojcowie byli sprawcami.
Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Cenię sobie zbiory opowiadań za dynamikę i tę magiczną cechę, która nie daje się oderwać od ksiązki w środku opowiadania. A tu się zawiodłam. Po doskonałych odczuciach przy 12 pracach Herkulesa tu spodziewałam się podobnego kunsztu pisarskiego, a spotkało mnie kilka mdłych zagadek rozwiązywanych na kilku stronach bez nawet możliwości poznania poszlak i "pozgadywania".
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Śledztwa z początku kariery belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota: czasami pogmatwane historie, słynne przypadki, kazusy reprezentatywne dla specyficznych metod Poirota. Z tych krótkich opowiadań, najbardziej przypadły mi do gustu: - ,,Przygoda kucharki z Clapham"- ukazująca, że nie należy lekceważyć rzeczy pospolitych. - ,,Przygoda Johniego Waverly"- zamiatajcie także po kątach, bardzo sprytne przestępstwo. - ,,Bombonierka"- to historia porażki detektywa, trochę godząca w jego próżność. - ,,Gniazdo os"- nietypowe opowiadanie, ponieważ o przyszłej zbrodni i o pokonywaniu gorzej strony natury ludzkiej. - ,,Projekt okrętu podwodnego"- przewrotna zagadka zniknięcia tytułowego projektu z zaskakującym rozwiązaniem. Myślę, że postać Poirota na stałe zapisała się na kartach historii literatury.
Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Ocena: 6, Czytam,
"...najwyższy czas przystrzyc wąsy, a potem nałożyć pomadę." Kto nie zna Herkulesa Poirot? Ja znam i uwielbiam, oj uwielbiam. Uroczy uśmiech, charakterystyczny podkręcony wąs i bystry umysł. Pedant, modniś i osoba bardzo wrażliwa na sztukę i kulturę. To właśnie Poirot w całej krasie. On, jak nikt, potrafi wykryć sprawcę i to w zupełnie zdumiewający sposób. Wczuwa się w każdą powierzoną mu sprawę i węszy, obserwuje i lekko się uśmiecha. Nie sposób nie uśmiechać się razem z nim. Książka "Wczesne sprawy Poirota" to niezwykły zbiór, krótkich acz intrygujących zbrodni, których finał za każdym razem okazuje się zaskakujący. Detektyw ma jedną zasadę. Nie ujawnia swoich podejrzeń, kiedy nie ma 100% pewności, co do mordercy. Zbiera wtedy wszystkich podejrzanych i niczym w teatrze przedstawia swój spektakl. Nigdy się nie myli. Oj nie, nie on! Zachęcam także do oglądania filmów poświęconych przygodom Herkulesa Poirot. Trzymają w napięciu, aż do samego końca. Polecam!
Avatar użytkownika - Styrana
Monika87
Przeczytane:2015-08-16, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dlaczego nie Evans?
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Dlaczego nie Evans?

Bobby Jones podczas szukania zagubionej piłeczki golfowej odnajduje umierającego człowieka. Przed śmiercią zdążył wyszeptać tylko: "Dlaczego nie Evans...

Zło czai się wszędzie
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Zło czai się wszędzie

"Zwróciła uwagę na dziwnie nienaturalny układ rozpostartych rąk. Uprzytomniła sobie, że to ciało nie ułożyło się na żwirze, lecz zostało rzucone. Dobiegł...

Forget Me Not
Julie Soto